Общината обжалва решението на съда, което спря поскъпването на зоните

...
Общината обжалва решението на съда, което спря поскъпването на зоните
Коментари Харесай

Столичани отново излязоха на протест въпреки отлагането на реформата в паркирането

Общината апелира решението на съда, което спря повишаването на зоните от 5 януари
Граждани се събраха на следващ митинг в центъра на София през днешния ден, изразявайки безапелационното си противоречие с плануваната промяна в паркирането. Недоволството продължава макар основното развиване от четвъртък, когато Административният съд – София град (АССГ) спря предварителното осъществяване на новата разпоредба.

Протестиращите упорстват за цялостна анулация на измененията, а не просто за тяхното отсрочване, откакто стана ясно, че Столична община възнамерява да апелира правосъдното решение.
Съдебната спирачка и реакцията на властта
Напрежението ескалира, откакто в четвъртък съдът дефинира като незначително разпореждането за авансово осъществяване на решението на Столичния общински съвет (СОС). Магистратите мотивираха акта си с неналичието на задоволително аргументация за наложителността на измененията, които трябваше да влязат в действие от 5 януари 2026 година.

Въпреки правосъдния пестник, от „ Московска “ 33 обявиха през вчерашния ден, че няма да се откажат. Столична община разгласи публично, че ще апелира определението на съда в законовия период.

" Съдът занапред следва да се произнесе по законосъобразността на нормативния акт. Постановената мярка е единствено краткотрайно прекъсване ", се споделя в позицията на Общината, представена от Българска национална телевизия. Това окуражи жителите да продължат с дейностите си и през днешния ден, опасявайки се, че промяната може да бъде прокарана макар публичния отпор.
Какво планува противоречивата промяна?
Промените, признати от СОС на 13 ноември, плануват фрапантно повишаване и разширение на зоните за платено паркиране. Основният удар по джоба на водачите идва от промяната на валутата и новите цени:

Синя зона: Цената скача двойно – от 2 лв. на 2 евро на час.

Зелена зона: Увеличение от 1 лев на 1 евро на час.

Работно време: Удължава се диапазонът на деяние на зоните – от 09:00 до 21:00 часа, като синята зона ще важи и в неделя, а зелената – и в събота.

Локация: Разширяване на обсега към квартали като „ Оборище “, „ Възраждане “ и други.
Аргументите на протестиращите
Основният мотив на недоволните жители е неналичието на опция. Те упорстват, че преди да се подвигат таксите, общината би трябвало да влага в построяването на паркинги и възстановяване на градския превоз. Според уредниците на митинга, липсва бистрота за това по какъв начин ще бъдат разходвани увеличените доходи от паркирането.

Кметът Васил Терзиев пази промяната с аргумента, че тя е наложителна за въвеждането на ред в града. Според администрацията, задачата е да се понижи трафикът в центъра и да се подтиква потреблението на различен превоз. Съдът обаче установи, че липсва разбор за обществените и икономическите последствия от фрапантния скок на цените.

Докато правосъдната сага продължава с идното обжалване пред Върховния административен съд (ВАС), жителите се заканиха, че митингите ще продължат до цялостното отдръпване на наредбата.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР