Новите тестове на IIHS за безопасност при катастрофа показват, че

...
Новите тестове на IIHS за безопасност при катастрофа показват, че
Коментари Харесай

Проблем с малките автомобили при краштестове и лоши новини за велосипедистите на пътя

Новите проби на IIHS за сигурност при злополука демонстрират, че дребните коли изостават във връзка с сигурността на задните седалки.

Три от петте известни дребни автомобила, които неотдавна бяха подложени на краш-тестове от Застрахователния институт за пътна сигурност (IIHS), получиха най-ниската обща оценка, най-много заради неспособността им да обезпечат добра отбрана на пасажерите на задните седалки. 

Нито един от колите не получи най-висока оценка. Това е още едно удостоверение, че автомобилните производители към момента имат да работят във връзка с по-добрата отбрана на пасажерите на задните седалки.

Въпреки че всичките пет автомобила, които IIHS тества преди този момент, получиха най-високи или „ положителни “ оценки, три автомобила – 2022-2023 Kia Forte, 2022-2023 Nissan Sentra и 2022-2023 Subaru Crosstrek – бяха намалени до най-ниската обща оценка „ Слаб “.


Honda Civic получи „ допустима “ оценка в краш тестванията на IIHS.

Crosstrek е с изменен дизайн за 2024 година, само че IIHS към момента не е тествал новия модел.

Honda Civic от 2022-2023 година и Toyota Corolla от 2023 година получиха оценки „ Приемлив “.

„ Намаляването на оценките за всичките пет автомобила се дължи най-вече на проблеми с манекена на задната седалка “, споделя представителят на IIHS Джо Йънг.


И в петте автомобила надбедреният колан на манекена на задната седалка се е плъзнал нагоре в корема, което може да аргументи коремни или гръбначни пострадвания при действителна злополука.

В колите, получили оценка „ Слаб “, манекенът на задната седалка показва нараснал риск от пострадване на главата, врата и гръдния панер.

В този клас има и други модели, в това число такива на Hyundai, Mazda и Volkswagen, само че Янг изясни, че IIHS е дал приоритет на най-продаваните коли в тази оценка и че в бъдеще ще прегледа и други модели.

2023 Nissan Sentra (оценката се отнася и за моделите от 2022 г.): Коланът за коленете на манекена на задния пасажер се реалокира от идеалната позиция върху таза и отива към корема, което усилва риска от коремни пострадвания.

Това е третият кръг от коли, които IIHS подлага на обновения си насрещен тест за „ отчасти припокриване “. Първият кръг от проби на дребни и междинни SUV коли сподели сходни резултати.

Тестът е внушителен за конфликти, при които два автомобила, движещи се в противоположни направления, се удрят един в различен със скорост 64 км/ч, само че не челно – видът конфликт, който би настъпил, в случай че единият автомобил пресече осевата линия на пътното платно, да вземем за пример.

В допълнение към манекена, представляващ възрастен мъж на шофьорската седалка, пробата към този момент включва и манекен на втория ред, който съставлява дребна жена или 12-годишно дете, защото той дава отговор в по-голяма степен на междинния размер на пасажера на задната седалка спрямо други налични манекени.

IIHS, която се финансира от застрахователната промишленост, декларира, че възнамерява в бъдеще да тества повече коли, в това число обновения Crosstrek.

Има огромна възможност тези резултати да се подобрят, защото автомобилните производители ще преработят колите, с цел да дават отговор на новите стандарти за тестване, споделя Емили Томас, управител по автомобилна сигурност в центъра за автомобилни проби на Consumer Reports.

„ Това е първата партида тествани дребни коли и в действителност няма причина тези коли да не могат да реализират по-добри резултати “, споделя тя. „ Често виждаме ниски резултати в първия кръг от тестванията, само че производителите нормално се оправят със обстановката. “

Един от методите, по които съгласно IIHS и Томас производителите на коли могат да подобрят сигурността на пасажерите откъм гърба, е по-доброто използване на обтегачите, които стягат колана при започване на конфликта, и ограничителите на натоварването, които разрешават на колана да се развие малко, с цел да се понижи силата на разтягане, която може да нарани гърдите на пасажера.

Тези функционалности за сигурност се намират на предните седалки на множеството нови коли, само че не постоянно се намират на задните седалки. И макар че тези функционалности са общоприети за задните седалки на Civic, Corolla и Sentra, резултатите от краш тестванията на IIHS демонстрират, че автомобилните производители може да се нуждаят от някои промени, с цел да подобрят действието им. 

Според Томас слабият резултат на Sentra е доказателство, че елементарното съоръжение на колите с ограничители на натоварването и обтегачи не е задоволително. „ Оказва се, че макар че Nissan са сложили тези функционалности в колите си, те биха могли да поработят върху подобряването на използването на системите “, споделя тя.

Всички пасажери на задните седалки би трябвало да се уверят, че са закопчани с защитни колани при всяко пътешестване.

В изследване на IIHS от 2017 година единствено 74% от пасажерите оповестяват, че са закопчани на задните седалки на колите, спрямо 91% от пасажерите на предните седалки, макар че вероятността пасажерите на задните седалки, които не са си поставили защитен колан, да бъдат ранени и да загинат е осем пъти по-голяма в съпоставяне със случая, в случай че са си поставили колана.

При оценяването на даден автомобил Consumer Reports взема поради и дали той е оборудван с устройства за надзор на коланите на задните седалки, с цел да се усъвършенства потреблението им.

„ Задната седалка към момента е най-безопасното място за вашето дете, без значение дали то е в столче за кола с защитен колан или в подсилващо устройство “, споделя Томас.

Друг назряващ проблем на пътя, изключително на пазарите в които има огромен пазарен дял на SUV-та, е, че по този начин наречените паркетни джипове в множеството случаи освен блъскат велосипедисти, само че и ги прегазват.

Докато велосипедистите са склонни да се „ качват “ на капака на колите, когато имат контакт, то SUV-тата напряко ги блъскат, което води до повече пострадвания на главата.

Не би трябвало да е изненадващо, че автомобил с по-голяма маса може да нанесе повече вреди, само че последните проучвания на Застрахователния институт за пътна сигурност (IIHS) демонстрират, че заплахата, която огромните SUV съставляват за велосипедистите, е по-различна.

Проучването, ръководено от статистика на IIHS, Сам Монфорт, преглежда освен честотата и тежестта на пострадванията на велосипедисти, породени от леки коли и SUV, само че и метода, по който са нанесени вредите на потърпевшите.

Монфорт прегледа 71 произшествия с велосипедисти в Мичиган, събрани от Консорциума за пешеходци към Международния център за автомобилна медицина. Всичките включват велосипедисти на възраст над 15 години и един автомобил или джип. Анализът му открива ясна причинност.

„ Джиповете са склонни да повалят велосипедистите на земята, където те също могат да бъдат прегазени, вместо да ги качат на капака на автомобила “, споделя Монфорт. „ Това евентуално се дължи на обстоятелството, че по-високата предница на SUV автомобила удря велосипедиста над центъра на тежестта му. “

При всички катастрофи постоянно се срещат пострадвания в долната част на тялото, а пострадванията на главата са честа характерност на най-тежките пострадвания. Честотата на контузиите на главата е потребен индикатор за това какъв брой рискова е злополуката за велосипедиста.

Монфорт употребява съкратената канара за пострадвания (стандартен промишлен тест, употребен за оценка на пострадванията по области на тялото) и открива, че междинните резултати за пострадвания на главата са с 63% по-високи при катастрофи с присъединяване на SUV, в сравнение с при тези с присъединяване на леки коли.

Забележително е, че проучването откри, че няма обилни статистически разлики в пострадванията на други области на тялото сред леките коли и SUV.

Въпреки това контузиите на тялото като цяло са били с 55% по-високи при злополуките с присъединяване на SUV, в сравнение с при колите.

За да помогне да се разбере за какво контузиите на главата са толкоз по-високи, Монфорт преглежда 44-те случая, за които има информация по какъв начин се е движил велосипедистът след първичния удар. При тези катастрофи единствено джиповете са предизвикали пострадвания, като са прегазили велосипедистите.

Данните също по този начин демонстрират, че джиповете предизвикват най-вече пострадвания с колелата си или с ходовата част, откакто са повалили велосипедистите на земята.

При осемте катастрофи, за които има информация коя част от транспортното средство фактически е наранила велосипедиста, колелата или ходовата част на SUV са били причина за 82% от пострадванията на главата.

Всичко това обобщава една ужасна картина на това какво се случва, когато SUV удари велосипедист. Това буди особена угриженост, защото любовта на Америка, а към този момент и на Европа към по-големите и изключително високите транспортни средства съответствува с възходящия брой смъртни случаи измежду велосипедистите.

През 2020 година по пътищата на Съединени американски щати са починали 932 велосипедисти, което е с 50 % повече от 2010 година

През първите три тримесечия на 2022 година броят на съдбовните произшествия по американските пътища е в застой, което предлага известно облекчение от това, което Националната администрация за сигурност на придвижването по пътищата (NHTSA) назовава „ рецесия “ по пътищата на страната.

Според изчисленията на администрацията през първите девет месеца на 2022 година в пътнотранспортни катастрофи са починали 31 785 души. Това е с 0,2 % по-малко от 31 850 души, които съгласно оценките са починали през първите девет месеца на 2021 година

По-обнадеждаващата вест е, че защото през 2022 година американците са карали повече, в сравнение с през 2021 година, броят на смъртните случаи е намалял с малко повече.

Данните на Федералната пътна администрация демонстрират, че от януари до септември е имало 1,6% нарастване на общия брой изминати километри, което значи, че процентът на смъртните случаи на 100 милиона изминати благи е бил 1,3, което е по-малко от 1,32 през същия интервал година по-рано.

Данните демонстрират, че общият брой на смъртните случаи по пътищата е намалял в 24 щата, както и в окръг Колумбия и Пуерто Рико. За страдание смъртните случаи на пътя са се нараснали в 25 щата, а в един са останали същите.

Що се отнася до позитивните резултати, смъртните случаи са намалели при децата под 16-годишна възраст, при хората на възраст от 16 до 24 години и при произшествия, свързани с превишена скорост.

Освен това със седем % по-малко са смъртните случаи с пасажери без защитни колани, със седем % по-малко са смъртните случаи с хора, изхвърлени от транспортните средства, и с девет % по-малко са случаите на катурване.

От друга страна, смъртните случаи са се нараснали с 12 % на междуградските пътища в селските региони, а злополуките с присъединяване на най-малко един огромен камион в Америка са с 10 % повече.

Цифрите са обезкуражаващи и за участниците в придвижването, които не са в коли. Броят на смъртните случаи се е нараснал с два % измежду пешеходците, с пет % измежду мотоциклетистите и с осем % измежду велосипедистите.

„ Смъртните случаи не са се нараснали от две тримесечия насам, само че ни следва още доста работа, с цел да спасим човешки животи и да се оправим с рецесията по пътищата на страната.

Това значи да се влага в сигурността, да се ползват работещи тактики и да се схване методът за безвредна система, обрисуван в Националната тактика за сигурност по пътищата на Министерството “, съобщи Ан Карлсон, изпълняваща длъжността админ на NHTSA.

„ Призоваваме всички да дадат своя принос, като карат безвредно и внимават за другите на пътя, изключително за уязвимите участници в придвижването като пешеходци, велосипедисти и мотоциклетисти. “

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР