Новият парламент на Грузия гласува доверие на премиера Иракли Кобахидзе, опозицията го бойкотира
Новият грузински парламент гласоподава доверие на министър-председателя Иракли Кобахидзе, който е на поста от февруари, на фона на протест от опозицията, която не приема резултатите от парламентарните избори, създадени в края на октомври, предадоха Франс прес и Българска телеграфна агенция.
Депутатите от прозападната съпротива, които упрекват ръководещата партия „ Грузинска фантазия “ в проруски авторитаризъм, отхвърлят да вземат участие в работата на новоизбрания парламент, който се събра за първото си съвещание в понеделник.
Президентът Саломе Зурабишвили, която се разграничи от държавното управление на „ Грузинска фантазия “, разгласи новия състав на законодателния орган за „ противоконституционен “, до момента в който чака решение от Конституционния съд по импортиран от нея иск за отменяне на резултатите от парламентарните избори на 26 октомври.
Партията, която е на власт от 2012 година, обаче наподобява има намерение да не се съобрази със Зурабишвили, макар че тя е единственото лице, упълномощено от Конституцията да свика първата сесия на Народното събрание в качеството си на държавен глава.
Днес новоизбраните депутати от партия „ Грузинска фантазия “ гласоподаваха единомислещо за запазването на поста на сегашния министър-председател Иракли Кобахидзе, макар протеста на опозицията.
Според специалистите по конституционно право обаче всяко гласоподаване, извършено от новия парламент, не може да бъде публично оповестено, до момента в който не бъде прегледан желае на президентката до Конституционния съд.
Един от създателите на грузинската конституция Вахтанг Хамаладзе сподели, че „ от правна позиция началник на държавно управление, утвърден от нелегитимен парламент, е също толкоз нелегитимен “.
„ След като демократичните институции изчезнаха, грузинската страна е изправена пред екзистенциална рецесия “, акцентира той пред Агенция Франс Прес.
Назначаването на Иракли Кобахидзе за министър-председател през февруари 2024 година провокира безпокойствие в няколко западни страни, откакто той упрекна Европейски Съюз и Съединени американски щати, че са въвлекли Грузия във войната сред Русия и Украйна.
Обръщайки се към депутатите през днешния ден, Кобахидзе показа програмата си, която включва предпочитание за присъединение към Европейския съюз до 2030 година, само че при изискване че Европейски Съюз „ почита националните ползи и обичайни полезности “ на Грузия.
Междувременно Европейският парламент (ЕП) одобри през днешния ден резолюция, в която осъди създадените в края на октомври парламентарни избори в Грузия, при които " не бяха спазени интернационалните правила " и прикани те да бъдат извършени още веднъж след една година, съобщи Франс прес.
Текстът беше признат с 444 против 72 гласа, 82 евродепутати се въздържаха.
Евродепутатите порицаха " многочислените и тежки изборни нарушавания " по време на изборите на 26 октомври, извоювани от " Грузинска фантазия ", която ръководи страната от 2012 година и е упреквана в проруски властнически уклон.
В резолюцията се загатват " потвърдени случаи на заплашване, манипулиране на гласове " и се отхвърля " всяко признание на резултатите " от тези избори, които са " демонстрация на продължаващото отдалечаване от демокрацията " в Грузия. " Управляващата партия носи цялостна отговорност “ за това, се споделя още в документа.
Изборите на 26 октомври бяха отхвърлени от прозападната съпротива и от президентката Саломе Зурабишвили, която се обърна към Конституционния съд с искане за отменяне на резултатите.
Екологичен потенциал приканва Европейския съюз да наложи " лични наказания " на грузинските водачи, в това число на премиера Иракли Кобахидзе, кмета на Тбилиси и общоприет секретар на партията " Грузинска фантазия " Каха Каладзе и ръководителя на грузинския парламент Шалва Папуашвили.
В същото време Екологичен потенциал показва поддръжката си за президентката Саломе Зурабишвили и приветства нейните ограничения " за връщане на страната на пътя на демокрацията ".
Освен това евродепутатите приканват за " неотложно освобождение по филантропични аргументи " на излежаващия присъда прозападен някогашен президент Михаил Саакашвили.
В резолюцията се осъжда и визитата на унгарския министър председател Виктор Орбан в края на октомври, което съставлява " нарушаване на позициите на Европейски Съюз ". Орбан " не приказва от името " на 27-те страни от Европейски Съюз, акцентират евродепутатите.
Въпреки митингите на опозицията и многочислените демонстрации новият грузински парламент организира първото си съвещание тази седмица и дефинира датата на идващите президентски избори (с непряко гласуване) на 14 декември.
Грузия получи статут на страна кандидатка за участие в Европейски Съюз през декември 2023 година, само че по-късно процесът на интеграция беше спрян от Европейската комисия заради приемането на закони, някои от които въодушевени от аналогични, признати в Русия законови текстове.