Обичах я много, но без каквото и да е сантименталност.

...
Обичах я много, но без каквото и да е сантименталност.
Коментари Харесай

Ерих Мария Ремарк за любовта

" Обичах я доста, само че без каквото и да е прочувственост. Докато това възприятие се запазеше, се намирах до известна степен в сигурност. Можех да скъсам безболезнено с нея. Гледах красивите плещи и прелестната ръка и правех безшумни заклинателни знаци: " Остани с мен, чуждоземно творение! Не ме изоставяй, преди да те изоставя аз! "
" Сенки в парадайса "

" Не е злощастие, че не можем в никакъв случай изцяло да се слеем. Нещастие е, че би трябвало непрекъснато да се напущаме, всеки ден и всеки час. Знаем това, само че не можем да го спрем, то изтича през ръцете ни, а е най-скъпоценното нещо, което съществува, и при все че не можем да го задържим. Винаги някой умира пръв. Винаги някой остава след него. "
" Черният обелиск "

" Стоях пред нея и я гледах. Бе изрекла единствено една дума, само че дума, каквато в никакъв случай до тогава не бях чувал. Имах познанства с дами, само че постоянно бяха бегли срещи, един занимателен час, от време на време една самотна вечер, бягство от самия себе си, от отчаянието, от празнотата. А и не желаех повече, тъй като бях научил, че човек не може да се уповава на нищо друго с изключение на на себе си и най-вече още на някой приятел. Сега внезапно видях,че можех да бъда нещо за някого просто тъй като бях до него и той бе благополучен, просто тъй като бяхме дружно. Изговориш ли го, звучи доста просто, само че в случай че се размислиш, то в действителност е голямо, безпределно. Осъзнато това може да разнищи и промени индивида. То е обич и още нещо.Нещо, за което си коства да се живее. Човек не може да живее за любовта, за различен човек обаче - може! "
" Трима приятели "

" Харесва ми по какъв начин си потеглят гордите и красиви дами, пренебрежително и стремглаво, потропвайки с токчета и тръшкайки вратата. После могат да се свлекат от противоположната ѝ страна и горко да заплачат, само че си потеглят удивително! "
" Живот назаем "


Ремарк е имал бурна любовна история с Марлен Дитрих. Три години той се пробва да я склони да се разведе и да се омъжи за него. Но тя имала толкоз доста любовници и била своенравна в избора си. И въпреки всичко той се задържал в компанията й повече време от по-голяма част от другите й мъже. На фотографията двамата са дружно на кинофестивала във Венеция, 1938 година

" Запомни едно, момче: в никакъв случай, в никакъв случай, в никакъв случай човек не може да стане комичен в очите на жена, щом прави нещо поради нея. Дори и при най-глупавата игра. Прави каквото щеш - изправяй се на глава, изричай най-тъпите глупости, надувай се като паун, пей под нейния прозорец, само че единствено едно нещо не си позволявай: да бъдеш настоятелен! Не бъди рационален! "
" Трима приятели "

" – Не – прекъсна я бързо той. – Не почвай още веднъж. Приятелството! Зеленчукова градина върху лавата на мъртвите усеща. Не! Не бива да вършим това. Ние не трябва. То подхожда единствено на мимолетни любовни завършения. Дори и това е обратно. Любовта не би трябвало да се осквернява с другарство. Краят си е край. ” " Триумфалната арка "

" Тъй елементарно има вяра човек, когато се надява. "
" Нощ в Лисабон "

" Любов. И това е обич. Старата магия, която освен озарява с дъгата на фантазиите сивото небе на действителността, само че дружно с това хвърля сантиментална светлина и върху купчина смет; магия и безумна насмешка. "
" Триумфалната арка "
Източник: hera.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР