НЮ ЙОРК — За една 29-годишна жена от Венецуела, която изостави двете си деца и партньор в родната си страна да се впусне в шестмесечно пътуване до Ню Йорк, Америка представляваше надежда. Там, смяташе тя, ще намери безопасност и възможност да си изкарва прехраната. Но четири месеца след пристигането си в САЩ тя казва, че не е така, както си е представяла.
„Твърде трудно е да дойдеш на място, където не знаеш езика“, жената, която се съгласи говорете анонимно, за да защитите безопасността си, каза Yahoo News.
Говорейки на испански, жената стоеше покрай гранитната стена на оживен ресторант в центъра на Манхатън, свързан с хотел Roosevelt, който през последните месеци беше преобразен в центъра за прием на мигранти в града.
Както много венецуелци, дошли в САЩ през последните години, жената обясни, че корумпираното и репресивно правителство на Венецуела я е оставило с малко възможности у дома. Тя се впусна в опасното пътуване до САЩ сама, преминавайки през опасния пролом Дариен, който свързва Колумбия с Панама, след това множество държави, включително Никарагуа и Хондурас, пеша и с обществен транспорт. Тя спираше седмици наред, за да работи само толкова дълго, колкото да спечели достатъчно пари за следващия етап от пътуването си. Откакто пристигна в Ню Йорк, тя се бори да печели пари и да си набавя основни неща, докато се ориентира в системата за подслон в града. В крайна сметка, казва тя, се надява да доведе семейството си в Америка, но не е сигурна как ще го направи.
„Просто искам работа“, каза тя. „Много е трудно да стигнеш до място, когато нямаш нищо.“
Жената е само една от около 57 300 мигранти, които в момента търсят подслон в Ню Йорк. Повечето от тях са докарани с автобуси от Тексас, политически ход на републиканския губернатор на Тексас Грег Абът, за да принуди федералното правителство да затегне сигурността на границата. Други са се добрали до Ню Йорк сами.
За повечето мигранти перспективата да намерят прилична работа и безопасност е достатъчна, за да оправдае трудното и често опасно пътуване до Съединените щати. Но сега, когато са тук, някои казват, че САЩ не приличат на това, което са си представяли.
„Мислех си за Ню Йорк по различен начин, но сега виждам, че Ню Йорк е в хаос“, каза един 48-годишна еквадорка, която също е отседнала в Рузвелт. Жената, която отказа да назове името си, каза пред Yahoo News, че тя, съпругът й и 2-годишното им дете са избягали от насилие в Еквадор, пътувайки два месеца, преди в крайна сметка да стигнат до Ню Йорк.
“ В моята страна точно сега те крадат, убиват и вече няма сигурност, само отчаяние“, каза тя, люлеейки детето си напред-назад в количка на тротоара. „Идваме да търсим работа. Когато умрем, няма да вземем нищо със себе си. Но ние искаме поне да имаме стабилност, за да живеем, поне докато живеем в този свят.“
Предизвикателство с мигрантите в Ню Йорк
Само през първата седмица на август влязоха близо 3000 мигранти системата за подслон в града. С приблизително 1000 мигранти, пристигащи всеки ден, градските власти казват, че грижата за всички тях струва около 10 милиона долара на ден.
Кметът на Ню Йорк Ерик Адамс каза, че без значителна финансова помощ от щатското и федералното правителство, в допълнение към промените в политиката, проблемът с мигрантите в града скоро ще се превърне в катастрофа. На пресконференция по-рано този месец Адамс изчисли, че грижата за търсещите убежище може да струва на града повече от 12 милиарда долара за три фискални години.
„Градът изпитва недостиг на пари, подходящо пространство и персонал“ за грижа за семействата на мигранти, каза кметът пред репортери. От 2022 г., добави той, в града са пристигнали близо 100 000 мигранти. И въпреки че оттогава хиляди са се преместили другаде, много остават под грижите на града.
„Имиграционната система в тази нация е разбита. Тя е разбивана от десетилетия“, каза Адамс, заявявайки: „Днес Ню Йорк беше оставен да събира парчетата.“
Адамс и други градски власти обещаха да не обръщат гръб на мигрантите които се нуждаят от помощ, но през последните седмици стотици мигранти бяха снимани да спят по тротоарите, защото градът казва, че няма къде другаде да отидат.
„Никой не иска някой да спи на улицата или да бъде използван като пешка в политическа битка, но е просто реалност, че няма повече място“, каза съветник на кметството пред Politico.
Развалена система
Защитниците на имиграцията казват, проблемът се създава години наред.
„Пристигането на търсещите убежище разкри колко разбита е системата и е била за всички онези нюйоркчани, които са били блокирани повече от година“, Теодор Мур, зам. президент на политиката и програмите в Нюйоркската имиграционна коалиция, каза за Yahoo News в имейл. „Продължава да липсва политическа воля за коригиране на ситуацията – сега и при предишни администрации.“
Други критици обвиниха града, че използва мигрантите на тротоара като опора за получаване на повече федерална помощ, въпреки че са повече ресурси на тяхно разположение.
„Няма съмнение, че градът би могъл да осигури допълнителни пространства за хората, които са на тротоара“, каза Джошуа Голдфейн, адвокат от Обществото за правна помощ в Ню Йорк. Асошиейтед прес.
Но кметството отхвърля тези твърдения, добавяйки, че служителите се държат „с човечност и състрадание“.
„Ние не сме животни“
< p>Неотдавнашният приток на мигранти в Ню Йорк хвърли светлина върху проблем, който за много американци често се възприема като далечна концепция. Еквадорката, която говори с Yahoo News, каза, че се надява тя и другите мигранти да не бъдат разглеждани като проблем за града, а като хора, търсещи по-добър живот.„Ние не сме животни, ние сме хора“, каза тя. „Ние просто искаме да се отнасяме към нас по същия начин, както към другите.“
Вижте коментарите