Обявиха извънредно положение в близка до България държава! Възможна е и хуманитарна криза
Обявиха звънредно състояние в близка до България страна! Възможна е и филантропична рецесия
Държава на Балканския полуостров, която е единствено на неколкостотин километра северно от България разгласи изключително състояние. Това е Молдова. Тя разгласи изключително състояние поради заплахата от прекъсване на съветския газ. Решението за това беше гласувано от Народното събрание тази нощ. Срокът на изключителното състояние е 60 дни, считано от 16 декември.
Причината за крайната мярка е предстоящото спиране на доставките от 1 януари, 2025 година.
Министър-председателят Дорин Речан насочи апел пред републиканския парламент за поддръжка на тази мярка, с цел да се подсигурява, че на сепаратисткия проруски район Приднестровие ще бъде обезпечен нужният газ.
Речан даже предизвести за допустима филантропична рецесия, в случай че държавното управление не успее да подсигурява газ за Приднестровието
Съгласно контрактуваното с държавното управление в Кишинев цялото количество синьо гориво, получавано от Москва би трябвало да отива към отцепническия район, откъдето пък се обезпечава по-голямата част от електрическата енергия за Молдова.
Руският газ идва през Украйна, която към този момент съобщи, че няма да удължи контракта си за пренос с съветския „ Газпром “.
Източник: БНР
Още вести четете в: Свят, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News