Общият брой на постъпилите наказателни, граждански и административни дела през

...
Общият брой на постъпилите наказателни, граждански и административни дела през
Коментари Харесай

Районен съд Дупница отчита намаление на делата за престъпления против собствеността и ръст на делата свързани с наркотици. Увеличен е броят на заповедните и делбените производства

Общият брой на постъпилите наказателни, цивилен и административни каузи през 2025 година в Районен съд Дупница е 4608. Налице е нарастване в броя на делата с 657 спрямо 2024 година /постъпили 3951/ и с 953 спрямо 2023 година /постъпили 3655 дела/.

В Районен съд – Дупница са прегледани общо 1352 бр. наказателни каузи през 2025 година, от които 1094 бр. новообразувани и 258 бр. останали несвършени от предишен интервал. Сравнителният разбор сочи нарастване на формираните наказателни каузи спрямо 2024 година /1063 бр./ – с 30 бр., само че продължава да е по-малък от броя на формираните през 2023 година /1328 бр./ – с 235 бр.

Налице е понижение на броя на делата от общ темперамент – 213 бр. при 245 бр. за 2024 година и 288 бр. за 2023 година, и нарастване при броя на делата от административно-наказателен темперамент – 344 бр. спрямо 2024 година /268 бр./. Отчита се понижение на частните наказателни каузи и делата от наказателно-частен темперамент. Увеличават се делата с приложение на чл.78а Наказателен кодекс /48 бр./, спрямо 2024 година /33 бр./ и с 2023 година /28 бр./.

Сравнителният разбор на броя формирани каузи по типове през последните три години сочи, че се следи понижение на броя на формираните каузи за закононарушения срещу собствеността – 33 бр., при 45 бр. за 2024 година и 50 бр. за 2023 година, както и при делата за общоопасни закононарушения – 123 бр., при 137 бр. за 2024 година и 150 бр. за 2023 година районен съд Дупница регистрира растеж на делата за закононарушения, свързани с наркотични субстанции – 29 бр., при 17 бр. за 2024 година и 25 бр. за 2023 година, както и на делата за закононарушения срещу личността – 29 бр., при 24 бр. за 2024 година

През отчетната 2025 година са формирани 344 бр. каузи от административно-наказателен темперамент. По типове каузи, максимален брой са делата по Закона за придвижване по пътищата – 152 бр., при 163 бр. за 2024 година и 212 бр. за 2023 година, следвани от тези против административни актове на Национална агенция за приходите – 6 бр.

През 2025 година са завършени 1116 бр. каузи или 82,5% от делата за разглеждане. Останали за дотъкмяване са 246 бр. каузи или 18, 21 %. Сравнителният разбор на свършените наказателни каузи през последните три години сочи, че процентът на делата, приключващи в тримесечен период, е релативно непрекъснат.

През 2025 година на Районна прокуратура – Кюстендил, Търговско отделение – Дупница са върнати общо 20 бр. каузи, от които 16 бр. наказателни каузи от общ темперамент, 2 бр. частни наказателни каузи и 2бр. по 78А. Сравнителният разбор сочи, че през актуалната отчетна година броят на върнатите каузи е по-малък от предходните две години, през 2024 година и 2023 година са върнати по 30 бр. каузи. Основанията за връщане са свързани с противоречие на обвинителния акт с условията на чл.246 Наказателно-процесуален кодекс и с позволени основни нарушавания на процесуалните правила в досъдебното произвеждане.

През 2025 година са постановени 50 бр. присъди по каузи от общ темперамент, като от тях 3 са оправдателни; 16 присъди по каузи от наказателно-частен темперамент, от които 5 са оправдателни; 9 бр. решения по административно-наказателни каузи по реда на чл.78а Наказателен кодекс, от които 2 са оправдателни.

Запазва се наклонността от последните години по-малко от делата от общ темперамент да завършват с присъда, като броят на оправдателните присъди, отвеян към общия брой присъди, е намалял през сегашния регистриран интервал. През 2025 година общият брой на постановените присъди и утвърдените съглашения по наказателни каузи от общ темперамент е 202.

През 2025 година броят на лицата с наложено наказване /по НОХД, НЧХД и 78а НК/ е 256 бр., а 10 бр. лица са оправдани. От наказаните лица 8 са били малолетни. Наказание „ отнемане от независимост “ до три години е наложено на 151 лица, а във връзка с 106 от тях е прибавен чл.66, ал.1 от Наказателен кодекс. През отчетния интервал няма наложено наказване „ отнемане от независимост “ за период над три до петнадесет години. На 22 лица е наложено наказване „ санкция “, на други 33 – „ пробация “ и на 7 лица са наложени други санкции. На 44 лица са наложени административни санкции „ санкция “ по реда на чл.78а Наказателен кодекс.

През 2025 година са обжалвани и протестирани актовете по 212 бр. наказателни каузи или 19 % от общо решените, при 22, 63 % за 2024 година и при 22, 65 % за 2023 година, т.е. е налице понижение в % на обжалваните и протестираните актове.

Върнати от въззивната и касационните инстанция обжалвани наказателни каузи през 2025 година са общо 206 бр. каузи. От тях 117 бр. са доказани, 67 бр. анулирани и 22 бр. променени, или доказаните присъди, решения и избрания са 56, 80 %, анулираните са 32, 52 %, изменените – 10, 68 %.



Броят на обсъжданите цивилен каузи през отчетната 2025 година е 3807. От тях новообразувани /включително по реда на чл.410 и чл.417 Граждански процесуален кодекс – 2542 бр. и каузи от административен темперамент – 7 бр./ са 3514 бр., а несвършени от предишен интервал са 293 бр.

През актуалната отчетна година броят на новообразуваните каузи – 3514 бр., е с 626 по-голям от броя на формираните цивилен каузи през 2024 година /2888 бр./, и с 1187 по-голям от броя на формираните цивилен каузи през 2023 година /2327 бр./. Увеличението се дължи най-вече на постъпленията в групата на заповедните производства /2542 бр., т.е. със 757 повече от 2024 година, когато са били 1785 бр., и с 1133 повече от 2023 година, когато са били 1409 бр./. При този тип каузи се следи забележителна динамичност през годините, като през сегашния регистриран интервал стартира използването на централизираното систематизиране на главната част от заповедните производства според чл.9, ал.3 от Закона за правосъдната власт.

Значително е нарастването при броя на новообразуваните делбени производства и искове по Закона за наследството – 65 бр., при 42 бр. за 2024 година и 39 за 2023 година Налице е нарастване и на постъпленията при вещните искове – новообразуваните каузи са 70 бр., при 64 бр. за 2024 година и 62 за 2023 година Това са групите цивилен каузи с най-голям коефициент за тежест.

Запазва се броят на формираните искови производства по Кодекса на труда – 18 бр.

Налице е понижение при формираните каузи по Закона за отбрана от домашното принуждение – 39 бр., при 62 бр. за 2024 година и 46 бр. за 2023 година. Намаляват и делата по облигационни искове, по отношение на 2024 година

През 2025 година в Районен съд – Дупница са свършени 3497 бр. цивилен каузи, в това число 9 бр. административни каузи. Решени със правосъден акт всъщност са 3247 бр. и 250 бр. са прекъснати. Приключените в 3-месечен период каузи – 3274 бр., са 93, 60 %.

Основна причина за отсрочване на делата е нередовното приканване на страни. По огромен брой каузи страните имат непрекъснато местоживеене в обитаеми места отвън гр. Дупница и призоваването се прави посредством съответните общини и кметства. Това води до ненавременно връчване на призовки, неоформяне на призовките по планувания ред или връщането им след правосъдното съвещание. Други постоянно срещани аргументи за отсрочване на делата са ненавременно внасяне от страните на избрания депозит за назначените експертизи /водещо до неизготвяне на експертните изводи в законовия срок/ и неосигуряване на позволените при режим на довеждане очевидци.

През 2025 година са обжалвани актовете по 212 бр. цивилен и административни каузи или 6.06 % от броя на свършените каузи. Налице е известно понижение на % на обжалваните каузи спрямо предходните години. През отчетната 2025 година от въззивната и касационната инстанция /включително и от обжалваните през минали години/ са върнати 148 бр. каузи, от които 29 бр. избрания. От тях 69 бр. – 46, 62 %, са напълно доказани, 45 бр. – 30,4 %, са анулирани напълно, 34 бр. – 22, 97 % са доказани в едната част и анулирани в другата част.

„ От разбора на горните данни може да бъде изработен извод, че съдиите от Районен съд – Дупница имат доста добра правна подготовка и изготвят качествени правосъдни актове. И в двете отделения доминират доказаните актове от горните инстанции “, разяснява ръководителят на районен съд Дупница, арбитър Иван Димитров.

През 2025 година за разлика от предходния дълъг интервал от време – от 2018 година до 2024 година в това число /когато заради текучество броят на работилите съдии беше по-малък от планувания по щат/ съдиите от Районен съд – Дупница работеха в цялостен състав. Общият брой на обсъжданите наказателни и цивилен каузи през 2025 година е 5159. Натовареността на съдиите по щат по отношение на обсъжданите каузи през 2025 година е 42, 99 каузи средномесечно, при 36, 89 бр. каузи за 2024 година и при 34, 65 бр. каузи средномесечно по щат за 2023 година Действителната натовареност на съдиите от гражданското поделение по отношение на обсъжданите каузи през 2025 година е 63, 45 бр. каузи средномесечно, а на съдиите от наказателното поделение по отношение на обсъжданите каузи – 22, 53 бр.

През 2025 година бяха отпуснати средства за обезпечаване на достъп на трудноподвижни хора до правосъдните зали, като бе инсталирана платформа, осигуряваща достъп от партера до първия етаж на постройката. Причината да не бъдат инсталирани платформи и за идващите етажи е рекомендацията на направилия оглед специалист, поради налагащото се подсилване заради забележителното натоварване на структурата на стълбищната клетка. На първия етаж на постройката се намират четири правосъдни зали, в това число и залата, употребена при изнесени правосъдни съвещания от сформира на Окръжен съд – Кюстендил. Поради това обезпечения по описания метод достъп разрешава пълноценно присъединяване в правосъдните производства на хора със затруднено напредване, със съответна организация на провеждането на правосъдните съвещания в залите на първия етаж.
Източник: novinata.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР