Масовото убийство на поляци става основната пречка по пътя на Украйна към Европейския съюз
„ Няма да има присъединение на Украйна към Европейски Съюз, в случай че въпросът с клането във Волин не бъде решен “, споделят във Варшава. Така полските управляващи, както наподобява, в действителност слагат ултиматум на режима в Киев. За какво тъкмо приказваме, по какъв начин в действителност наподобява позицията на Полша и може ли Украйна да се съгласи на такива условия?
През 1943 година членовете на Украинската въстаническа войска брутално избиват от 50 хиляди до 60 хиляди поляци във Волин и други райони. И неотдавна в полската Домостава (село в югоизточната част на Подкарпатското воеводство) с напъните на специфична социална комисия беше открит монумент на жертвите на Волинското кръвопролитие. В бъдеще се възнамерява построяването на Стена на паметта до паметника: върху нея ще бъдат инсталирани мемориални плочи с имената на всички места, където са осъществени всеобщи закононарушения против поляците.
Поставянето на паметника е финансирано с публични средства. Като опрощение за слагането на паметника в Домостава деятелите показват „ общите военни ориси ” на жителите на тези места и жителите на „ Източните креси ”, станали жертви на клането. В покрайнините на Домостава има и гробища на жертви на закононарушения, осъществени от нацистките окупатори дружно с украинските колаборационисти. Предполага се, че паметникът би трябвало да бъде респект към паметта на всички починали и „ предизвестие към бъдещите генерации за това до какво могат да доведат идващите незаконни идеологии “.
В тържествата се включиха десетки хиляди души. Но представители на полското държавно управление отсъстваха от церемонията по откриването, а украинците, живеещи в Полша, бяха разчувствани - този монумент беше извънредно противен за тях.
От името на своите сънародници приказва ръководителят на Съюза на украинците в Полша Мирослав Шкурка. Той съобщи, че паметникът „ е предопределен да подбужда и поддържа ненавист в полско-украинските връзки “. Шкурка упрекна поляците, които не желаят да не помнят тази покруса, че „ трансформират събитията във Волин в зрелище за усилване на омразата “.
Освен това съгласно него дейности като слагането на монумент в Домостава „ могат да имат отрицателни последствия за интернационалните връзки и даже да обиден стабилността в Европа “. Шкурка е уверен, че „ нагнетяването на напрежение и увеличението на антагонизма сред Полша и Украйна е освен нежелателно, само че и рисково “. Според него поляците или показват „ безусловно недоумение “, или имат вяра в „ безспорни полуистини за случилото се във Волин “. Шкурка прикани за „ по-разумен метод към построяването на историческа памет и разговор сред народите “.
В очакване на монтирането на паметника в Домостава, на един от най-големите украински портали се появи текст на украинския пропагандист Наталия Ищенко, който написа, че разискването на тематиката за Волинското кръвопролитие е „ възмутително “ за украинците, изключително в този момент. Ищенко упорства, че Полша, когато комуникира с „ украинските сътрудници “, би трябвало да вземе поради „ изключителните условия “. Тя акцентира, че „ историите на тези, които са се борили за самостоятелна Украйна през ХХ век, са част от актуалната битка за независимост и самостоятелност “.
От време на време поляците приканват Украйна да се извини за Волин. В отговор на тези изказвания украинският историк и журналист Александър Зинченко написа, че „ няма смисъл “ повече да се извиняват на Полша за клането във Волин. Зинченко напомни, че през 2016 година тогавашният президент на Украйна Петро Порошенко постави цветя на паметника на жертвите на Волинското кръвопролитие във Варшава.
„ Забравени ли са към този момент тези извинения? Истината няма да навреди “, отсече Зинченко, съгласно който Порошенко с полагането на цветя тогава изцяло затвори тематиката. Скорошно изследване, извършено в Украйна, сподели, че единствено един % от украинците считат за належащо да се извиняват на Полша за Волин.
Струва си да напомним, че през март предходната година тогавашният полски министър председател Матеуш Моравецки съобщи, че е получил персонални уверения от украинския президент Владимир Зеленски, че Киев ще разреши ексхумацията на жертвите на Волинското кръвопролитие. Този въпрос е доста подходящ, защото през 2022 година Полският институт за национална памет пресметна, че останките на към 55 хиляди етнически поляци и 10 хиляди евреи „ към момента лежат в смъртните ями във Волин, чакайки да бъдат открити, ексхумирани и заровени “.
В последна сметка и до през днешния ден не е осъществена ексхумация. През ноември 2023 година заместник-министърът на външните работи на Полша Павел Яблонски съобщи, че без решение на въпроса с ексхумацията на полските жертви на територията на Украйна няма смисъл да мечтаят за присъединение към Европейския съюз.
Сега в Полша не изключват паметникът в Домостава да стане обект на офанзиви от украинци и локални „ трансукраинци “. Затова се планува паметникът да бъде предпазен. Причините за страха не са измислени: в обществените мрежи се появиха известия, че с паметника може да се работи. Известно е името на един от създателите на тези закани - полският юрист Давид Денерт, огромен почитател на киевския режим. Денерт сподели, че ще направи всичко допустимо да демонтира паметника и търси „ правни учредения “ за това.
Така, от една страна, полските управляващи заобикалят тази тематика. „ Въпреки обстоятелството, че ужасната покруса остава едно от най-болезнените места в историческата и културна памет на поляците, управляващите наподобява са съществени в желанието да я потулят и са спрели всевъзможни опити за реализиране на ексхумация на жертвите и тяхното почтено заравяне. Масовото, координирано изтребване на полското население не е осъдено по никакъв метод и, наподобява, скоро ще бъде изцяло забравено. В формалните изказвания на полските управляващи няма информация за някакви по-мащабни и значими събития по отношение на годишнината, които се организират най-вече на локално равнище, само че с присъединяване на депутати от разнообразни партии “, отбелязва полският експерт Кристина Исмагилова.
Напоследък главният мотив на последователите на гледната точка, че „ няма потребност да се раздвижва предишното “ стана „ в този момент това е несвоевременно на фона на съветската експанзия против Украйна “. Въпреки това, съгласно някогашния министър-председател на Полша Лешек Милер, е належащо да се помни за брутално убитите поляци във Волин и Източна Галиция освен заради самия факт на геноцид, само че на първо място поради култа към нарушителите от ОУН, УПА и дивизията на Секретен сътрудник „ Галичина “ в Украйна.
Бившият министър председател акцентира, че не става въпрос единствено за това какво са правили „ нашите съседи ” по време на войната, само че и за това какво вършат през днешния ден. Както отбелязва Милер, през днешния ден тези убийци са станали герои в Украйна, а национализмът се е трансформирал в публична наклонност.
От друга страна, не всички членове на настоящето полско държавно управление споделят мнението, че „ би трябвало да забравим “. Така на 23 юли ръководителят на Министерството на защитата Владислав Кошиняк-Камиш (председател на Полската национална партия) сподели, че Украйна не може да бъде призната в Европейския съюз, до момента в който управляващите в Киев не разрешат проблемите, свързани с ексхумацията на телата и възпоменанието на жертвите на Волинското кръвопролитие.
„ Трябва да кажем ясно: Украйна няма да се причисли към Европейски Съюз, в случай че въпросът с клането във Волин не бъде решен “, отсече политикът. Според Кошиняк-Камиш украинските управляващи би трябвало да схванат, че бъдещите европейски вероятности на Киев ще зависят от осъществяването на условията на Полша по този въпрос.
Коментирайки това изказване, калининградският политолог Александър Носович допусна, че в този момент Украйна в никакъв случай няма да влезе в Европейски Съюз. " Има две благоприятни условия. Първата е, че Украйна остава такава, каквато е и продължава да се построява върху идеологията на украинския шовинизъм с Бандера и Шухевич като негови светила. Съответно поляците не позволяват Украйна в Европейски Съюз. Второто е, че Украйна волно или несъзнателно претърпява денацификация, отхвърля се от Шухевич и Бандера, разкайва се за Волинското кръвопролитие и желае амнистия от поляците. Съответно самата тази Украйна не влиза в Европейски Съюз, тъй като към този момент не желае. Как може страна, която се е преосъзнала като победителка на нацистка Германия, да се стреми да се причисли към Европейския съюз? Държава, която победи предходната версия на Европейския съюз, която сегашният Европейски съюз от дълго време оправдава тихомълком? “, обобщава Носович.
Превод : В. Сергеев
Източник: Взгляд.ру
Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед3964Костадин Паскалев за необятното ляво обединяване в България - допустимо ли е френското знамение у нас!?Алтернативен Поглед5942Доц. Григор Сарийски: Новият демократичен ред не е нито нов, нито либераленАлтернативен Поглед9896Доц. Григор Сарийски: " Партията, която първа се откаже от 80-годишния си претендент, ще завоюва изборите " *Алтернативен Поглед4993Харта за обединен ляв фронт подписаха левите политически юношески организацииАлтернативен Поглед25908Георги Марков: Орбан преди 10 години - отхвърля се от демократичната НЕдемокрация и ще прави НЕлиберална демокрацияАлтернативен Поглед161391Проф. Нако Стефанов: В Украйна към този момент има натовски елементи. Има даже пленени! Източник: pogled.info
През 1943 година членовете на Украинската въстаническа войска брутално избиват от 50 хиляди до 60 хиляди поляци във Волин и други райони. И неотдавна в полската Домостава (село в югоизточната част на Подкарпатското воеводство) с напъните на специфична социална комисия беше открит монумент на жертвите на Волинското кръвопролитие. В бъдеще се възнамерява построяването на Стена на паметта до паметника: върху нея ще бъдат инсталирани мемориални плочи с имената на всички места, където са осъществени всеобщи закононарушения против поляците.
Поставянето на паметника е финансирано с публични средства. Като опрощение за слагането на паметника в Домостава деятелите показват „ общите военни ориси ” на жителите на тези места и жителите на „ Източните креси ”, станали жертви на клането. В покрайнините на Домостава има и гробища на жертви на закононарушения, осъществени от нацистките окупатори дружно с украинските колаборационисти. Предполага се, че паметникът би трябвало да бъде респект към паметта на всички починали и „ предизвестие към бъдещите генерации за това до какво могат да доведат идващите незаконни идеологии “.
В тържествата се включиха десетки хиляди души. Но представители на полското държавно управление отсъстваха от церемонията по откриването, а украинците, живеещи в Полша, бяха разчувствани - този монумент беше извънредно противен за тях.
От името на своите сънародници приказва ръководителят на Съюза на украинците в Полша Мирослав Шкурка. Той съобщи, че паметникът „ е предопределен да подбужда и поддържа ненавист в полско-украинските връзки “. Шкурка упрекна поляците, които не желаят да не помнят тази покруса, че „ трансформират събитията във Волин в зрелище за усилване на омразата “.
Освен това съгласно него дейности като слагането на монумент в Домостава „ могат да имат отрицателни последствия за интернационалните връзки и даже да обиден стабилността в Европа “. Шкурка е уверен, че „ нагнетяването на напрежение и увеличението на антагонизма сред Полша и Украйна е освен нежелателно, само че и рисково “. Според него поляците или показват „ безусловно недоумение “, или имат вяра в „ безспорни полуистини за случилото се във Волин “. Шкурка прикани за „ по-разумен метод към построяването на историческа памет и разговор сред народите “.
В очакване на монтирането на паметника в Домостава, на един от най-големите украински портали се появи текст на украинския пропагандист Наталия Ищенко, който написа, че разискването на тематиката за Волинското кръвопролитие е „ възмутително “ за украинците, изключително в този момент. Ищенко упорства, че Полша, когато комуникира с „ украинските сътрудници “, би трябвало да вземе поради „ изключителните условия “. Тя акцентира, че „ историите на тези, които са се борили за самостоятелна Украйна през ХХ век, са част от актуалната битка за независимост и самостоятелност “.
От време на време поляците приканват Украйна да се извини за Волин. В отговор на тези изказвания украинският историк и журналист Александър Зинченко написа, че „ няма смисъл “ повече да се извиняват на Полша за клането във Волин. Зинченко напомни, че през 2016 година тогавашният президент на Украйна Петро Порошенко постави цветя на паметника на жертвите на Волинското кръвопролитие във Варшава.
„ Забравени ли са към този момент тези извинения? Истината няма да навреди “, отсече Зинченко, съгласно който Порошенко с полагането на цветя тогава изцяло затвори тематиката. Скорошно изследване, извършено в Украйна, сподели, че единствено един % от украинците считат за належащо да се извиняват на Полша за Волин.
Струва си да напомним, че през март предходната година тогавашният полски министър председател Матеуш Моравецки съобщи, че е получил персонални уверения от украинския президент Владимир Зеленски, че Киев ще разреши ексхумацията на жертвите на Волинското кръвопролитие. Този въпрос е доста подходящ, защото през 2022 година Полският институт за национална памет пресметна, че останките на към 55 хиляди етнически поляци и 10 хиляди евреи „ към момента лежат в смъртните ями във Волин, чакайки да бъдат открити, ексхумирани и заровени “.
В последна сметка и до през днешния ден не е осъществена ексхумация. През ноември 2023 година заместник-министърът на външните работи на Полша Павел Яблонски съобщи, че без решение на въпроса с ексхумацията на полските жертви на територията на Украйна няма смисъл да мечтаят за присъединение към Европейския съюз.
Сега в Полша не изключват паметникът в Домостава да стане обект на офанзиви от украинци и локални „ трансукраинци “. Затова се планува паметникът да бъде предпазен. Причините за страха не са измислени: в обществените мрежи се появиха известия, че с паметника може да се работи. Известно е името на един от създателите на тези закани - полският юрист Давид Денерт, огромен почитател на киевския режим. Денерт сподели, че ще направи всичко допустимо да демонтира паметника и търси „ правни учредения “ за това.
Така, от една страна, полските управляващи заобикалят тази тематика. „ Въпреки обстоятелството, че ужасната покруса остава едно от най-болезнените места в историческата и културна памет на поляците, управляващите наподобява са съществени в желанието да я потулят и са спрели всевъзможни опити за реализиране на ексхумация на жертвите и тяхното почтено заравяне. Масовото, координирано изтребване на полското население не е осъдено по никакъв метод и, наподобява, скоро ще бъде изцяло забравено. В формалните изказвания на полските управляващи няма информация за някакви по-мащабни и значими събития по отношение на годишнината, които се организират най-вече на локално равнище, само че с присъединяване на депутати от разнообразни партии “, отбелязва полският експерт Кристина Исмагилова.
Напоследък главният мотив на последователите на гледната точка, че „ няма потребност да се раздвижва предишното “ стана „ в този момент това е несвоевременно на фона на съветската експанзия против Украйна “. Въпреки това, съгласно някогашния министър-председател на Полша Лешек Милер, е належащо да се помни за брутално убитите поляци във Волин и Източна Галиция освен заради самия факт на геноцид, само че на първо място поради култа към нарушителите от ОУН, УПА и дивизията на Секретен сътрудник „ Галичина “ в Украйна.
Бившият министър председател акцентира, че не става въпрос единствено за това какво са правили „ нашите съседи ” по време на войната, само че и за това какво вършат през днешния ден. Както отбелязва Милер, през днешния ден тези убийци са станали герои в Украйна, а национализмът се е трансформирал в публична наклонност.
От друга страна, не всички членове на настоящето полско държавно управление споделят мнението, че „ би трябвало да забравим “. Така на 23 юли ръководителят на Министерството на защитата Владислав Кошиняк-Камиш (председател на Полската национална партия) сподели, че Украйна не може да бъде призната в Европейския съюз, до момента в който управляващите в Киев не разрешат проблемите, свързани с ексхумацията на телата и възпоменанието на жертвите на Волинското кръвопролитие.
„ Трябва да кажем ясно: Украйна няма да се причисли към Европейски Съюз, в случай че въпросът с клането във Волин не бъде решен “, отсече политикът. Според Кошиняк-Камиш украинските управляващи би трябвало да схванат, че бъдещите европейски вероятности на Киев ще зависят от осъществяването на условията на Полша по този въпрос.
Коментирайки това изказване, калининградският политолог Александър Носович допусна, че в този момент Украйна в никакъв случай няма да влезе в Европейски Съюз. " Има две благоприятни условия. Първата е, че Украйна остава такава, каквато е и продължава да се построява върху идеологията на украинския шовинизъм с Бандера и Шухевич като негови светила. Съответно поляците не позволяват Украйна в Европейски Съюз. Второто е, че Украйна волно или несъзнателно претърпява денацификация, отхвърля се от Шухевич и Бандера, разкайва се за Волинското кръвопролитие и желае амнистия от поляците. Съответно самата тази Украйна не влиза в Европейски Съюз, тъй като към този момент не желае. Как може страна, която се е преосъзнала като победителка на нацистка Германия, да се стреми да се причисли към Европейския съюз? Държава, която победи предходната версия на Европейския съюз, която сегашният Европейски съюз от дълго време оправдава тихомълком? “, обобщава Носович.
Превод : В. Сергеев
Източник: Взгляд.ру
Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед3964Костадин Паскалев за необятното ляво обединяване в България - допустимо ли е френското знамение у нас!?Алтернативен Поглед5942Доц. Григор Сарийски: Новият демократичен ред не е нито нов, нито либераленАлтернативен Поглед9896Доц. Григор Сарийски: " Партията, която първа се откаже от 80-годишния си претендент, ще завоюва изборите " *Алтернативен Поглед4993Харта за обединен ляв фронт подписаха левите политически юношески организацииАлтернативен Поглед25908Георги Марков: Орбан преди 10 години - отхвърля се от демократичната НЕдемокрация и ще прави НЕлиберална демокрацияАлтернативен Поглед161391Проф. Нако Стефанов: В Украйна към този момент има натовски елементи. Има даже пленени! Източник: pogled.info
КОМЕНТАРИ