Кристалина Георгиева алармира: Светът е заплашен да заседне в коловоза на нисък растеж и висок дълг, тоест: по-ниски доходи и по-малко работни места
Очакваме световната стопанска система да нарасне с 3.2% тази година и да се забави до 3.1% годишен напредък след пет години. Това е най-слабата средносрочна вероятност от десетилетия. И търговията към този момент не е мощен мотор на напредък. Живеем в по-фрагментирана световна стопанска система. Същевременно общественият дълг е на път да надвиши 100 трлн. $ тази година, което е най-високото равнище за всички времена и е еквивалентно на 93% от световния Брутният вътрешен продукт. Това заяви управляващият шеф на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева по време на годишните срещи на МВФ и Световната банка във Вашингтон.
" До 2030 година чакаме това число да наближи 100% от Брутният вътрешен продукт. Така световната стопанска система е застрашена да заседне в коловоза на невисок напредък и висок дълг. Това значи по-ниски приходи и по-малко работни места. Също по този начин значи по-малки доходи за държавните управления и надлежно по-малко вложения за поддръжка на фамилиите и за борбата с дълготрайни провокации като измененията на климата ", заяви Кристалина Георгиева Кристалина Иванова Георгиева е родена на 13 август 1953 година в София. Средното си обучение.
" Минаваме през тревожен интервал. С мисъл за тези проблеми, преди малко публикувахме последния си Политически дневен ред. И той е доста съответен. Фокусиран е върху два целта – да се обезпечи " меко приземяване " на стопанската система и да се излезе от коловоза на ниския напредък и високия дълг. Как бихме могли да създадем това? Първо, да подсигуряваме слизане на инфлацията до целевите равнища на всички места. Повечето централни банки, в това число в Съединени американски щати, вярно поеха по пътя на разхлабването. Трикът в този момент е да завършат работата си по инфлацията без излишно да увредят пазара на труда. Второ, в този момент е моментът да се работи за дълга и дефицитите. След години на доста нужна фискална поддръжка в отговор на шоковете, в този момент е време за възобновяване на фискалните буфери. В множеството страни това може да бъде направено последователно, само че би трябвало да се стартира в този момент ", добави тя.
" Трето и най-важно, основно е страните да не престават с ориентираните към напредък промени от понижаване на бюрократичните спънки до възстановяване на ръководството. Нашият разбор демонстрира, че тези промени биха могли да покачат растежа с до 8% за четири години в разрастващите се страни ", обасни шефът на Международния валутен фонд. И до момента в който се оправяме с тези провокации, от основна значимост е също по този начин да продължаваме да си сътрудничим във връзка с климата, технологиите, дълга и търговията ", сподели още Георгиева.