ОАЕ напускат ОПЕК: шамар за Саудитска Арабия, успех за Тръмп
ОАЕ е член на ОПЕК от 1967 година, само че ще напусне организацията от 1 май. Това решение е пестник за Саудитска Арабия, само че и триумф за Доналд Тръмп. Защо емирствата започнаха този ход?
Новината пристигна като гръм от ясно небе: Обединените арабски емирства (ОАЕ) напущат Организация на страните експортьорки на нефт (ОПЕК), както и групата ОПЕК+ от 1 май. И това в миг, когато светът и без друго се намира в тежка енергийна рецесия поради войната на Съединени американски щати и Израел против Иран, а в международната стопанска система господства несигурността.
Държавната осведомителна организация на ОАЕ - УАМ - показва, че това решение отразява " разстройствата в Персийския залив и Ормузкия пролив ". То също по този начин " е плод на дълготрайната стратегическа и икономическа визия на ОАЕ, както и изменящия се енергиен профил ", добавя УАМ.
Тежък удар за Саудитска Арабия
Наблюдателите дефинират решението на ОАЕ като тежък удар за ОПЕК и на първо място за де факто водача на групата - Саудитска Арабия.
" Това е по-скоро политическо обръщение, в сравнение с икономическо ", споделя пред АРД Марк Аюб, специалист по енергетика в американския институт " Тахрир ". Според него това е явен знак, че ОАЕ не са удовлетворени от управлението на ОПЕК. " Това е обръщение към Саудитска Арабия и знак за положението на връзки сред двете страни - без значение дали стопански или политически ", прибавя специалистът.
Новината пристигна като гръм от ясно небе: Обединените арабски емирства (ОАЕ) напущат Организация на страните експортьорки на нефт (ОПЕК), както и групата ОПЕК+ от 1 май. И това в миг, когато светът и без друго се намира в тежка енергийна рецесия поради войната на Съединени американски щати и Израел против Иран, а в международната стопанска система господства несигурността.
Държавната осведомителна организация на ОАЕ - УАМ - показва, че това решение отразява " разстройствата в Персийския залив и Ормузкия пролив ". То също по този начин " е плод на дълготрайната стратегическа и икономическа визия на ОАЕ, както и изменящия се енергиен профил ", добавя УАМ.
Тежък удар за Саудитска Арабия
Наблюдателите дефинират решението на ОАЕ като тежък удар за ОПЕК и на първо място за де факто водача на групата - Саудитска Арабия.
" Това е по-скоро политическо обръщение, в сравнение с икономическо ", споделя пред АРД Марк Аюб, специалист по енергетика в американския институт " Тахрир ". Според него това е явен знак, че ОАЕ не са удовлетворени от управлението на ОПЕК. " Това е обръщение към Саудитска Арабия и знак за положението на връзки сред двете страни - без значение дали стопански или политически ", прибавя специалистът.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




