Няколко кораба на ВМС на САЩ са преминали през Ормузкия

...
Няколко кораба на ВМС на САЩ са преминали през Ормузкия
Коментари Харесай

Axios: Американски военни кораби прекосиха Ормузкия проток за първи път от началото на войната

Няколко кораба на Военноморски сили на Съединени американски щати са минали през Ормузкия пролив, заяви американски чиновник пред Axios. Този ход не е бил съгласуван с Иран и е първият път, когато американски военни кораби минават пролива от началото на войната. Източници на изданието настояват, че интервенцията е имала за цел да увеличи доверието измежду комерсиалните кораби в сигурността на прекосяването през пролива и се е провела на фона на началото на мирните договаряния сред двете страни в Пакистан.
 
" Това беше интервенция, целяща да подсигурява свободата на мореплаване в интернационалните води ", добави източникът на Axios. Той означи, че корабите на Военноморски сили са минали пролива от изток на запад към Персийския залив и по-късно са се върнали през пролива в Арабско море.
 
Държавните медии оповестиха, че иранското държавно управление е нарекло прекосяването нарушаване на прекратяването на огъня и е заплашило да нападна корабите. Американският чиновник обаче съобщи, че Америка не е получила сходно предизвестие.
 
От своя страна, президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп написа в Truth Social, че опасността транспортен съд да се " натъкне " на военноморски мини е единственият метод Иран да сплаши американците да не минават пролива. " Сега започваме процеса на почистване на Ормузкия пролив като услуга за страни по света, по-специално Китай, Япония, Южна Корея, Франция, Германия и доста други ", добави той.
Източник: zonanews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР