Ново проучване вдигна тревога за потенциала на вируса на птичия

...
Ново проучване вдигна тревога за потенциала на вируса на птичия
Коментари Харесай

Птичи грип дебне човечеството, възможно ли е

Ново изследване подвигна паника за капацитета на вируса на птичия грип H5N1 да еволюира в вариант, пораждащ човешка пандемия, написа.

Една-единствена разновидност във вируса може доста да усъвършенства способността му да се прикрепя към човешки кафези

– сериозна стъпка за предаване от човек на човек – съгласно изследването, оповестено в Science.

Щамът H5N1 към този момент е предизвикал 58 човешки инфекции в седем щата на Съединени американски щати през 2024 година, съгласно Центровете за надзор и предварителна защита на болесттите (CDC). Вирусите на птичия грип нормално изискват голям брой разновидности, с цел да се приспособяват към хората, само че това може да не е по този начин с този вариант.

Проучването разкри, че една единствена аминокиселинна разновидност, наречена Q226L, в протеина хемаглутинин може да разреши на вируса да се свърже по-ефективно с рецепторите в човешките кафези.

Тази разновидност е била тествана в лабораторни условия, никакви сходни разновидности не са следени в действителни случаи на птичи грип по света ,

и е демонстрирала забележителна смяна в способността на вируса да се прикрепя към рецептори от човешки вид.

„ Когато се замислите за разновидностите, които се случват в природата, да стигнете до три е статистически в действителност доста мъчно. Но е доста елементарно да получите една. Това е аленият байрак, който споделя, че в действителност би трябвало да продължаваме да обръщаме внимание на протичащото се “, споделя Джеймс Полсън, съавтор на изследването.

Заразяването с H5N1 при хората остава доста рядко

и нормално се случва, след пряк контакт със нечиста среда, като инфектирани птици и в последно време – крави.

Само тази година 707 млекодайни стада са били наранени, като Калифорния оповестява за максимален брой случаи на заразяване при хора – 32. 
Разпространението на вируса в млечните ферми е изключително обезпокоително, защото тези места са източник на множеството човешки инфекции.

Грипните вируси мутират бързо, с цел да оцелеят, като създават милиони разновидности в границите на един гостоприемник. Повечето разновидности са безвредни или нездравословни за вируса, само че тези, които усъвършенстват оцеляването или предаването, са естествено определени.

„ Констатациите демонстрират какъв брой елементарно този вирус може да еволюира, с цел да разпознава рецептори от човешки вид .

Въпреки това, нашето изследване не допуска, че е настъпила такава еволюция или че актуалният вирус H5N1 единствено с тази разновидност ще се предава сред хората “, сподели в изказване първият създател на проучването и постдокторант в Scripps Research, Тинг-Хаи Лин.

Въпреки че констатациите не допускат, че актуалният вирус H5N1 може да се популяризира сред хората, те акцентират значимостта на бдителния мониторинг.

Полсън е изключително угрижен за идния грипен сезон. Той изясни, че селскостопански служащи, изложени както на човешки, по този начин и на птичи грип, могат да усилят шанса за поява на хибриден вирус – подобен, който може да се предава от човек на човек.

Друг старши създател на проучването, Иън Уилсън, повтори апелите за зоркост .

„ Трябва да се прави деликатно наблюдаване и да се види дали вирусите стартират да мутират по подобен метод, че да стартират да заразяват хората “, сподели Уилсън пред Newsweek.

По тематиката

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР