Обучения на тема Разследване на киберпрестъпления и проследяване на транзакции

...
Обучения на тема Разследване на киберпрестъпления и проследяване на транзакции
Коментари Харесай

US експерти обучават магистрати да разследват киберпрестъпления и да проследяват криптоактиви

Обучения на тематика „ Разследване на киберпрестъпления и следене на транзакции на криптоактиви “ се организираха в интервала 7-8 и 9-11 октомври в Учебната база на прокуратурата в „ Цигов чарк “. Заместник основният прокурор Елена Каракашева, непрекъснатият юридически консултант в Посолството на Съединени американски щати в София Джон Хенли и прокурорът от Съединени американски щати Камелия Лопес – световен консултант по въпросите на тъмната мрежа (darkweb) и криптоактивите в Департамента по правораздаване на Съединени американски щати, откриха образованието на 9 октомври. В него участваха прокурори от Софийска градска прокуратура, следователи от Национална следствена служба, чиновници на ДАНС, ГДБОП, КПК и Национална агенция за приходите, оповестиха от пресцентъра на държавното обвиняване.

Заместник основният прокурор Елена Каракашева съобщи, че управлението на Прокуратурата на Република България поставя дейни старания за „ обезпечаване на нужния инструментариум и осъществяване на образования, които да покачат квалификацията на прокурорите и следователите и уменията им при следствието на тези закононарушения “. Тя акцентира желанието на прокуратурата да сплоти напъните на всички институции (ДАНС, ГДБОП, КПК и НАП) за „ качествено следствие на закононарушенията, свързани с криптоактиви и основаването на безвредна цифрова финансова среда за цялото ни общество “.

 

Като лектори в образованията се включиха и прокурорът от Съединени американски щати Нейтън Брукс – консултант в Департамента по правораздаване на Съединени американски щати и началник на програмата за интернационално компютърно хакерство за районите на Централна, Южна и Източна Европа и Централна Азия, представители на Федералното бюро за следствие, Виктор Керемедчиев от Сикрет Сървис, професорите Огнян Наков от Техническия университет и Георги Димитров от фондация „ Право и интернет “ и Данко Тонев – стопански експерт от Посолството на Съединени американски щати в София.

 

Практическите занятия се водеха от ТРМ Лабс – водеща в международен мащаб компания за следене на транзакции с криптоактиви, а модератор на образованията беше Светослав Василев – завеждащ отдел „ Киберпрестъпления “ в Национална следствена служба.

 

Сред обсъжданите тематики бяха правните принадлежности за противодействието на другите типове киберпрестъпления, следенето на транзакции с криптоактиви, интернационалната правна помощ и взаимоотношението с правоохранителните институции на Съединени американски щати, както и опциите на цифровата криминалистика.

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР