Обявиха кои ще получат приза Почетен гражданин на Враца“ и

...
Обявиха кои ще получат приза Почетен гражданин на Враца“ и
Коментари Харесай

Решено! Вижте кои са новите Почетни граждани на Враца за тази година /снимки/

Обявиха кои ще получат наградата „ Почетен жител на Враца “ и Наградата на Враца тази година. Докладната бе импортирана от ръководителя на Общински съвет-Враца доктор Владимир Христов по време на днешната постоянна сесия на локалния парламент.
Както към този момент медията ни писа тази година са номинирани четирима общественици, културни дейци и представители на локалната общественост. 

Сред номинираните е археологът и краевед Богдан Николов за дългогодишния си принос към изследването и опазването на археологическото завещание във Врачанския район. През годините Николов е взел участие в откриването и проучването на редица археологически обекти във Враца и региона.
Номинацията му бе призната с 31 гласа „ за “, без „ срещу “ и „ въздържал се “. 
Следваща в листата е Петра Петрова. Нейната номинация е направена посмъртно. Тя е дълготраен шеф на СУ „ Васил Кънчов “ в регионалния център. В претекстовете си вносителят уточни, че наградата би трябвало да се връчи за значимия принос на Петрова към развиването на образованието и учебния живот във Враца.
Нейната номинация бе призната с 25 гласа „ за “, без „ срещу “ и 5 „ въздържал се “. 
С кандидатура за „ Почетен жител “ се повдигнат и проф. доктор Нарцис Торбов по предложение на Управителния съвет на Сдружение с нестопанска цел „ Дом на науката и техниката “. Проф. Торбов е измежду одобрените имена в българската археология и история с над три десетилетия работа в Регионален исторически музей – Враца. Той е управлявал археологическите изследвания в местността Градище край прохода Вратцата и е взел участие в проучвания на голям брой обекти в страната. Автор е на научни изявления и книги. От 2025 година е професор. В момента преподава в Университет по библиотекознание и осведомителни технологии.
Неговата кандидатура локалните сенатори одобриха с 25 гласа „ за “, без „ срещу “ и 5 „ въздържал се “. 
Другият номиниран за Почетен жител на Враца е Валери Георгиев. Той е международно прочут оперен артист. От 2010 година стартира соловата  му кариера като артист. Дебютира в ролята на Херцога от „ Риголето “ на сцената на операта в Крайова, Румъния. От 2012 година е солист на Държавна опера Варна. За 10 години съумява да дебютира и изпее съвсем целия централен теноров репертоар на оперния спектакъл. Гостува във всички оперни театри и фестивали в страната, в това число в Софийска филхармония и оркестъра на БНР, с които прави записи. Гастролира на редица европейски подиуми, както и в Япония, Китай и Южна Корея. Валерий пя на врачанска сцена с Бурската опера.
Неговата номинация общинските съветници одобриха с 25 гласа „ за “, 1 „ срещу “ и 2 „ въздържал се “. 
Наградата на Враца пък ще получи Балетно студио „ АРТ “ с живописен началник Петя Христова . Предложението локалните сенатори одобриха с 19 гласа „ за “, 1 „ срещу “ и 5 „ въздържал се “.
Източник: bulnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР