МОЧА пак тема в СОС: Терзиев иска фигурите за София, БСП вижда провокация
Новият отчет на кмета Васил Терзиев за Паметника на Съветската войска още веднъж трансформира МОЧА (монумент на окупационната алена войска - различното име на композицията) в една от най-спорните тематики в Столичния общински съвет.
Предложението е Столичната община да изиска от страната безплатно прекачване на скулптурните фигури и барелефи от демонтирания монумент, както и парцела в с. Лозен, където те се съхраняват. Според оповестени данни в отчета общата оптималната балансова стойност на активите е 12 203 560,18 евро, а парцелът е близо 75 000 кв. м.
Терзиев: Не става дума за ориста на паметника
Кметът Васил Терзиев отхвърли отчетът да предрешава дали фигурите ще бъдат върнати, реставрирани или изложени другаде. По думите му задачата е собствеността да бъде съсредоточена в Столичната община, защото тя е притежател на земята в Княжеската градина.
" Много хора не схващат, че изобщо не е ставало дума за ориста на паметника, ставаше дума за това да желаяме от страната да ни бъде трансфериран парцелът в Лозен, в който се съхраняват фигурите, както и собствеността върху фигурите ", сподели Терзиев.
Той акцентира, че това не е еднолично решение на кмета.
" Това не е някакво еднолично решение на кмета на София. Аз мога да си мисля каквото желая, само че това са решения, които са в отговорността на груповия орган, който е Столичният общински съвет. "
Според Терзиев идващият спор би трябвало да бъде за бъдещето на пространството.
" Моето персонално мнение е, че там би трябвало да се търси реализация на планове, цялото пространство да бъде обвързвано със нещо, което ни сплотява, а не нещо, което ни разединява. "
Кметът разгласи, че предстоят обществени разисквания и идейни планове за Княжеската градина, като вярата е процесът да стигне до резултат към края на есента.
" Предстоят обществени разисквания, развиване на идейни планове, с цел да имаме идея какво да вършим с това пространство, което е знаково, което е в центъра и което може да бъде, уповавам се, нещо, което ни сплотява, не ни разединява. "
Българска социалистическа партия: Докладът е " провокация "
Лидерът на БСП-София и ръководител на групата на социалистите в СОС Иван Таков нападна отчета остро. Според него кметът желае да придобие " нарязаните фигури " без ясна цел и без финансова аргументация.
" Поводът за днешния митинг е отчет на кмета Терзиев, с който желае да придобие с изключение на 75 декара държавен терен и фигурите, осакатените фигури, които неговият персонален главорез на паметника на Съветската войска Вяра Тодева наряза безусловно нелегално ", съобщи Таков.
Той упрекна Терзиев, че не е обяснил какво има намерение да прави с фигурите.
" Ако желанията са му Столична община да извади бюджет, да реставрира фигурите и да ги върне на мястото, на което се поставя, а точно върху постамента на паметника на Съветската войска в Борисовата градина, тогава ще получи поддръжка. "
Таков обаче съобщи, че съгласно него същинската цел е друга.
" Истината и концепцията съгласно мен е това да има ориста на паметника на 1300 години България. "
Българска социалистическа партия към този момент обществено разгласи, че вижда в предлагането на Терзиев " явна провокация " към новия регионален шеф и новото държавно управление.
Лилков: Демонтажът би трябвало да продължи
От другата страна на разногласието проф. Вили Лилков от " Синя България " настоя демонтажът на МОЧА да бъде завършен, а СОС и кметът да изпълнят старите решения за интернационален конкурс за бъдещето на Княжеската градина. Такива хрумвания са обсъждани и преди - в това число през 2024 година, когато от " Синя София " още веднъж желаеха конкурс за цялото пространство след демонтажа.
" Демонтажът на паметника на Съветската войска би трябвало да продължи. И Столичният общински съвет най-сетне да пристъпи, несъмнено и кметът на София, към осъществяване на решението за образуване на конкурс с интернационално присъединяване за осмисляне на пространството, цялото пространство на Княжеската градина ", сподели Лилков.
Според него казусът не е единствено в паметника, а в метода, по който се третира едно от основните места в София.
" Не можем да превърнем най-скъпото пространство на София в един, бих споделил, елементарен панаир. "
Лилков добави, че Княжеската градина би трябвало да бъде обсъждана като изцяло градско пространство, а освен през мястото на монумента.
" Това е едно от най-скъпите градски пространства в София. То е най-комуникативното пространство с много богата европейска история. "
Демонтажът на фигурите от Паметника на Съветската войска стартира на 12 декември 2023 година по решение на тогавашния регионален шеф Вяра Тодева. Частите от монумента бяха преместени в склад край с. Лозен, като тематиката за положението им, защитата и бъдещото им експониране от време на време се връща в дневния ред.
---
Този материал е написан благодарение на изкуствен интелект под контрола и редакцията на най-малко двама публицисти от Клуб Z.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
-->
Предложението е Столичната община да изиска от страната безплатно прекачване на скулптурните фигури и барелефи от демонтирания монумент, както и парцела в с. Лозен, където те се съхраняват. Според оповестени данни в отчета общата оптималната балансова стойност на активите е 12 203 560,18 евро, а парцелът е близо 75 000 кв. м.
Терзиев: Не става дума за ориста на паметника
Кметът Васил Терзиев отхвърли отчетът да предрешава дали фигурите ще бъдат върнати, реставрирани или изложени другаде. По думите му задачата е собствеността да бъде съсредоточена в Столичната община, защото тя е притежател на земята в Княжеската градина.
" Много хора не схващат, че изобщо не е ставало дума за ориста на паметника, ставаше дума за това да желаяме от страната да ни бъде трансфериран парцелът в Лозен, в който се съхраняват фигурите, както и собствеността върху фигурите ", сподели Терзиев.
Той акцентира, че това не е еднолично решение на кмета.
" Това не е някакво еднолично решение на кмета на София. Аз мога да си мисля каквото желая, само че това са решения, които са в отговорността на груповия орган, който е Столичният общински съвет. "
Според Терзиев идващият спор би трябвало да бъде за бъдещето на пространството.
" Моето персонално мнение е, че там би трябвало да се търси реализация на планове, цялото пространство да бъде обвързвано със нещо, което ни сплотява, а не нещо, което ни разединява. "
Кметът разгласи, че предстоят обществени разисквания и идейни планове за Княжеската градина, като вярата е процесът да стигне до резултат към края на есента.
" Предстоят обществени разисквания, развиване на идейни планове, с цел да имаме идея какво да вършим с това пространство, което е знаково, което е в центъра и което може да бъде, уповавам се, нещо, което ни сплотява, не ни разединява. "
Българска социалистическа партия: Докладът е " провокация "
Лидерът на БСП-София и ръководител на групата на социалистите в СОС Иван Таков нападна отчета остро. Според него кметът желае да придобие " нарязаните фигури " без ясна цел и без финансова аргументация.
" Поводът за днешния митинг е отчет на кмета Терзиев, с който желае да придобие с изключение на 75 декара държавен терен и фигурите, осакатените фигури, които неговият персонален главорез на паметника на Съветската войска Вяра Тодева наряза безусловно нелегално ", съобщи Таков.
Той упрекна Терзиев, че не е обяснил какво има намерение да прави с фигурите.
" Ако желанията са му Столична община да извади бюджет, да реставрира фигурите и да ги върне на мястото, на което се поставя, а точно върху постамента на паметника на Съветската войска в Борисовата градина, тогава ще получи поддръжка. "
Таков обаче съобщи, че съгласно него същинската цел е друга.
" Истината и концепцията съгласно мен е това да има ориста на паметника на 1300 години България. "
Българска социалистическа партия към този момент обществено разгласи, че вижда в предлагането на Терзиев " явна провокация " към новия регионален шеф и новото държавно управление.
Лилков: Демонтажът би трябвало да продължи
От другата страна на разногласието проф. Вили Лилков от " Синя България " настоя демонтажът на МОЧА да бъде завършен, а СОС и кметът да изпълнят старите решения за интернационален конкурс за бъдещето на Княжеската градина. Такива хрумвания са обсъждани и преди - в това число през 2024 година, когато от " Синя София " още веднъж желаеха конкурс за цялото пространство след демонтажа.
" Демонтажът на паметника на Съветската войска би трябвало да продължи. И Столичният общински съвет най-сетне да пристъпи, несъмнено и кметът на София, към осъществяване на решението за образуване на конкурс с интернационално присъединяване за осмисляне на пространството, цялото пространство на Княжеската градина ", сподели Лилков.
Според него казусът не е единствено в паметника, а в метода, по който се третира едно от основните места в София.
" Не можем да превърнем най-скъпото пространство на София в един, бих споделил, елементарен панаир. "
Лилков добави, че Княжеската градина би трябвало да бъде обсъждана като изцяло градско пространство, а освен през мястото на монумента.
" Това е едно от най-скъпите градски пространства в София. То е най-комуникативното пространство с много богата европейска история. "
Демонтажът на фигурите от Паметника на Съветската войска стартира на 12 декември 2023 година по решение на тогавашния регионален шеф Вяра Тодева. Частите от монумента бяха преместени в склад край с. Лозен, като тематиката за положението им, защитата и бъдещото им експониране от време на време се връща в дневния ред.
---
Този материал е написан благодарение на изкуствен интелект под контрола и редакцията на най-малко двама публицисти от Клуб Z.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
-->
Източник: clubz.bg
КОМЕНТАРИ




