Общо 800 000 души се борят с болесттаТвърде много хора

...
Общо 800 000 души се борят с болесттаТвърде много хора
Коментари Харесай

Страховита тенденция: Над 200 000 българи не знаят че имат диабет

Общо 800 000 души се борят с заболяването

Твърде доста хора в България не знаят, че са наранени от диабет. общо 525 000 са диагностицираните със захарна болест у нас.Предполага се, че с тях броят им е към 800 000 души, оповестява " Монитор ".

Това заяви Деян Денев, шеф на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България.

Половината от диагностицираните не се лекуват съответно, добави Денев.

Един на всеки 10 възрастни има диабет. 425 млн. души по света са с това заболяване, от тях 65 млн. живеят в Европа. Тези данни пък заяви проф. Цветелина Танкова от Катедрата по ендокринология на Медицинския университет в София, базирайки се на данни на Световната здравна организация. Тя напомни, че преди петнадесет години Организация на обединените нации одобри резолюция за диабета, като международна здравна опасност, въпреки болестта да не е инфекциозно. По прогнози на организацията се чака след към 20 – 25 години броят на страдащите от него в света да се усили с 50 млн. души, като се чака в Европа броят им да нарастне с към 30 милиона.

525 000 са записаните с някаква форма на диабет в България, за които НЗОК заплаща, само че има и такива, които сами си обезпечават лекуването. От него е наранено към 8% от възрастното население. 1 106 500 деца в света са с диабет вид 1. Всяка шеста бременна жена има гестационен диабет, който излага на риск и майката, и плода. В положение на предиабет страдат 352 млн. души по света, т.е. 7,3% от популацията. Предиабета може да прогресира в диабет, в сърдечно-съдово положение или други затруднения. Тези хора имат увреждания на очите, претърпяват инсулти, наранени са бъбреците им. Над 60% от хората с диабет имат артериална хипертония, 90 на 100 от засегнатите от захарна болест са със затлъстяване.

 

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните вести - такива, каквито са, от Света, България и Варна!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] когато и да е на дежурния редактор!

За реклама виж - https://petel.bg/advertising-rates.html
--> --> --> --> ``
рекламаКоментариКоментирай посредством FacebookЗа да пишете мнения, апелирам регистрирайте се за секунди ТУКНапиши коментарИме:Коментар:
Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР