На 2-ата годишнина от оттеглянето на САЩ от Афганистан, правата на момичетата остават под обсада

...
Объединените нации – След две години опити за преговори с
Коментари Харесай

Объединените нации – След две години опити за преговори с талибаните, насочени към премахване на забраните им за средно и университетско образование и работа за жени в Афганистан, ООН предлага план за оказване на натиск върху Афганистан и стимулиране на талибаните да обърнат курса.

На над 2,5 милиона момичета и млади жени е отказано средно образование, число, което ще нарасне до 3 милиона след няколко месеца.

Бившият британски премиер Гордън Браун, пратеникът на ООН за глобалното образование, обяви във вторник план от пет точки, който включва поставяне на въпроса на вниманието на Международния наказателен съд.

разследване в предполагаемите военни престъпления на руския президент Владимир Путин създаде прецедент за завеждане на дела в съда от името на деца, твърди Браун.

„Международната общност трябва да покаже, че образованието може да достигне до хората на Афганистан, въпреки забраните на афганистанското правителство и по този начин ще спонсорираме и финансираме интернет обучението“, каза Браун и добави: „Ние ще подкрепим подземните училища, както и образованието за момичета, които са принудени да напуснат Афганистан и се нуждаят от нашата помощ да ходят на училище.“

Планът от пет точки включва мобилизирането на Education Cannot Wait, спешен образователен фонд на ООН, който във вторник стартира кампания, наречена „Гласовете на афганистанските момичета“, в сътрудничество със Somaya Фаруки, бивш капитан на роботизирания отбор на афганистанските момичета.

Планът също така изисква посещения на делегации от страни с мнозинство мюсюлмани в Кандахар и предлагане на финансиране на управляваното от талибаните правителство за финансиране на връщането на момичетата в училище, което ще съответства на финансирането, осигурено между 2011 и 2021 г. стига правата на момичетата да бъдат спазвани и образованието да не е индоктринация.

„Трябва да мислим за безопасността на момичетата“, каза Браун, добавяйки, че има разделение сред талибанското ръководство относно премахването на забрани и че ООН е открила „известна възможност за напредък.“

„Но докато не успеем да убедим не само самото правителство, но и духовниците, че нещо трябва да се промени, пак ще имаме тази ужасна ситуация, в която това е най-лошият пример за нарушаване на човешките права срещу момичета и жени по света."

Източник: cbsnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР