Общо 13 деца от Самоков ще представят България на детско световно първенство по ски бягане в Италия, трима от тях бяха изпратени с училищно тържество
Общо 13 възпитаници от Самоков ще показват България на влиятелното съревнование по ски тичане за купа „ Тополино “ в Италия. Събитието е определяно като импровизирано международно състезание за деца. Дванадесет от младите спортисти са част от състезателен клуб Александър Логистик. Техен треньор е Красимир Матиканов, брат на ски бегача Марио Матиканов.
Три от децата са ученици на Начално учебно заведение „ Станислав Доспевски “ – Мария Матиканова, Мартин Велинов и Мартин Андонов. Тримата състезатели бяха публично изпратени от образователното заведение. Водосвет отслужи отец Георги, а тържествени слова насочиха кметът на община Самоков Ангел Джоргов и шефът на учебното заведение Камелия Асенова.
Програмата стартира със знаменосци, носещи флаговете на България, Европейския съюз и това на просветителната институция. Прозвуча химнът на Република България.
Директорът Камелия Асенова сподели, че за нея е чест и привилегия да изпратят децата в Италия. Асенова означи, че те са съумели да преборят конкуренцията за място в българския състав.
„ Вие успяхте, тъй като работихме в екип – учебно заведение, треньори, състезатели и родители. Благодаря на всички “.
Кметът Джоргов добави, че всички са доста горди, че толкоз доста млади гении ще показват Самоков и България на това състезание. Той уточни, че едно от децата се образова в Средно учебно заведение „ Отец Паисий “, а останалите в Спортно учебно заведение „ Никола Велчев “. Той пожела на всички деца да си изкарат прелестно, тъй като това е огромна опция и в случай че донесат медали ще има и публично посрещане.
Отец Георги пожела на децата доста благоденствие и Господ да им оказва помощ. Той напомни, че не е леко делото по пътя, по който са поели.
Красимир Матиканов сподели пред Българска телеграфна агенция, че това е един от най-големите конгреси. Той уточни, че през февруари Италия ще бъде хазаин и на зимната Олимпиада в Милано-Кортина, а за тях е горделивост, че толкоз доста деца от техния клуб ще заминат. Ски бегачите потеглят на следващия ден и се прибират в понеделник. Първенството ще бъде през почивните дни.
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




