Някои истории от Студената война не се намират в официалните

...
Някои истории от Студената война не се намират в официалните
Коментари Харесай

„Мемоарите на един технобандит“ разкриват как България развива електрониката си с ембаргови доставки

Някои истории от Студената война не се намират в формалните отчети. Те се описват безшумно – сред редовете в разкрити материали и сред участниците в тези събития. 

 

Книгата на Асен Койнов „ Мемоарите на един технобандит “ е свидетелският роман на създателя, който, дружно със своите сътрудници, под управлението на Научно-техническото разузнаване, доставя неразрешени от Запада технологии и съоръжение за развиването на българската електроника.

 

Асен Койнов разказва от първо лице по какъв начин през 80-те години профилирани български компании реализират ембаргови доставки от Съединени американски щати, Европа и Япония за  България и Съюз на съветските социалистически републики макар прецизния надзор на митници, Централно разузнавателно управление на САЩ, ФБР и Координационен комитет за многостранен контрол на. Реални покупко-продажби, действителни опасности и действителни стопански резултати в милиони долари за страната.

 

От издателството “Изток-Запад ” са осъзнали, че е време да бъде разказана истината за това по какъв начин българското Научно-техническо разузнаване (НТР) редовно заобикаляше комерсиалното ембарго върху вноса на високи технологии, наложено от Съединени американски щати и Запада през годините на Студената война.

 

 Авторът е един от тези дръзки българи, които доставяха заводите от бранш „ Електроника “ със западно съоръжение и ноу-хау, трансформирайки страната ни в най-големия производител и експортьор на изчислителна техника в Съвет за икономическа взаимопомощ през 80-те години на XX век.

 

Асен Койнов споделя от първо лице за напъните, с които Научно-техническото разузнаване (чрез специфичните фирми ИНКО и Инсист)  успяваше да прекара през иглените уши на американските и европейски митници (изпод зоркия надзор на Централно разузнавателно управление на САЩ, ФБР и КОКОМ) цели индустриални линии и технологии, строго неразрешени за импорт в социалистическия блок.

 

Авторът си спомня в елементи освен триумфите, само че и неуспехите, арестите и правосъдното гонене в Съединени американски щати на търговците на ембаргово съоръжение – измежду които и самият той.

 

Схемите за поръчка и превозване на неразрешено високотехнологично съоръжение, тайното му внасяне и инсталиране в България, както и реекспортът към Съюз на съветските социалистически републики, разкриват незнайни до момента събития на „ тихия фронт “– играта на котка и мишка сред западните служби и група младежи, стимулирани да работят за родината си.

 

Не липсват самокритика и самоирония, произлизащи от конфликта на култури в далечни точки на света, както и комичната страна на някои рисково напрегнати обстановки зад граница. 

 

Не на последно място, в книгата за пръв път излиза цялата истина към проектите ДОН и НЕВА, донесли на тогавашна България над 100 милиона $ облага.

 

Безценното преимущество на  книгата „ Мемоарите на един технобандит “ е, че  досега на тази тематика никой не е написал истината, а Асен Койнов е  разказва единствено и само реални истории. И залата на гранд-хотел “София ” едвам побра заинтригуваните посетители, любопитни да ги прочетат.

 

Сред тях бяха кинорежисьорът  Стефан Командарев, членове на Съюза на някогашните разузнавачи, някогашни шефове на Индустриално коопериране (подразделение към УНТР) и ИНСИСТ, известни софийски публицисти и юристи,  проф.  Боян Цонев - виновен конструктор и началник на стратегии по разработка на дискови запаметяващи устройства, доцент доктор Соня Алексиева и доста други.

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР