Стефан Радев: Работим по решение за земеделците от Малко Чочовени и ще обжалваме заповед на АПИ
Община Сливен ще апелира заповед на АПИ за затваряне на селскостопанския надлез в местността Радина чешма на основен път I-6. В същото време търси разновидности за обезпечаване на краткотраен достъп до земеделските земи. Това стана ясно по време на незабавна среща, свикана на 15 юни от кмета Стефан Радев с присъединяване на представители на Областната администрация, Агенция „ Пътна инфраструктура “, полицията и представители на земеделските производители от Малко Чочовени.
Повод за срещата е заповедта на началника на Областното пътно ръководство – Сливен за затваряне на оборудването, която съгласно Общината основава съществени усложнения за достъпа на земеделските стопани до обработваемите им земи.
„ Тази заповед съгласно нас е незаконосъобразна. Не е спазена процедурата по координиране със заинтригуваните институции и страни, нито са били подхванати предварителни ограничения, които да подсигуряват достъпа до земеделските парцели. Ще желаяме от съда прекъсване на предварителното ѝ осъществяване. Получихме заповедта в петък. Разбираме, че е имало среща, на която са поемани задължения от името на Общината, без да има покана към неин представител да участва. Ангажименти от името на Общината могат да поемат Общината, Общинският съвет и кметът. Поканих през днешния ден всички заинтригувани институции, с цел да набележим нужните ограничения “, съобщи кметът.
По време на срещата беше разискван вид за краткотраен различен маршрут, по който земеделската техника да доближава до земеделските земи. Предложението следва да бъде оценено от експерти на Общината.
Кметът разпореди на специалистите от общинската администрация да извършат незабавно оглед на трасето. Те би трябвало да изготвят план какви действия са нужни, какъв брой средства, какви благоприятни условия има за подготовката му за употреба и периодите, в които може да стане това.
„ Най-важното е сигурността, само че също по този начин земеделските стопани би трябвало да могат да правят своята активност. Община Сливен ще ги поддържа и няма да позволим те да стават жертва на неправилни дейности “, акцентира Радев.
Според него казусът е зародил поради неналичието на предварителна съгласуваност сред институциите и отсъствието на готово различно решение все още на затварянето на надлеза. „ Мерки би трябвало да се вземат авансово, с цел да не се случват сходни обстановки, да не сътворяваме пожари, които след това да търсим някой да гаси “, добави кметът.
Той акцентира, че Общината ще окаже цялостно подпомагане на земеделските производители до окончателното решение на казуса с компрометираното оборудване.
Повод за срещата е заповедта на началника на Областното пътно ръководство – Сливен за затваряне на оборудването, която съгласно Общината основава съществени усложнения за достъпа на земеделските стопани до обработваемите им земи.
„ Тази заповед съгласно нас е незаконосъобразна. Не е спазена процедурата по координиране със заинтригуваните институции и страни, нито са били подхванати предварителни ограничения, които да подсигуряват достъпа до земеделските парцели. Ще желаяме от съда прекъсване на предварителното ѝ осъществяване. Получихме заповедта в петък. Разбираме, че е имало среща, на която са поемани задължения от името на Общината, без да има покана към неин представител да участва. Ангажименти от името на Общината могат да поемат Общината, Общинският съвет и кметът. Поканих през днешния ден всички заинтригувани институции, с цел да набележим нужните ограничения “, съобщи кметът.
По време на срещата беше разискван вид за краткотраен различен маршрут, по който земеделската техника да доближава до земеделските земи. Предложението следва да бъде оценено от експерти на Общината.
Кметът разпореди на специалистите от общинската администрация да извършат незабавно оглед на трасето. Те би трябвало да изготвят план какви действия са нужни, какъв брой средства, какви благоприятни условия има за подготовката му за употреба и периодите, в които може да стане това.
„ Най-важното е сигурността, само че също по този начин земеделските стопани би трябвало да могат да правят своята активност. Община Сливен ще ги поддържа и няма да позволим те да стават жертва на неправилни дейности “, акцентира Радев.
Според него казусът е зародил поради неналичието на предварителна съгласуваност сред институциите и отсъствието на готово различно решение все още на затварянето на надлеза. „ Мерки би трябвало да се вземат авансово, с цел да не се случват сходни обстановки, да не сътворяваме пожари, които след това да търсим някой да гаси “, добави кметът.
Той акцентира, че Общината ще окаже цялостно подпомагане на земеделските производители до окончателното решение на казуса с компрометираното оборудване.
Източник: darik.bg
КОМЕНТАРИ




