Голямо преселение по пътищата на България започва, 75 000 автомобила напускат София за Гергьовден
Очаква се засилен трафик на 5 и 6 май, с краткотрайно ограничаване на придвижването на тежкотоварни камиони по съществени автомагистрали.
На 5 май 2026 година – ден преди Гергьовден, се предвижда засилен трафик по главните изходи на София, като се чака към 75 000 транспортни средства да изоставен столицата. Пиковото натоварване ще бъде в следобедните часове. Основният поток ще се насочи към автомагистралите „ Тракия “, „ Хемус “ и „ Струма “. Прогнозите сочат, че към 33 000 коли ще пътуват по Автомагистрала „ Тракия “, към 17 000 – по Автомагистрала „ Хемус “, и към 19 000 – по Автомагистрала „ Струма “. Останалите транспортни средства ще се разпределят по други прави от пътната мрежа.
Засиленото придвижване ще продължи и на 6 май, когато се чака към 120 000 транспортни средства да се насочат назад към София. Най-интензивен трафик се планува в следобедните и вечерните часове, сред 14:00 и 21:00 ч.
На разположение на водачите е обновената интерактивна карта за трафика, предоставена от Агенция „ Пътна инфраструктура ” (АПИ) и Националното тол ръководство. Тя демонстрира в действително време броя на миналите транспортни средства и разрешава следене на трафика по задачите пътни сектори, предоставяйки информация за натовареността и засиленото придвижване.
С оглед упования натоварен трафик, краткотрайно ще се лимитира придвижването на тежкотоварни камиони над 12 тона по съществени пътни посоки. Ограниченията ще важат за Автомагистрала „ Тракия “, Автомагистрала „ Хемус “ и Автомагистрала „ Струма “. Специално внимание ще се обърне на транспортните средства, които пътуват към и от София, като за пиковите часове ще бъде обезпечен и реверсивен трафик в някои сектори. Ограничението на тежкотоварни камиони ще е в действие на 5 май сред 15:00 и 20:00 ч. за транспортни средства, излизащи от столицата, а на 6 май сред 12:00 и 20:00 ч. за тежкотоварните камиони, пътуващи към София.
За облекчение на пътуващите към туристическите комплекси и Банско, ще бъде въведено реверсивно придвижване по път I-1 в региона на Симитли. През тези дни ще бъде обезпечено безвредно и ефикасно придвижване, като водачите би трябвало да съблюдават ограничаването на скоростта и да се въздържат от рискови изпреварвания.
Въпреки краткотрайните усложнения в трафика, Агенция „ Пътна инфраструктура “ моли към всички пътуващи да бъдат деликатни, да следват разпоредбите за придвижване и да се въздържат от потреблението на спешните ленти по автомагистралите. Спазването на тези ограничения е от основно значение за сигурността на всички участници в придвижването.
На 5 май 2026 година – ден преди Гергьовден, се предвижда засилен трафик по главните изходи на София, като се чака към 75 000 транспортни средства да изоставен столицата. Пиковото натоварване ще бъде в следобедните часове. Основният поток ще се насочи към автомагистралите „ Тракия “, „ Хемус “ и „ Струма “. Прогнозите сочат, че към 33 000 коли ще пътуват по Автомагистрала „ Тракия “, към 17 000 – по Автомагистрала „ Хемус “, и към 19 000 – по Автомагистрала „ Струма “. Останалите транспортни средства ще се разпределят по други прави от пътната мрежа.
Засиленото придвижване ще продължи и на 6 май, когато се чака към 120 000 транспортни средства да се насочат назад към София. Най-интензивен трафик се планува в следобедните и вечерните часове, сред 14:00 и 21:00 ч.
На разположение на водачите е обновената интерактивна карта за трафика, предоставена от Агенция „ Пътна инфраструктура ” (АПИ) и Националното тол ръководство. Тя демонстрира в действително време броя на миналите транспортни средства и разрешава следене на трафика по задачите пътни сектори, предоставяйки информация за натовареността и засиленото придвижване.
С оглед упования натоварен трафик, краткотрайно ще се лимитира придвижването на тежкотоварни камиони над 12 тона по съществени пътни посоки. Ограниченията ще важат за Автомагистрала „ Тракия “, Автомагистрала „ Хемус “ и Автомагистрала „ Струма “. Специално внимание ще се обърне на транспортните средства, които пътуват към и от София, като за пиковите часове ще бъде обезпечен и реверсивен трафик в някои сектори. Ограничението на тежкотоварни камиони ще е в действие на 5 май сред 15:00 и 20:00 ч. за транспортни средства, излизащи от столицата, а на 6 май сред 12:00 и 20:00 ч. за тежкотоварните камиони, пътуващи към София.
За облекчение на пътуващите към туристическите комплекси и Банско, ще бъде въведено реверсивно придвижване по път I-1 в региона на Симитли. През тези дни ще бъде обезпечено безвредно и ефикасно придвижване, като водачите би трябвало да съблюдават ограничаването на скоростта и да се въздържат от рискови изпреварвания.
Въпреки краткотрайните усложнения в трафика, Агенция „ Пътна инфраструктура “ моли към всички пътуващи да бъдат деликатни, да следват разпоредбите за придвижване и да се въздържат от потреблението на спешните ленти по автомагистралите. Спазването на тези ограничения е от основно значение за сигурността на всички участници в придвижването.
Източник: flagman.bg
КОМЕНТАРИ




