Първа сесия на новия британски парламент
Новият английски парламент се събра през днешния ден на първа алегорична сесия. Пленарната зала беше претъпкана, а над 400 депутати лейбъристи трябваше са се сбутат на парламентарните банки, с цел да могат да се поберат на предопределеното за партията им място, съобщи Франс прес.
Лидерът на лейбъристите и министър председател Киър Стармър
Киър Стармър – английски правист и политик от Лейбъристката партия. Киър Стармър е роден на 2 изрази пред депутатите удовлетворение от новия състав на Народното събрание, в който 335 от общо 650 депутати са новоизбрани и 41 % от местата са заети от дами, което е връх.
" Това е най-многообразния парламент по отношение на генезис и на пол в тази страна, който в миналото аз съм виждал ", съобщи Стармър.
" Нашата отговорност е да сложим завършек на една политика, която прекомерно постоянно изглеждаше загрижена от своите лични ползи и да я сменяем с една политика в работа на обществото ", добави той.
" Нуждата да възстановим доверието би трябвало да тегне мощно над всеки член над Камарата на общините ", добави новият министър председател.
" Имаме, ние всички, дълг да покажем, че политиката може да бъде една позитивна мощ ", акцентира Стармър.
Бившият министър председател Риши Сунак
Риши Сунак – английски икономист и политик. Риши Сунак е роден на 12 май 1980 година в Саутхемпшир, също приказва като водач на опозицията и поздрави приемника си за успеха. Той съобщи, че за него е допустимо най-голяма чест, привилегия и отговорност да е народен представител, а след това постави клетва като народен представител върху Бхагавад-Гита, фундаменталния текст на хинзуизма.
Депутатите поставиха всички клетва през днешния ден и преизбраха Линдзи Хол за ръководител на Камарата на общините.
Сред новите лица в Народното събрание са пет депутати от " Обнови Обединеното кралство ", партия, считана за твърда десница. Сред депутатите е и нейният водач Найджъл Фараж, за който това беше осми опит за влизане в Народното събрание.
Лейбъристите завоюваха изборите на 4 юли и сложиха завършек на 14 години ръководство на консерваторите във Англия. Те получиха 411 места в Камарата на общините, което е с над 170 места повече от нужното им болшинство. За консерваторите това беше най-тежката електорална победа в историята им и те получиха едвам 121 места.
Иначе новата парламентарна сесия стартира публично с речта на крал Чарлз Трети на 17 юли, с която ще бъдат показани целите на държавното управление на Стармър.
Самият Стармър отпътува за срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Преди това той съобщи, че остава зает с обещанието Англия да усили разноските за защитата на 2,5 % от Брутният вътрешен продукт след обзор на националната отбранителна тактика, съобщи Ройтерс, представено от Българска телеграфна агенция.




