Обединеното кралство, Франция и Германия обявиха, че ще запазят санкциите срещу Иран в опит да възпрат страната от продажба дронове и ракети за Русия.
През 2015 г. Иран се съгласи на ядрена сделка и според условията някои санкции трябва да бъдат премахнати следващия месец.
Но европейските нации смятат, че Иран е нарушил сделката, като е обогатил и складирал уран.
Иран казва, че техният ход е „незаконен и провокативен“.
Когато е силно обогатен, уранът може да се използва за направата на ядрено оръжие.
Европейските сили обявиха, че ще включат изтичащите санкции на ООН в собствените си закони.
Някои от мерките трябва да спрат Иран да разработва и изнася балистични ракети и дронове. Но въпреки санкциите, много дронове, произведени в Иран, са използвани от Русия във войната й срещу Украйна.
Иран се съгласи на сделката, известна като Съвместен цялостен план на действие (JCPOA), с група от световни сили, известни като P5+1 - САЩ, Обединеното кралство, Франция, Китай, Русия и Германия - преди осем години.
Съгласно споразумението Иран се съгласи да ограничи своите чувствителни ядрени дейности и да допусне международни инспектори в замяна на премахването на осакатяващите икономически санкции. Споразумението забранява на никого да купува, продава или прехвърля дронове и ракети към и от Иран.
Сделката също така включва замразяване на активи на списък от лица и организации, за които се смята, че да помогне за развитието на ядрената програма.
Страни като Русия и Китай вече няма да бъдат обвързани от ограниченията, ако не приемат санкции, подобни на тези на Обединеното кралство, Франция и Германия преди 18 октомври.
Последните три държави, известни общо като E3, заявиха, че санкциите ще останат в сила, докато Техеран не изпълни „напълно съответствие“ със сделката.
Иран каза, че решението "ясно" нарушава задълженията на E3 съгласно JCPOA и Резолюция 2231 на Съвета за сигурност на ООН, която призовава Иран да не предприема никакви действия, свързани с балистични ракети, проектирани да могат да доставят ядрени оръжия.
E3 каза, че решението е в съответствие с JCPOA, тъй като Иран е „отказал възможностите да се върне към JCPOA два пъти “ и „продължи да разширява своята програма отвъд ограниченията на JCPOA и без никаква надеждна гражданска обосновка“.
САЩ едностранно се оттеглиха от JCPOA през 2018 г. при президента Доналд Тръмп.