Областният информационен център – Русе представи днес в офиса на

...
Областният информационен център – Русе представи днес в офиса на
Коментари Харесай

ОИЦ-Русе представи новата си книжка с успешни проекти от област Русе

Областният информативен център – Русе показа през днешния ден в офиса на Българска телеграфна агенция пред локални и национални медии новата си брошура с сполучливи планове от област Русе, съфинансирани посредством Европейските структурни и капиталови фондове през програмен интервал 2014 – 2020 година В осведомителното събитие взеха присъединяване и 4-5 бенефициенти, които се съгласиха сами да опишат в какво са вложили европейските средства и какви са действителните изгоди от тях.

Преди това да се случи, шефът на ОИЦ-Русе Диана Аврамова срещна медиите в резюме със наличието на новата рекламно-информационна листовка. Тя е готова през 2022 година включва 24 плана на разнообразни бенефициенти от община Русе и от останалите 7 общини на региона. Община Русе е показана с 9 плана, а всички останали общини с по 2 плана. „ Старахме се да подберем предпочитано планове, които имат стопански резултат или пък способстват за възстановяване на изискванията на работа и живот, които са финансирани посредством разнообразни оперативни стратегии и трансграничната Interreg V-A Romania – Bulgaria. Част от вложенията са ориентирани към частния бизнес в региона на индустриалното произвеждане, други към селското стопанство или обществената инфраструктура, включително към възстановяване на сигурността по река Дунав “, разясни Диана Аврамова.

След това встъпление гостите получиха опция да опишат своите планове. Един от забавните планове с оглед устрема на България да подтиква създаването и внедряването на нововъведения, е осъщественият от „ Прототипи и специфични машини “ ЕООД план по ОПИК за повишение на индустриалния потенциал. Предприятието проектира и извършва прототипи и специфични машини, среща се в село Сандрово. Негов притежател е французинът Силвен Асалит. С европейското финансиране са закупени машини, с помощта на които главните индустриални процеси се механизират, покачва се качеството на произвеждане. Компанията, въпреки и дребна, работи и за непознати компании. В момента има поръчка за произвеждане на специфични машини за ски промишлеността.

Любопитното е, че самичък господин Асалит е откривател. През 2018 година той печели премия за международна иновация от Френско-българската индустриална камара на 4-то издание на French Tech@София. Пред медиите той показа, че закупеното по ОПИК съоръжение му дава опция да кандидатства за приемане на лиценз за работа със спортни коли. Към момента единствено две български компании имат подобен лиценз, акцентира господин Асалит.

В най-малката община Ценово през програмен интервал 2014 – 2020 са осъществени два доста значими плана: единият на „ Агрола Екоинвест “ ООД в Новград, а другият - спортна площадка в с. Долна Студена. Фирмата отглежда плодове, а инвестицията по ПРСР й разрешава да затвори цикъла. На зелено е издигнат завод за заледяване на плодове. Освен че това води до повишение на конкурентоспособността на компанията, в региона се отварят работни места, което е извънредно значимо за локалното население, изясни шефът Георги Пейчев. „ Повишаването на цената на силата е сериозен проблем, само че би трябвало да кажа, че без европейското финансиране, не бихме могли да осъществяваме тази инвестиция. В бъдеще планираме да инсталираме и фотоволтаици, за което евентуално още веднъж ще разчитаме на европейските фондове. “- показа той.

Не по-малко важен е и планът на Община Ценово в Долна студена. Реализирана също по ПРСР, скейт и фитнес площадката е огромна облага за младежите от региона, разяснява пиарът на Общината Марий Пейчев. Малко след построяването си тя става привлекателен център през уикендите даже за скейтъри и туристи от близки и не толкоз близки градове. Пейчев описа, че площадката в Долна Студена е направена там, тъй като 60 % от популацията на селото е от младежи. „ Планираме на идващ стадий към нея да се оформи парк за отмора, което ще направи по-привлекателен региона за отдих и туризъм. “ – сподели той.

Значителен е резултатът от енергийното възобновяване на Професионалната гимназия по селско стопанство „ К.А. Тимирязев “ в Две могили. „ На първо място желая да подчертая забележителния комфорт за учителите и учениците в класните стаи и в общежитието, по-здравословната среда и значителното повишение на температурата в постройките. Да, цената не пелетите, с които се топлим, се усили, само че в случай че санирането не беше реалност, сметките ни несъмнено щяха да са непостижими. “ – разяснява шефът Светлозар Донев. Новите визия и характерности на двете здания са осъществени посредством Оперативна програма „ Региони в напредък “, а бенефициент е Община Две могили.

В края на срещата всички получиха новото издание на ОИЦ с планове и рекламни материали, а по-късно имаха опция да осъществят неофициални контакти.
Източник: darik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР