Гюров: Търгуването със здраве е не по-малко опасно от търговията с демокрация
Няма по-директна опасност за едно общество и за една страна от търговията
с народна власт. Но това не е единственият пазар, на който българският жител се
трансформира в средство за облага. Не по-малко рисково е търгуването със здраве, при
което се употребяват слабостите на една пробита системата, с цел да се пълнят касички.
И още веднъж цената я заплащат жителите - с вноските си за здраве, само че и безусловно със
здравето си. Това съобщи министър-председателят Андрей Гюров при започване на
днешното държавно съвещание.
Премиерът уточни, че до момента в който лекари и медицински сестри изцяло
основателно упорстват за повече средства, системата е инфектирана с токсични
практики, които я източват и от пари, и от опция да оказва помощ. Използват се
малки врати в закона – не за по-добро лекуване, а за повече облага. Пример е по какъв начин едно
и също лекарство в една болница коства 23 000 лв., в друга – 125 000, което е пет
пъти по-скъпо, над 400% разлика. С тази разлика можеш даже нова кола да си
купиш, единствено от едно лекарство. От всички медикаменти на цялата болница е изцяло
допустимо да се подреди нов автопарк, означи Гюров.
Според министър-председателя най-трудното за приемане е, че това се
оказва изцяло законно. В същото време българският пациент е преди всичко в
Европа по доплащане за опазване на здравето. Това не е съвпадане, това е система,
която разрешава да се печели от болката на жителите, уточни министър председателят. Според
него това не е единствено проблем на опазването на здравето, нито единствено на стопанската система. Не е и
единствено политически проблем. Той е честен, безапелационен беше Гюров.
Точно поради такива безобразия ние сме в тази постройка. А след 3 дни има
избори, съобщи министър-председателят. Премиерът Гюров разпореди
Министерството на здравеопазването в къс период да предложи вероятни
решения.
с народна власт. Но това не е единственият пазар, на който българският жител се
трансформира в средство за облага. Не по-малко рисково е търгуването със здраве, при
което се употребяват слабостите на една пробита системата, с цел да се пълнят касички.
И още веднъж цената я заплащат жителите - с вноските си за здраве, само че и безусловно със
здравето си. Това съобщи министър-председателят Андрей Гюров при започване на
днешното държавно съвещание.
Премиерът уточни, че до момента в който лекари и медицински сестри изцяло
основателно упорстват за повече средства, системата е инфектирана с токсични
практики, които я източват и от пари, и от опция да оказва помощ. Използват се
малки врати в закона – не за по-добро лекуване, а за повече облага. Пример е по какъв начин едно
и също лекарство в една болница коства 23 000 лв., в друга – 125 000, което е пет
пъти по-скъпо, над 400% разлика. С тази разлика можеш даже нова кола да си
купиш, единствено от едно лекарство. От всички медикаменти на цялата болница е изцяло
допустимо да се подреди нов автопарк, означи Гюров.
Според министър-председателя най-трудното за приемане е, че това се
оказва изцяло законно. В същото време българският пациент е преди всичко в
Европа по доплащане за опазване на здравето. Това не е съвпадане, това е система,
която разрешава да се печели от болката на жителите, уточни министър председателят. Според
него това не е единствено проблем на опазването на здравето, нито единствено на стопанската система. Не е и
единствено политически проблем. Той е честен, безапелационен беше Гюров.
Точно поради такива безобразия ние сме в тази постройка. А след 3 дни има
избори, съобщи министър-председателят. Премиерът Гюров разпореди
Министерството на здравеопазването в къс период да предложи вероятни
решения.
Източник: darik.bg
КОМЕНТАРИ




