РСМ: Нуждаем се от диалог с България
Нуждаем се от разговор с България и в този подтекст желаех двустранна среща с моя български сътрудник на срещата на външните министри на страните членки на НАТО, която ще се организира в Швеция след към 10 дни. Въпреки всичко, което се случи през последните дни, моята позиция беше напълно ясно дефинирана и обществеността я чу за оня необикновен и в действителност противен епизод оня ден.
Това съобщи на конференция в държавното управление през днешния ден министърът на външните работи и външната търговия Тимчо Муцунски, представен от МКД.
На въпрос на публицист за позицията на опозицията, че въпросът за България е европейски, а не двустранен проблем, Муцунски сподели, че е знамение, че позициите на София и главната опозиционна партия съответстват.
" Първото нещо, за което не мога да не се запитам, е до каква степен съответстват позициите на София и главната опозиционна партия, само че дано жителите бъдат съдията в края на краищата. Моята роля като министър на външните работи и ролята на държавното управление е постоянно да пазиме това, което е нашият народен интерес и приоритет на страната. Което значи да не мълчим, когато има опити за унижение на страната, а да отстояваме твърдо позициите, които са значими за нас, само че и да подхващаме стъпки, с цел да създадем всичко належащо, с цел да придвижим страната напред по европейския път ", сподели Муцунски.
РСМ се обиди на външния ни министър - вика българския дипломат да се жалва
Велислава Петрова употребила термина " северномакедонски " в диалог с македонския си сътрудник
Според него разговорът със София ни е необходим, преди всичко, както сподели той, тъй като тя е комшия, с който, с изключение на тази обсада на европейското ни бъдеще, имаме и други провокации, само че и други планове, които са значими за нас в двустранните връзки.
" След към 10 дни ще бъдем в Швеция за среща на външните министри на страните членки на НАТО и аз желаех, по моя самодейност, да проведем публична двустранна среща с моя български сътрудник, където, наред с други неща, една от тематиките, които ще обсъждаме, е тематиката за тези неевропейски условия, наложени на страната ни ", сподели Муцунски.
Той добави, че до момента няма отговор от българска страна, само че изрази оптимизъм, че ще получим позитивен отговор.
" Както желая с оптимизъм да имам вяра, че опозицията ще развие зрялост след днешната конференция, аз съм оптимист, че ще получим позитивен отговор. Трябва да имаме разговор, без значение какъв брой не сме съгласни, без значение какъв брой от време на време имаме диаметрално противоположни позиции по разнообразни тематики. Първо, като хора, и второ, като представители на страни, които споделят граници, които имат основни планове между тях. Трябва да имаме разговор. Диалогът не би трябвало да значи състрадание по всяка тематика. Това са две изцяло разнообразни неща. Но би трябвало да имаме разговор ", заключи Муцунски.
Мицкоски: РСМ избира сложния път към Европейски Съюз пред униженията
Достойнството няма цена
Припомняме, че министерството на външните работи и външната търговия на Северна Македония извика българския дипломат Желязко Радуков на формален диалог.
Причината бе изявление на външния ни министър Велислава Петрова и употребяваният от нея термин " северномакедонски " по време на диалог в Брюксел .
Спорното изявление е било направено по време на къс диалог сред Петрова и Муцунски в коридорите на среща в Брюксел. От Скопие дефинираха употребяваната терминология като " обидна ".
Муцунски реагира остро в обществените мрежи, като акцентира, че " македонците са македонци " и въпросът не е единствено политически, а обвързван с уважението към достолепието на народа. Той акцентира, че точността в изразяването при интернационалните връзки е " пряк израз на взаимно почитание ".
От българска страна Петрова съобщи след срещата, че диалогът е бил градивен . Тя още веднъж удостовери позицията на София, че приемането на конституционните промени остава основно изискване за напредъка на Северна Македония по пътя към участие в Европейския съюз.
Муцунски: РСМ не е подготвена за конституционни промени
Липсваше воля за разговор от страна на прилежаща България досега, съобщи външният министър
.gcta { background: linear-gradient(90deg, #4285F4, #34A853, #FBBC05, #EA4335); padding: 2px; border-radius: 14px; max-width: 640px; margin: 0 auto; text-decoration: none; display: block; }.gcta-inner { background: #ffffff; border-radius: 12px; padding: 14px 18px; display: flex; align-items: center; gap: 14px; transition: background 0.2s; text-decoration: none!important; }.gcta:hover { text-decoration: none!important; }.gcta:hover.gcta-inner { background: #f7f7f7; }.gcta svg { flex-shrink: 0; width: 30px; height: 30px; }.gcta-title { flex: 1; font-size: 16px; font-weight: 600!important; color: #111; margin: 0; }.gcta-arrow { color: #aaa; font-size: 20px; flex-shrink: 0; transition: transform 0.2s; }.gcta:hover.gcta-arrow { transform: translateX(3px); }
Добави ни в желани източници в Google
Това съобщи на конференция в държавното управление през днешния ден министърът на външните работи и външната търговия Тимчо Муцунски, представен от МКД.
На въпрос на публицист за позицията на опозицията, че въпросът за България е европейски, а не двустранен проблем, Муцунски сподели, че е знамение, че позициите на София и главната опозиционна партия съответстват.
" Първото нещо, за което не мога да не се запитам, е до каква степен съответстват позициите на София и главната опозиционна партия, само че дано жителите бъдат съдията в края на краищата. Моята роля като министър на външните работи и ролята на държавното управление е постоянно да пазиме това, което е нашият народен интерес и приоритет на страната. Което значи да не мълчим, когато има опити за унижение на страната, а да отстояваме твърдо позициите, които са значими за нас, само че и да подхващаме стъпки, с цел да създадем всичко належащо, с цел да придвижим страната напред по европейския път ", сподели Муцунски.
РСМ се обиди на външния ни министър - вика българския дипломат да се жалва
Велислава Петрова употребила термина " северномакедонски " в диалог с македонския си сътрудник
Според него разговорът със София ни е необходим, преди всичко, както сподели той, тъй като тя е комшия, с който, с изключение на тази обсада на европейското ни бъдеще, имаме и други провокации, само че и други планове, които са значими за нас в двустранните връзки.
" След към 10 дни ще бъдем в Швеция за среща на външните министри на страните членки на НАТО и аз желаех, по моя самодейност, да проведем публична двустранна среща с моя български сътрудник, където, наред с други неща, една от тематиките, които ще обсъждаме, е тематиката за тези неевропейски условия, наложени на страната ни ", сподели Муцунски.
Той добави, че до момента няма отговор от българска страна, само че изрази оптимизъм, че ще получим позитивен отговор.
" Както желая с оптимизъм да имам вяра, че опозицията ще развие зрялост след днешната конференция, аз съм оптимист, че ще получим позитивен отговор. Трябва да имаме разговор, без значение какъв брой не сме съгласни, без значение какъв брой от време на време имаме диаметрално противоположни позиции по разнообразни тематики. Първо, като хора, и второ, като представители на страни, които споделят граници, които имат основни планове между тях. Трябва да имаме разговор. Диалогът не би трябвало да значи състрадание по всяка тематика. Това са две изцяло разнообразни неща. Но би трябвало да имаме разговор ", заключи Муцунски.
Мицкоски: РСМ избира сложния път към Европейски Съюз пред униженията
Достойнството няма цена
Припомняме, че министерството на външните работи и външната търговия на Северна Македония извика българския дипломат Желязко Радуков на формален диалог.
Причината бе изявление на външния ни министър Велислава Петрова и употребяваният от нея термин " северномакедонски " по време на диалог в Брюксел .
Спорното изявление е било направено по време на къс диалог сред Петрова и Муцунски в коридорите на среща в Брюксел. От Скопие дефинираха употребяваната терминология като " обидна ".
Муцунски реагира остро в обществените мрежи, като акцентира, че " македонците са македонци " и въпросът не е единствено политически, а обвързван с уважението към достолепието на народа. Той акцентира, че точността в изразяването при интернационалните връзки е " пряк израз на взаимно почитание ".
От българска страна Петрова съобщи след срещата, че диалогът е бил градивен . Тя още веднъж удостовери позицията на София, че приемането на конституционните промени остава основно изискване за напредъка на Северна Македония по пътя към участие в Европейския съюз.
Муцунски: РСМ не е подготвена за конституционни промени
Липсваше воля за разговор от страна на прилежаща България досега, съобщи външният министър
.gcta { background: linear-gradient(90deg, #4285F4, #34A853, #FBBC05, #EA4335); padding: 2px; border-radius: 14px; max-width: 640px; margin: 0 auto; text-decoration: none; display: block; }.gcta-inner { background: #ffffff; border-radius: 12px; padding: 14px 18px; display: flex; align-items: center; gap: 14px; transition: background 0.2s; text-decoration: none!important; }.gcta:hover { text-decoration: none!important; }.gcta:hover.gcta-inner { background: #f7f7f7; }.gcta svg { flex-shrink: 0; width: 30px; height: 30px; }.gcta-title { flex: 1; font-size: 16px; font-weight: 600!important; color: #111; margin: 0; }.gcta-arrow { color: #aaa; font-size: 20px; flex-shrink: 0; transition: transform 0.2s; }.gcta:hover.gcta-arrow { transform: translateX(3px); }
Добави ни в желани източници в Google
Източник: news.bg
КОМЕНТАРИ




