Някои хора като Карлос Насар, са целунати от Господ. Едва

...
Някои хора като Карлос Насар, са целунати от Господ. Едва
Коментари Харесай

Българският Херкулес Карлос Насар открил треньора си мъртъв в планината

Някои хора като Карлос Насар, са целунати от Господ. Едва 20-годишен, той към този момент е спечелил всичко допустимо за продобиване във повдигането на тежести. След златните медали от международните и европейски шампионати за мъже, младежи и юноши и след потрошаването на връх след връх, юначагата от Червен бряг сбъдна и фантазията си да стане олимпийски първенец. Направи го на 9 август във френската столица, освен това по необикновен метод и със забележителна лекост, с която изуми всички. В щангите към този момент приказват за българския Херкулес, за новия Наим Сюлейманоглу.

„ Ръцете ми са цялостни, сърцето ми също “, заключи Насар при прибирането си в България.

 

По волност на ориста Карлос Насар стана олимпийски първенец и рекордьор точно в родния си град Париж. Там се появява на бял свят на 12 май 2004 година, малко повече от година след огромния си брат Лазар.

Майка им Поля по това време е на гурбет във Франция, където се среща с бащата – ливанецът Хасан Насар.

Големият наследник Лазар носи името на дядо си от Червен бряг, откъдето е и майката. За второто дете упованията били, ча ще е момиче. Дори вземат решение да го кръстят Мая, като бабата. Само че и второто се оказва момче. Точно тогава в международния тенис огромен възторг прави испанецът Карлос Моя. Затова майката взема решение да го кръсти с двойно име Карлос Май – първото име на тенисиста а, второто на бабата и на месеца, в който дребният се е родил. Така стартира всичко за Карлос Май Хасан Насар, както е цялостното име на първенеца.

 

Майката Поля споделя, че синът й проходил на 9 месеца, а на годинка към този момент тичал, цялостен с сила.

„ Сякаш Господ му беше начертал пътя и още от рождението му е дал всичко належащо “, спомня си през днешния ден тя.

 

Начинанието да отглеждаш деца в Париж обаче се оказва непостижимо за нея. Още повече, че бизнесът ва бащата не потръгва. В последна сметка двамата се разделят. Поля се прибира назад с дребните в родния Червен бряг – 12-хиляден град, ситуиран на десния бряг на р. Искър. По това време там работа се намира доста мъчно. Военният цех, построен в края на 60-те под името „ Девети май “ и след това прекръстен на „ Бета “, таман е изгубил лиценза си поради неразрешено снабдяване на оръжие в Судан. Цехове, машини и уреди са продадени, изнесени или нарязани за скрап. Огромната войска от безработни се чуди по какъв начин да оцелява в мизерията на „ Северозападнала България “.

Като произлизаща от фамилията на вярващи, Поля и децата вървят в евангелистката петдесятна черква в Червен бряг най-малко да се помолят за помощ на Господ.

 

Спортът постоянно е бил някакъв вид за оцеляване. Но какъв чак толкоз огромен спорт да има в Червен бряг? Главното събитие за годината там е футболното дерби сред локалния тим „ Партизан “ и „ онея от Луковит “, което се организира на строения още през 50-те години безстопанствен градски стадион. Пак там, единствено че на пистата от сгурия, прахоляк подвигат и лекоатлетите. Има и зала, в която на смени упражняват запотени борци и щангисти- група очилати шахматисти местят пешки в тукашния клуб „ Михаил Тал “. Толкова.

 

В началото Лазар и Карлос пробват от шаха. По-големият брат фактически се увлича от играта, само че на по-малкия не му харесва това, че в някои случаи се оказва надвит. Затова се трансферира в леката атлетика, само че не за дълго.

 

По стичане на събитията един ден дребният Карлос се озовава при братовчед си в залата, където упражняват щангистите. Защо да не опита и той да вдигне тежести? Веднага усеща надигащия се адреналин. На треньора Илиян Илиев изобщо не му би трябвало време, с цел да проумее, че пред него стои предстоящ първенец. И въпреки че първоначално майката Поля е изрично срещу синът й да се занимава с хамалогии, в последна сметка, Карлос остава при щангите.

 

Павел Христов, наследник на треньора Илиян Илиев, свидетелства: „ Връзката сред двамата стана като сред татко и наследник. Той беше едно 9-годишно дете, безусловно татко ми го отгледа като мой брат “.

Лишеният от бащини грижи Карлос слуша треньора си за всичко. Илиев персонално влачи дребния на тренировки и надпревари, а по-късно го прибира назад, защото майката е на работа. Занимава се и с възпитанието му. Води го на обяд и вечеря, защото майката не насмогва да се оправя.

„ За Лазар трябваше да плащаме участия по шампионати и онлайн уроци в шаха, а там конкуренцията е голяма и просто не издържахме финансова “, признава Поля.

 

Успехите не закъсняват. На първото си съревнование Карлос Насар става трети, а по-късно е постоянно най-горе на почетната стълбичка. И то в надпревари с тежкоатлети, по-големи от него с няколко години. В щангите потеглят мнения, че в Червен бряг пораства някакво дете знамение.

 

Но към момента никой не им обръща внимание. Какви чудеса, като федерацията в София се тресе от кавги, а щангистите ни гърмят един след различен с допинг?

 

В това време 14-годишният Карлос подвига, та се къса. Още в първото си огромно интернационално съревнование става европейски първенец за юноши в Милано през 2018 година година по-късно подвига международната купа за кадети в Лас Вегас, където се състезава против 17-годишни противници. През 2020 година победи и със Световната купа за младежи.

 

Точно тогава Илиян Илиев дава изявление, което на мнозина проехтява напълно налудничаво.

„ Тези резултати, които Карлос подвига, са за мъже. Той е международен рекордьор доста над международните върхове. За 2024 година това момче, в случай че е крепко и се грижим за него, ще стане олимпийски първенец. Това го подсигурявам! Знаете, че каквото съм споделил, е станало. “.

 

След европейското за мъже в Москва през 2021 година, където Карлос печели сребърен орден единствено с кг по-малко от италианеца Антонио Пицолато, треньорът е още по-категоричен: „ В момента в България от всички спортове, той е единственият, който може да вземе златен орден на олимпиада. Без да се напъне! “. Карлос удостоверява прогнозата, като печели международната купа за мъже в Ташкент.

 

Точно това се случи и на игрите в Париж, само че Илиян Илиев не доживя да го види. В оня злощастен 2 декември 2022 година той пали колата си и потегля да спортната база на Белмекен, където Карлос е на подготовка. Заради неразбориите към националния тим щангистът е останал горе в Рила без треньор. Звъни на наставника си, помолва да го приготвя за идното международно състезание в Колумбия. Но в планината Илиян Илиев обърква пътя. Обажда се на възпитаника си да пристигна да го вземе. Карлос потегля с персоналния си автомобил.

 

Не след дълго намира треньора си излязъл от колата и паднал на пътя. Инфарктът покосява Илиян Илиев единствено на 57 години.

 

А 10 дни по-късно Карлос Насар би трябвало да подвига в Богота, и то в новата си категория от 89 кг.

 

На тръгване Карлос едвам сдържа сълзите си: „ Той беше освен мой треньор. Подкрепяше ме за всичко, нашите взаимоотношения бяха специфични. Ще направя всичко допустимо, с цел да печеля купата за него… “.

 

Никой към този момент не го приема за дете или младеж. Говорят за Карлос като за българския Херкулес. Но в Богота всичко потегля зле за нашия, който се проваля с три несполучливи опита в изхвърлянето. Въпреки голямото отчаяние единствено 20 минути по-късно 18-годишното момче от Червен бряг намира сили за извънредно достижение и подвига 220 кг. в изтласкването, поставяйки нов международен връх с 3 кг. повече.

 

„ Не съумях да се оправя с всички страсти, които ме връхлетяха. Много ми пристигна. Опитах и дадох всичко от себе си, само че се провалих. Това е една изгубена борба от цялата война “, отронва щангистът при прибирането си у нас.

 

Още тогава към този момент се е прицелил в олимпийския златен орден от Париж 2024 година Води подготовка с Павел Христов, синът на Илиев, който е приключил НСА и наследява починалия си родител в клуб „ Старт “ в Червен бряг. Налага му се да се оправи с ред премеждия – разрязан ахилес от счупена мивка в „ Дианабад “, гонка с полицията на морето, залавяне да кара под въздействието на опиати, седем месеца условна присъда… И то в случай, че семейството им към този момент се е разраснала.

 

Поля се събира с втория си мъж Пламен Йорданов – вдовец с още три деца. От Карлос се чака да се грижи за всички, вместо да прави нелепости. Бързо схваща, че рухването отвисоко е доста елементарно и още по-болезнено.

 

Преди олимпийските игри, Насар печели две европейски трофеи в Ереван 2023 и София 2024. Никога у нас не се е събирал чак толкоз народ да гледа щанги, колкото в онази февруарска вечер по-рано тази година в зала „ Арена София “. Здравенякът от Червен бряг безусловно взривява трибуните и то в случай, че треньорите не му разрешават да нападна международния връх, а да се пази за Париж. Малко по-късно на съревнование в Германия българинът заковава 226 кг. в изтласкването, до момента в който подвига за клубния отбор на „ Хайнсхайм “.

Само че не му го признават, защото в щангите се зачитат единствено резултати от огромните интернационалните надпревари – олимпийски игри, международни и европейски шампионати.

 

Впрочем малко на брой знаят, че за Париж 2024 Карлос Насар през множеството време тренира настрана, а не с националния тим на България. И това не е инцидентно, защото повдигането на тежести от години насам се е обърнало в змиярник. На никого не му се седи в сходно гнездо на влечуги. В едно от интервютата си първенецът споделя, че някои кръгове от Федерацията ни по щанги са минали всевъзможни морални граници. Разкри, че са спирали съзнателно заплатите на състезателите и то под въздействие на старшията Иван Иванов. Карали са него и останалите тежкоатлети да записват видеа, в които упорстват за промяна на управлението.

„ Никой от националния тим не е приказвал за това до момента, тъй като нашият спорт дълги години е носил достижения на България и в действителност това е доста противен метод, по който да приключи кариерата на един треньор. Всичко това докара до разделяне в националния тим “, споделя първенецът и прибавя, че му се е налагало от време на време да води подготовка с персонални средства.

 

В Париж той си наема обособена вила, с цел да се приготви на мира, дружно с масажиста си Атанас Литков и готвача диетолог Жечко Стоянов. Влиза в олимпийското село в последния вероятен миг, изискван от уредниците. А на 9 август подвига на крайници многохилядната аудитория в „ Пари Експо Порт дьо Версай “ – първо с изумителното си показване, по-късно и с „ Мила родино “ в чест на златния орден за него и за България. А там някъде от небето Илиян Илиев видя сбъдната фантазията си да направи олимпийски първенец момчето от Париж и Червен бряг…

Автор: Уикенд

Източник: kliuki.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР