Васил Терзиев: Новият главен архитект на София трябва да бъде открит, диалогичен и избран прозрачно
Новият основен проектант на София би трябвало да бъде експерт с ясна цел – да развива града ни, кадърен да комуникира дейно с професионалните и браншовите организации, бизнеса и жителите. Това съобщи на първата от серията работни срещи с представители на професионалните и браншовите организации, бизнес средите и специалистите от университетските среди в региона на архитектурата и градоустройството.
Срещите имат за цел да обезпечат развой по желание, който е транспарантен и оптимално включващ .
„ Професионалните и браншовите организации, бизнесът и университетските среди би трябвало да излъчат свои представители в журито за избор на нов основен проектант. Целта ни е да притеглим допустимо най-вече претенденти с висока подготовка и отговорност, които да работят в интерес на жителите и бизнеса в София “ , разяснява Терзиев. Той акцентира, че концепциите на претендентите следва да бъдат показани обществено – пред жителите, бизнеса и вложителите.
Арх. Богдана Панайотова, краткотрайно изпълняваща длъжността основен проектант на София, ще управлява направлението „ Архитектура и градоустройство “ до януари 2025 година Дотогава е належащо състезанието да бъде извършен, с цел да се обезпечи равномерен преход, последователност и резистентност на промените в направлението , в това число облекчение на административните процедури, редуциране на периодите за осъществяване и унифициране на практиките и използването на законите и подзаконовите актове за всички 24 региона на Столична община. Участниците в срещата се сплотиха към визията, че бариерите сред администрацията и професионалните, браншовите и университетските среди би трябвало да бъдат отстранени, с цел да бъде допустимо всички да работят дружно за развиването на града .
По закон конкурсната комисия за избор на новия основен проектант се състои от трима до седем души , в това число по един представител на Камарата на архитектите и Съюза на архитектите. Столична община желае да притегли още членове на комисията от професионалните организации, бизнеса и университетските среди.
Ще бъде основана специфична страница, отдадена на състезанието , където ще бъдат оповестени всички вести и събития, свързани с състезанието, както и информация за претендентите и стадиите, през които ще минават. Кандидатурите ще бъдат прегледани по отношение на авансово заложените критерии, след което ще се показват обществено, с цел да могат жителите да се срещнат с тях. Планира се изборът на новия основен проектант да бъде излъчен онлайн .
Илиян Василев за свалянето на уеб сайтове от Министерство на вътрешните работи: То бива бива тирания, само че тук прекрачиха всяка граница!




