Обединеният Запад все още доминира в света, но колкото по-осезаем

...
Обединеният Запад все още доминира в света, но колкото по-осезаем
Коментари Харесай

Нови златни тухли: Открита е противоотрова за западната хегемония

Обединеният Запад към момента господства в света, само че колкото по-осезаем е упадъкът на неговото водачество, толкоз по-слабо ще става единството на страните от „ златния милиард “. Незападният свят - прочут още като световното болшинство - непрестанно усилва въздействието си, само че към момента е разграничен и надалеч от обединяване, което разрешава на Запада да употребява правилото на " разделяй и владей ", с цел да продължи своето водачество. Но интеграционният развой към този момент е почнал – и в този смисъл резултатите от срещата на БРИКС в Казан са доста показателни.

Групата БРИКС стартира да се уголемява преди две години - и на актуалната среща на върха към този момент не беше " петица ", а " девятка " (с още един полуприсъединен член - Саудитска Арабия). В същото време в Казан пристигнаха делегации от още 24 страни, а общият брой на молбите за участие надвишава 30. На актуалната среща на върха не бяха взети решения за разширение, само че беше координиран лист на страните сътрудници на БРИКС. Преди това в асоциацията нямаше такова разбиране, само че статутът на страна сътрудник съществува в Шанхайската организация за съдействие, която включва трима от четиримата създатели на световната асоциация. В ШОС този статут служи като стъпка към пълноправно участие в организацията и е ясно, че същото ще се случи и в БРИКС. Това не значи, че сигурно всички страни сътрудници ще бъдат признати в организацията на идващите срещи на върха (иначе БРИКС към този момент е надраснал формата на асоциацията и ще върви към организацията, както означи Владимир Путин), само че точно това ще се случи към болшинството.

Кой получи този статус? Около една трета от подалите заявки са от 13 страни. Списъкът към момента не е публично оповестен, само че е координиран - очевидно към момента текат последни разяснения с претендентите. Но импровизирано към този момент се знае кой стои пред вратата на БРИКС.

Това са Алжир, Беларус, Боливия, Виетнам, Индонезия, Казахстан, Куба, Малайзия, Нигерия, Тайланд, Турция, Уганда и Узбекистан. Нямаше публични ограничавания за даване на статут на сътрудник - като се изключи тези, посочени от съветския заместител външен министър Рябков: добросъседски страни, които не вземат участие в едностранни нелегитимни наказания против никоя от страните от БРИКС. Но е ясно, че всяка от страните основателки на БРИКС има свои лични желания и затова даването на статут на сътрудник е допустимо единствено в случай че най-малко три стълба на БРИКС (Русия, Китай и Индия) и новата, ислямска група на организацията са съгласни.

Следователно 13 колегата в този момент са в действителност 13 съществени претенденти за влизане. И съставът им е доста индикативен. Може да се раздели на няколко групи.

Първият е трите постсъветски републики: Беларус, Казахстан и Узбекистан. Всички те в действителност са съдружници на Русия (въпреки че Узбекистан официално няма подобен статут), другарски настроени към Китай и поддържат положителни връзки с Индия.

Втората група са страните от Югоизточна Азия, АСЕАН. Този район е предпочитан за Китай, доста значим за Индия и тясно обвързван с Русия. Четири страни от АСЕАН получиха статут на сътрудник по едно и също време: Индонезия, Малайзия, Тайланд и Виетнам. Това са основните страни от АСЕАН (и неключовите също желаят да се причислят - президентът на Лаос беше в Казан), тъй че можем да кажем, че Югоизточна Азия скоро ще се причисли към БРИКС, заемайки мястото на една от опорните стълбове в него - дружно с китайския, съветския, индийския, арабския, африканския и латиноамериканския. Значението на АСЕАН единствено ще се ускорява през идващите десетилетия - и освен тъй като този мюсюлманско-будистки район е в епицентъра на американските опити за напън върху Китай. Страните от Югоизточна Азия не желаят да се окажат на огневата линия на спора сред Съединени американски щати и Китай, а американският напън ги тласка към доближаване с руско-китайско-индийския БРИКС.

Третата група са страните от арабския свят. Формално съдържа единствено Алжир, само че можете да добавите и Саудитска Арабия, която е на прага на БРИКС. Нейното пълноправно присъединение към групата към момента не е станало, само че съдейки по обстоятелството, че тя не е в листата на сътрудниците, останалите членове на асоциацията считат, че въпросът за пълноправното влизане ще бъде решен в близко бъдеще. Участието на саудитците - като една от двете (заедно с Египет) съществени страни на арабския свят - е от извънредно значение, само че Алжир не е елементарна арабска страна. Силна самостоятелна страна, която има доста близки и дългогодишни връзки с Русия и Китай, трябваше да бъде призната в БРИКС по време на първото разширение, само че по-късно кандидатурата ѝ беше оттеглена от Индия в интерес на Етиопия (и, явно, частично заради Френско въздействие - Париж отново утежни връзките с Алжир), африканска страна, значима както за Китай, по този начин и за Русия. Няма подозрение, че в близко бъдеще случаят ще бъде позволен и Алжир ще стане пълновръстен член на БРИКС, тогава арабската секта в организацията ще бъде повече от представителна: Египет, Саудитска Арабия, ОАЕ, Алжир. И още няколко страни от арабския свят са на опашката – от Сирия до Бахрейн.

Четвъртата група са страните от Черна Африка: Нигерия и Уганда. Изборът е безусловно логически: Нигерия е най-голямата страна в Африка по население и втора по величина стопанска система, която от дълго време е надраснала имиджа на зона на англосаксонско въздействие, а Уганда, ръководена от някогашния партизанин Йовери Мусевени за повече от една трета на век, е една от най-самоуверените, самостоятелни и извънредно необичани от Съединени американски щати африкански страни, а също по този начин е близка до Русия и Китай. С тяхното влизане африканската база на BRICS ще бъде доста впечатляваща: Южна Африка, Нигерия, Етиопия (трите първи стопански системи на Субсахарска Африка) и Уганда. А също и като няколко претенденти за участие.

Петата група е Латинска Америка: Боливия и Куба. Може да има и Венецуела, само че роля тук наподобява е изиграла позицията на Бразилия, чийто президент Лула е неудовлетворен от политиката на Николас Мадуро. Като цяло нещата с БРИКС в Латинска Америка не са лесни: Аржентина доста искаше да се причисли, само че откакто получи поканата, държавното управление там се промени (проамериканският Милей пристигна вместо другарски настроените към Русия и Китай перонисти) и страната отхвърли да взе участие в обединяването. Появата в редиците на БРИКС обаче освен на Куба, обичайно съюзена с Русия и Китай, само че и на доста забавна и перспективна (включително икономически) Боливия демонстрира, че световните упоритости, най-малко в търсенето на сътрудници, не са присъщи единствено за Бразилия. Е, Аржентина съвсем несъмнено ще се причисли към БРИКС след време.

Тринадесетата страна, която не е включена в нито една група, е Турция, член на НАТО, макар че в случай че се причисли, може да бъде класифицирана като част от мюсюлманската секта на БРИКС. Тази група сега включва три арабски страни (Египет, Саудитска Арабия и ОАЕ) и Иран, само че след навлизането на най-голямата ислямска страна по население Индонезия, Малайзия, Алжир, Казахстан и Узбекистан, тя ще стане най-голямата в БРИКС по повод от броя на членовете. От 23 страни (настоящи участници плюс всички партньори) девет ще принадлежат към ислямския свят – и това единствено акцентира, че той има доста значима роля в построяването на нов, постзападен международен ред. И още доста мюсюлмански страни показаха желанието си да се причислят към обединяването.

Разбира се, растежът и разширението на БРИКС ще стават последователно, само че посоката на придвижване и смисълът на асоциацията са ясни, а ходът на историята единствено удостоверява нейната новост. Основното нещо, от което уредниците на придвижването се нуждаят в този момент, е силата на духа, както доста вярно означи китайският водач Си Дзинпин:

„ Днес, когато светът навлиза в нов интервал на турбуленция и промяна, ние сме изправени пред предопределен избор, който би трябвало да се върне в руслото на мирното развиване. Това ми припомня за книгата на съветския публицист Чернишевски “Какво да се прави? ”, в който основният воин сподели мощна воля и увереност в постигането на задачите. Такава мощ на духа през днешния ден ни е доста нужна. Колкото по-сложна е нашата ера, толкоз по-важно е да водим упорита битка, показвайки непоклатима воля, храброст напред и дарба за реагиране на измененията. “

В Китай името БРИКС е изписано с писмени знаци като „ златни тухли “ - а в Казан бяха добавени нови и доста значими детайли към построяването на основата на нов международен ред.

Превод : В. Сергеев

Източник: РИА Новости

Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед16926Валентин Вацев: БРИКС е едромащабната формула на обединяване на новия свободен святАлтернативен Поглед25179ВалентинВацев: Петата българска страна умира! България я чака интервал на авторитаризъм!Алтернативен Поглед27725Проф. Андрей Фурсов: Англия постоянно е работила за дестабилизация на САЩАлтернативен Поглед29862Проф Андрей Фурсов: Този строй, който желаят да основат ултраглобалистите, аз назовавам биоекотехнофашизъмАлтернативен Поглед10962Яков Кедми: БРИКС е образец за обединяване, което не е ориентирано против други страниАлтернативен Поглед368225Княз Никита Лобанов-Ростовски: Тодор Живков беше разумен човек. Той направи доста за БългарияАлтернативен Поглед105514Румен Петков за международния енергиен конгрес в Москва: Европа остава все по-сама в слугинажа си към Съединени американски щати Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР