Общините искат от държавата 150 млн. лв. целево за управлението

...
Общините искат от държавата 150 млн. лв. целево за управлението
Коментари Харесай

Общините искат от държавата 150 млн. лв. целево за управлението на боклука

Общините желаят от страната 150 млн. лева целево за ръководството на боклука
Националното съдружие на общините в Република България (НСОРБ) е показало искане пред финансовото министерство от държавния бюджет за 2025 година да бъдат заделени 150 милиона лв.
целево за разрешаване на проблемите с ръководството на отпадъците.
Това сподели през днешния ден във Варна изпълнителният шеф на организацията Силвия Георгиева по време на събитие, отдадено на Деня на българската община и локалното самоуправление – 12 октомври.
Акцентът в полемиката бе върху готовността на локалните управляващи за смяна на образуването
на такса боклук. По думите на Георгиева, идните промени изискват вложения от администрациите и това е повода сдружението да изиска отпущането на целеви средства от бюджета.
Промяната в модела на определянето на такса боклук е, че тя към този момент няма да се пресмята на база
оценката на парцела, а на база генерирани количества отпадък, стана ясно по време на полемиката, заяви Българска телеграфна агенция.
Кметът на Аксаково Атанас Стоилов разяснява, че новият логаритъм на установяване на данъка
обаче не е доизпипан. Според него е добре, че въвеждането на новия модел за образуване на таксата е отсрочен за 2026 година, защото през 2025 година общините ще имат опция да си създадат нужните калкулации,
търсейки и информация от еколозите, службите по кадастър и ГРАО.
Промяната на модела ще докара до покачване на такса боклук, добави кметът на Девня Свилен Шитов. Според него е редно общините дружно да мислят по какъв начин ударът върху жителите да бъде по-малък.
По думите му е неотложно да се работи доста по-активно с хората,
с цел да събират разделно отпадъците си, което може да понижи финансовата тежест за депонирането на смесените отпадъци. Позицията на събралите се кметове беше, че би трябвало да се работи и в посока
пое-ефективно преработване и оползотворяване на другите типове боклуци.
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов акцентира, че са нужни и промени в законодателството, които да разрешат общините сами да вкарват разделното събиране на боклуци, а не да работят единствено с 4-те лицензирани оползотворяващи организации в страната.
Позицията му бе подкрепена и от кмета на Варна Благомир Коцев,
който уточни, че локалната власт не разполага с механизъм за влияние върху тези компании, с цел да ги накара да сложат повече цветни контейнери или да ги изпразват по-често.
Кметът на Белослав Деян Иванов повдигна тематиката с нерегламентираните сметища
и разноските, които вършат общините за почистването им. Според него в тази посока също би трябвало да се работи доста с хората, с цел да им се изясни, че парите за разчистването на боклука, който изхвърлят
в нарушаване на разпоредбите, могат да бъдат употребени за по-смислени неща.
Изпълнителният шеф на НСОРБ заяви пред кметовете, че през идната година организацията възнамерява провеждането на 12 срещи в страната, отдадени на ръководството на отпадъците и изчисляването на такса боклук по нов метод.
По думите на Георгиева тематиката ще бъде необятно дискутирана
и на идната в Албена Годишна среща на локалните управляващи, която ще се организира от 13 до 15 октомври. Очаква се в тридневния конгрес да вземат присъединяване над 800 представители на общини и Общински препоръки от страната, както и на министерства и държавни организации.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР