Радев обеща: Няма да понижаваме нито с евро доходите на работещите
Няма да намаляваме нито с евро приходите на работещите, с едно изключение - ще има действително смъкване на заплати и въвеждане на горен предел за стеснен брой хора. Това са управленията на някои държавни предприятия и бордове. Ще има действително понижение на броя хора, които вземат участие в тези контролни органи, а там, където законът разрешава, ще се отстраняват и одитните комитети.
Това съобщи при започване на постоянното съвещание на Министерския съвет премиерът Румен Радев.
С думите си министър-председателят сложи акцент върху политиката на кабинета във връзка с приходите и бюджетната рамка за идната година, като увери, че държавното управление няма да трансферира тежестта на финансовата обстановка върху работещите българи.
По думите му огромното предизвикателство пред страната не е само размерът на бюджетния недостиг, а и моделът на бюджетиране, натрапен през последните години.
„ Искам да заявя, че нашето най-голямо предизвикателство не е големият недостиг, а заложената в последните парламенти и сглобки философия на бюджетиране, която се показваше в устрема за рекорден растеж на разноските, неукротим растеж на разноските “, посочи министър председателят.
Според него през последните години е бил изработен „ краткотраен опит да се създадат българите богати с финансови гимнастики “, като политиките са били ориентирани главно към стимулиране на вътрешното ползване посредством увеличение на приходите, без това да е обвързано с действителен растеж на продуктивността.
„ С предизборно повишение на приходи без връзка с продуктивността, с безсистемно изтегляне на дълг за покриване на обществени разноски и за прям обир. С авансово предплатено изземване на налози, дължащи се за идната година, с капитализация на държавни сдружения и вдишване на неосигурени финансови задължения “, съобщи Радев.
Той уточни, че кабинетът е наследил редица проблеми, в това число финансово необезпечени планове и публични поръчки със противоречива успеваемост. „ Наследяваме публични поръчки с доста подозрителен публичен резултат и със мощно корупционен привкус. Наследяваме финансова неосигуреност по значимите планове по Плана за възобновяване и резистентност и ред други неща “, сподели министър-председателят.
Според него резултатът от тази политика е забележим за всички. „ Това е голям недостиг, това е 35% сива стопанска система, това е рекорден спад на индустриалното произвеждане, вложенията и експорта “, посочи Румен Радев.
Той благодари на Министерството на финансите и на всички министри за работата по подготовката на Бюджет 2026, като акцентира, че напъните са били ориентирани към ограничение на недостига и стабилизиране на обществените финанси.
По думите му кабинетът е следвал три съществени правилото при правенето на бюджета – преустановяване на порочни публични поръчки, ограничение на разноските и увеличение на приходите, както и предприемане на ограничения за възстановяване на капиталовия климат.
Той призна, че бюджетният недостиг ще остане над референтната стойност от 3 %. „ Цифрата за недостига, която всички чакат от министъра на финансите, ще бъде много над 3%. Всички тези, които докараха недостига до 7,5% и ни докараха до това състояние, в този момент ще имат своите искания да създадем бюджет на 3%, или за какво не под 3%, и то без изтегляне на дълг “, съобщи Радев.
Премиерът обаче беше безапелационен, че кабинетът няма да подхваща дейности, които биха затруднили стопанската система или биха довели до блокиране на значими инфраструктурни планове. „ Можем да го създадем, единствено че няма да оставим българската стопанска система да се задушава, тъй като таман тя, а не екселските таблици, ще ни изведе от тежката обстановка. Няма да оставим българските общини, както те го направиха, с разкопани улици и незавършени планове “, сподели той.
В изявлението си Радев отдели особено внимание на тематиката за държавната администрация и рецензиите за нейната бройка. „ По отношение на администрацията желая да запитвам всички, които упорстват за тотално орязване на администрацията и всеобщи съкращения – вие в този момент ли установихте, че има доста администрация, тъй като тя растеше по време на вашите ръководства? “, зададе въпрос той.
Според министър-председателя анализите за успеваемостта на обособените звена не престават и промените ще се осъществят поетапно. „ Реформата в администрацията е в ход. Анализът за успеваемостта на обособени звена, за припокриването на функционалности и за опциите за цифровизация и автоматизация продължава. Няма да вършим всеобщи уволнения и чистки без аргументиран разбор “, акцентира Радев.
Той добави, че държавното управление няма желание да губи административен потенциал в основни за страната сфери. „ Именно на тази администрация разчитаме да движи всички тези значими процеси в страната. Не желаеме да губим административен потенциал “, съобщи министър председателят.
По думите му сега се приготвят законодателни промени и подзаконови нормативни актове, които ще дадат опция за по-сериозна промяна на администрацията.
„ Ще създадем всичко допустимо да имаме ефикасна администрация, която да дава бързи и качествени обществени услуги. Това е огромната цел “, сподели още Румен Радев.
Той заяви още, че през днешния ден в 16.00 часа министърът на финансите Гълъб Донев ще показа главните параметри на Бюджет 2026. След брифинга планът на държавния бюджет ще бъде оповестен на интернет страницата на Министерството на финансите.
Това съобщи при започване на постоянното съвещание на Министерския съвет премиерът Румен Радев.
С думите си министър-председателят сложи акцент върху политиката на кабинета във връзка с приходите и бюджетната рамка за идната година, като увери, че държавното управление няма да трансферира тежестта на финансовата обстановка върху работещите българи.
По думите му огромното предизвикателство пред страната не е само размерът на бюджетния недостиг, а и моделът на бюджетиране, натрапен през последните години.
„ Искам да заявя, че нашето най-голямо предизвикателство не е големият недостиг, а заложената в последните парламенти и сглобки философия на бюджетиране, която се показваше в устрема за рекорден растеж на разноските, неукротим растеж на разноските “, посочи министър председателят.
Според него през последните години е бил изработен „ краткотраен опит да се създадат българите богати с финансови гимнастики “, като политиките са били ориентирани главно към стимулиране на вътрешното ползване посредством увеличение на приходите, без това да е обвързано с действителен растеж на продуктивността.
„ С предизборно повишение на приходи без връзка с продуктивността, с безсистемно изтегляне на дълг за покриване на обществени разноски и за прям обир. С авансово предплатено изземване на налози, дължащи се за идната година, с капитализация на държавни сдружения и вдишване на неосигурени финансови задължения “, съобщи Радев.
Той уточни, че кабинетът е наследил редица проблеми, в това число финансово необезпечени планове и публични поръчки със противоречива успеваемост. „ Наследяваме публични поръчки с доста подозрителен публичен резултат и със мощно корупционен привкус. Наследяваме финансова неосигуреност по значимите планове по Плана за възобновяване и резистентност и ред други неща “, сподели министър-председателят.
Според него резултатът от тази политика е забележим за всички. „ Това е голям недостиг, това е 35% сива стопанска система, това е рекорден спад на индустриалното произвеждане, вложенията и експорта “, посочи Румен Радев.
Той благодари на Министерството на финансите и на всички министри за работата по подготовката на Бюджет 2026, като акцентира, че напъните са били ориентирани към ограничение на недостига и стабилизиране на обществените финанси.
По думите му кабинетът е следвал три съществени правилото при правенето на бюджета – преустановяване на порочни публични поръчки, ограничение на разноските и увеличение на приходите, както и предприемане на ограничения за възстановяване на капиталовия климат.
Той призна, че бюджетният недостиг ще остане над референтната стойност от 3 %. „ Цифрата за недостига, която всички чакат от министъра на финансите, ще бъде много над 3%. Всички тези, които докараха недостига до 7,5% и ни докараха до това състояние, в този момент ще имат своите искания да създадем бюджет на 3%, или за какво не под 3%, и то без изтегляне на дълг “, съобщи Радев.
Премиерът обаче беше безапелационен, че кабинетът няма да подхваща дейности, които биха затруднили стопанската система или биха довели до блокиране на значими инфраструктурни планове. „ Можем да го създадем, единствено че няма да оставим българската стопанска система да се задушава, тъй като таман тя, а не екселските таблици, ще ни изведе от тежката обстановка. Няма да оставим българските общини, както те го направиха, с разкопани улици и незавършени планове “, сподели той.
В изявлението си Радев отдели особено внимание на тематиката за държавната администрация и рецензиите за нейната бройка. „ По отношение на администрацията желая да запитвам всички, които упорстват за тотално орязване на администрацията и всеобщи съкращения – вие в този момент ли установихте, че има доста администрация, тъй като тя растеше по време на вашите ръководства? “, зададе въпрос той.
Според министър-председателя анализите за успеваемостта на обособените звена не престават и промените ще се осъществят поетапно. „ Реформата в администрацията е в ход. Анализът за успеваемостта на обособени звена, за припокриването на функционалности и за опциите за цифровизация и автоматизация продължава. Няма да вършим всеобщи уволнения и чистки без аргументиран разбор “, акцентира Радев.
Той добави, че държавното управление няма желание да губи административен потенциал в основни за страната сфери. „ Именно на тази администрация разчитаме да движи всички тези значими процеси в страната. Не желаеме да губим административен потенциал “, съобщи министър председателят.
По думите му сега се приготвят законодателни промени и подзаконови нормативни актове, които ще дадат опция за по-сериозна промяна на администрацията.
„ Ще създадем всичко допустимо да имаме ефикасна администрация, която да дава бързи и качествени обществени услуги. Това е огромната цел “, сподели още Румен Радев.
Той заяви още, че през днешния ден в 16.00 часа министърът на финансите Гълъб Донев ще показа главните параметри на Бюджет 2026. След брифинга планът на държавния бюджет ще бъде оповестен на интернет страницата на Министерството на финансите.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




