Евродепутати от България и Румъния очакват влизане в Шенген тази година
Очакваме до края на годината България и Румъния да бъдат част от Шенгенското пространство. Ние имаме съответни упования от държавните управления на Нидерландия и Австрия. Тук сме, с цел да подпомогнем напъните на българските и румънските управляващи и да покажем, че България и Румъния приказват с еднакъв глас. Това обявиха през днешния ден евродепутатите Илхан Кючюк и Влад Ботош на взаимна конференция на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) " Дунав мост " при Русе, съобщи Българска телеграфна агенция.
" Противното значи България и Румъния да останат в периферията на Европейския съюз - не просто в географската, а и в политическата външна страна на Европейския съюз. Смятам, че ние пропуснахме опцията България да комуникира доста обществено с обществеността на Нидерландия и Австрия. Затова след самодейностите тук ще отидем дружно с сътрудника ми в тези две страни. Ще притеглим нашите демократични партии, които поддържат България и Румъния да бъдат в Шенгенското пространство. Нужен ни е мощен глас, който е консолидиран, само че консолидацията би трябвало да стартира преди всичко от тук, от двете позиции, от двете страни ", сподели Илхан Кючюк, евродепутат от " Обнови Европа " /ДПС.
Влад Ботош съобщи, че конференцията " Мост на упованията: Значението на Шенген за България и Румъния ", която се състоя през вчерашния ден в Русе, ще се провежда през днешния ден и в Гюргево.
" Само мога да кажа, че тези общи стъпки са тук и ще ги създадем дружно ", сподели Ботош, евродепутат от " Обнови Европа " / " Съюз за избавление на Румъния ".
Каталин Друла - ръководител на партия " Съюз за избавление на Румъния ", съобщи, че няма никаква причина Румъния и България да бъдат държани отвън Шенген. Той прикани държавните управления на двете страни да отстранен таксата за прекосяване през " Дунав мост " и това да бъде алегорична крачка към влизането им в Шенген. " Тази такса не трябва да бъде към този момент тук. Ние желаеме да забележим едно свободно придвижване без опашки ", сподели Друла.
По мотив построяването на втори мост над река Дунав при Русе и Гюргево, за който бе обявено преди няколко дни, че България и Румъния са подали взаимен план пред Европейската комисия за предпроектно изследване, посланикът на България в Румъния Радко Влайков сподели, че това е единствено част от решението на казуса със свързаността. " На първо място е Шенген, на второ е мостът, а на трето е стартирането в употреба на ферибота сред Русе и Гюргево ", съобщи Влайков.
По думите му тези взаимни дейности сред България и Румъния на всички равнища няма по какъв начин да не дадат своя резултат за влизането на двете страни в Шенген.
FaceBookTwitterPinterest




