Няма документи с предложения за замяна на наши зенитно-ракетни комплекси

...
Няма документи с предложения за замяна на наши зенитно-ракетни комплекси
Коментари Харесай

Министър Стоянов: Тежко въоръжение няма как да дадем на Украйна в момента


Няма документи с оферти за подмяна на наши зенитно-ракетни комплекси с каквито и да е други, уточни служебният министър на защитата

„ Министерството на защитата, в сходство на решението на Народното събрание, ще приготви своето домашно, като нашето предложение ще бъде извънредно консервативно “. Това съобщи служебният министър на защитата Димитър Стоянов пред публицисти в коридорите на Народното събрание във връзка признатия от Народното събрание план на решение за оказване на военна и военно-техническа поддръжка на Украйна и подсилване на отбранителните качества на България.

„ Тази консервативност произлиза от член 9 на Конституцията, където ясно е записано, че въоръжените сили са поръчител на сигурността, териториалната целокупност и суверенитета и от член 3 на Вашингтонския контракт, където категорично е записано, че всяка страна би трябвало да поддържа личен защитителен капацитет “, изясни министър Стоянов.

В период до един месец от гласоподаване на решението Министерският съвет би трябвало да извърши обзор на опциите за даване на налично въоръжение и техника, отчитайки, че тази помощ би трябвало да докара до подсилване на отбранителните качества на страната ни посредством замяна със модерни и съвместими със съдружниците отбранителни системи. Затова държавното управление ще би трябвало да организира и договаряния със страните от Алианса за даване на заместващ или усилващ потенциал.

По думите на министър Стоянов в конкретика какво България би могла да даде на Украйна като военна помощ може да се влезе само тогава, когато бъде изработен обстоен разбор.

„ Нееднократно съм повтарял, че тежко въоръжение, каквото са комплексите С-300, комплексите С-125 и останалите наши зенитно-ракетни комплекси, както и самолетите Су-25 и Миг-29, няма по какъв начин да бъдат дадени в този миг. За да бъдат дадени, би трябвало преди този момент да дойдат заместващи платформи. Интересно е, че когато повдигнах въпроса за заместващите платформи, политиците извънредно настървено се нахвърлиха върху Министерството на защитата и ни нападнаха – за какво е належащо. Еми ето по тази причина е належащо, тъй като при нас би трябвало да дойдат платформите, да бъдат усвоени и чак тогава да бъдем освободени от остарялото съветско въоръжение “, безапелационен бе Стоянов.

„ А като приказваме за остаряло съветско въоръжение, е належащо въпреки всичко да  се регистрира останалите страни каква техника получават в подмяна – тя не е по-нова, не е по-нова, само че въпреки всичко тя е западна и съвместима с техниката на страните членки на НАТО “, уточни Стоянов.

Министърът изясни, че по принцип освобождението от техника се случва посредством продажбата ѝ, като на уеб страницата на министерството е оповестена непотребната техника, където е включен да вземем за пример вертолет Ми-24.

„ Няма опасения за боеготовността на българската войска заради простата причина, че приготвяме мощно закостенял разбор, тъй като въпреки всичко ние би трябвало да изпълняваме нашите отговорности. Не можем да дадем нещо и по-късно да търсим сурогат. Трябва да сме наясно какво даваме и какво получаваме. Няма документи с оферти за подмяна на наши зенитно-ракетни комплекси с каквито и да е други “, разяснява още Стоянов.



Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР