Общо 18,95 е избирателната активност на референдума в Казанлък във

...
Общо 18,95 е избирателната активност на референдума в Казанлък във
Коментари Харесай

Референдумът в Казанлък за чинията на Бузлуджа се провали! Само 19 на сто отидоха до урните

Общо 18,95 е изборната интензивност на референдума в Казанлък по отношение на ръководството на паметника „ Бузлуджа “, заяви за Българска телеграфна агенция ръководителят на Общинската изборна комисия Здравко Балевски. За да бъде референдумът сполучлив обаче, е належащо в края на деня до урните да са отишли 40 на 100 от гласоподавателите.

Изборният ден е завършил в точния момент във всички секции в общината. Към 16:00 часа изборната интензивност беше 15,06 на 100, като своя глас бяха подали съвсем 9300 души. Това е с към 12 на 100 по-малко от интензивността към същия час на парламентарните избори на 27 октомври.

" Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и употребява безплатно парцел - частна държавна благосъстоятелност „ Дом-паметник " на връх Бузлуджа за 10 години? " На този въпрос имаха опция да отговорят през днешния ден жителите на община Казанлък.

Бившият Дом-паметник на Българската комунистическа партия (БКП), прочут на мнозина като „ чинията “, е частна държавна благосъстоятелност и се ръководи от Областната администрация в Стара Загора. През 2021 година той е разгласен от Министерството на културата за монумент на културата от национално значение. Причината за иницииране на референдума е, че Община Казанлък има направен план за консервацията на паметника, който е част от Концепция за интегрирани териториални вложения на стратегия „ Региони в напредък “. През май т.г. тя беше оценена и класирана на второ място от общо 18 състезаващи се за финансиране концепции за Югоизточен район на обмисляне, а плануваното финансиране за дейностите по паметника „ Бузлуджа “ е в размер на 6,9 млн. лв.. По думите на кмета на общината Галина Стоянова тези средства са целеви и не могат да бъдат употребявани за друго. До края на януари 2025 година планът би трябвало да бъде импортиран за финансиране, само че наложително изискване за това е Общината да поеме ръководството на паметника.

В момента достъпът до вътрешността на паметника на Българска комунистическа партия на връх Бузлуджа е неразрешен откакто през 2023 година Регионалната дирекция за народен строителен надзор го разгласи за рисков. Проектът на Община Казанлък планува да бъдат осъществени аварийно-ремонтни действия – ремонт на покрива, затваряне на прозорците от външния кръг, възобновяване на електрическата и ВиК инсталациите. Целта е паметникът да бъде консолидиран и отворен за визити, а след това да се продължи работата по превръщането му в печеливш туристически обект.

Дори локалният референдум в Казанлък да е несполучлив, ние ще продължим да настояваме пред страната да се откри решение за бъдещето на паметника „ Бузлуджа “, безапелационна беше през днешния ден Галина Стоянова, която разяснява пред публицисти тематиката, откакто подаде своя глас. „ Моята концепция е след локалния референдум в Казанлък, без значение от резултата, да се организира национално допитване за „ Бузлуджа “, тъй като това не е просто монумент от предишното, той има доста висока стойност – културна и архитектурна, приета от света. Мисля, че българите няма да подминат със състрадание този монумент – доста високо стои “, сподели тя и изрази мнение, че народен референдум по тематиката е вероятен.

Дори при положение на несполучлив референдум, в случай че въпреки всичко множеството гласоподаватели са споделили „ да “, Общинският съвет в Казанлък има правото да вземе свое решение, с което да задължи кмета да изиска ръководството на паметника от регионалния шеф, изясни ръководителят му Николай Златанов. Стоянова разяснява и тази опция, като сподели, че това е напълно решение на общинските съветници, които са 37. Аз не бих инициирала отчет за сходно решение, в случай че референдумът е несполучлив, тъй като за мен е доста значимо мнението на хората, които през днешния ден ще гласоподават, сподели кметът.

Право на глас в Казанлък през днешния ден имаха 62 хиляди души. От тях своя глас са подали малко по-малко от 11 700 души.

По време на осведомителната акция за референдума кметът прикани казанлъчани да упражнят своето право на глас и да решат дали желаят да опишат на децата си по какъв начин са станали съучастници в разрухата му, или по какъв начин са го съхранили за поколенията. Днешното допитване е едно свястно законово право на казанлъчани да кажат волята си и това може да бъде първата стъпка към волята на цяла България, която да се чуе от страната, уточни през днешния ден Галина Стоянова.

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР