Общият брой на регистрираните електронни прегледи от общопрактикуващите лекари и

...
Общият брой на регистрираните електронни прегледи от общопрактикуващите лекари и
Коментари Харесай

Отчетоха рекордните 80 000 електронни прегледа за ден

Общият брой на записаните електронни прегледи от общопрактикуващите лекари и експертите от извънболнична здравна помощ през Националната здравно-информационна система (НЗИС) надвиши 80 000 за един ден. Това е безспорен връх от стартирането на модула през януари 2022 г, когато дневно се записаха приблизително по 15 000 е-прегледа, оповестиха за Moreto.net от Информационно обслужване. Освен това близо 40 000 електронни посоки са регистрирани единствено в границите на вчерашния 1 юни. За съпоставяне, от стартирането в употреба на „ е-направление “ на 8 декември 2020 година до в този момент, приблизително дневно са се издавали по към 1000 електронни документа.

От през вчерашния ден в системата са дейни нови функционалности, които дават опция за електронно издаване на посоки за консултация, високоспециализирани действия, здравна експертиза и хоспитализация. Електронните посоки заместват напълно хартиените еквиваленти, които се използваха до този миг. Разработена е и напълно построена номенклатура за отчитане на резултати към НЗИС за медико-диагностични действия от направленията за лабораторни проучвания. Системата получи и усъвършенствана версия на модулите за „ е–рецепта “ и „ е–преглед “.

„ С реализацията на новите функционалности в НЗИС приключваме изцяло дигитализацията в извънболничната помощ “, сподели изпълнителният шеф на „ Информационно обслужване “ АД Ивайло Филипов. По думите му, това е извънредно значима стъпка за въвеждането на електронното опазване на здравето в България, което доста усъвършенства качеството на здравните услуги и разрешава на институциите да вземат навременни стратегически управнически решения.

Новите функционалности на системата разрешават на лекарите и лабораториите да изпращат резултатите от проучванията непосредствено в НЗИС и са налични в електронното здравно досие на пациента. Данните от електронното здравно досие се достъпват само с Квалифициран електронен автограф (КЕП) и са разполагаем на пациента когато и да е на денонощието. Така всеки здравноосигурен разполага с резултатите от прегледите си, назначените му медицински проучвания, предписаните му медикаменти, издадените му електронни предписания и други

Част от софтуерните разработчици, които оферират медицински програмен продукт, към момента не са интегрирали продуктите си към НЗИС или не са обновени софтуерите при техните клиенти, което основава компликации при реализацията на електронни документи в системата. От друга страна, част от общопрактикуващите лекари и експертите от извънболнична здравна помощ не са минали образование от техните софтуерни снабдители за работа с електронни посоки и се постанова да се образоват в придвижване, което забавя тяхната работа. „ Информационно обслужване “ АД е предоставило цялата нужна информация за осъществяване на навременни образования и адаптиране на потребителските софтуери преди няколко месеца.

„ Следващата огромна стъпка за електронното опазване на здравето в България е цялостната цифровизация в болничната помощ, която е планувана за месеците август и септември “, сподели още Ивайло Филипов.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР