Новината на 1 юни от управляващите е, че обмислят да

...
Новината на 1 юни от управляващите е, че обмислят да
Коментари Харесай

Г-н Николов, колко деца още ще Ви трябват, за да разберете кой плаща майчинските?

Новината на 1 юни от ръководещите е, че обмислят да съкратят периода на майчинството, само че когато има обезпечени задоволително места в яслите.

За тези проекти на новата власт стана ясно от думите на народния представител Владимир Николов. Пред БиТиВи той съобщи: " Мерките, които ще предложим, са това да няма дискриминация от работодателите към дамите, тъй като има статистика, която демонстрира, че част от работодателите не наемат дами в детеродна възраст, опасявайки се, че би трябвало да заплащат дълго майчинство. "

Тук има нещо неточно в аргумента на господин Николов. Работодателите не заплащат компенсацията за развъждане на дете. Затова ще му предадем бърз урок по обществена политика.

Според българското законодателство компенсациите за майчинство в България се изплащат от Държавното публично обезпечаване (ДОО) и покриват два съществени интервала: бременност и раждане (410 дни) и развъждане на дете до 2-годишна възраст. Обезщетение за бременност и раждане (410 дни) стартира 45 дни преди термина. Изискват се най-малко 12 месеца застрахователен стаж за общо заболяване и майчинство.

Размерът на компенсацията е 90% от среднодневното брутно трудово заплащане или застрахователен приход за последните 24 месеца. След приключването на 410-те дни майката (или бащата) има право на месечно обезщетение. Размерът се дефинира всяка година от Закона за държавното публично обезпечаване.

Бащата има право на 15 дни отпуск с обезщетение при раждане на дете. След навършване на 6-месечна възраст на детето, бащата може да употребява до 150 дни отпуск за развъждане на дете, в случай че майката е съгласна. Обезщетението за развъждане на дете до 2-годишна възраст е 460,17 евро на месец. Ако майката реши да се върне на работа преди приключването на 2 години, тя резервира правото си да получава 75% от размера му.

За да стартира изплащането, би трябвало да подадете съответните заявки и заявления посредством вашия шеф или непосредствено към териториалното отделение на Националния застрахователен институт (НОИ).

Г-н Николов е татко на 4 деца, редно би било до момента да е научил кой и по какъв начин изплаща компенсацията за развъждане на дете, изключително пък откакто влезе в огромната политика.

Другото изявление на народния представител от " Прогресивна България ", което мощно ме подразни е това: " Ако една жена желае да гради кариера, в което няма нищо неприятно и е насърчително. Ако тя стои две години майчинство - т.е. три месеца преди да роди и по-късно две години майчинство, дай боже да роди и второ/трето дете, извънредно мъчно се гради кариера по този метод. "

Г-н Николов, най-прекрасното нещо на света за една жена е да " гради кариерата " на майка. Българската жена е мощна, комбинативна, потвърдила се е, че може да съчетава персоналния с професионалния живот. Това, че дамата е станала майка не значи безусловно, че се деквалифицира.

Това в известна степен се отнася до някои високотехнологични браншове. Все повече дами употребяват интервала на майчинство, с цел да гледат детето си, само че и да се преквалифицират. Стимулирайте тази наклонност като ръководещ!

Да отгледаш и възпиташ дете изисква ежеминутни грижи и безсънни нощи, само че това не те прави по-малко дипломиран. Напротив - построява в дамата други качества и пълномощия, които тя може да приложи, връщайки се на работа. Вашата брачна половинка е образец за жена с сполучлива кариера и прелестно семейство.

Между другото, към 145 000 двойки у нас се сблъскват с репродуктивни проблеми. Пука им дали ще се развият кариерно. За тези хора помислете и по какъв начин да се родят повече българчета!

Яслите и детските градини са грижа на общините. Проблем с местата в тях има главно в огромните градове. В някои общини подобен проблем няма. Ще съкратите ли от ПБ майчинството за майките в тези общини, където няма дефицит? Да се връщат на работа и да пълнят бюджета, че дефицитът, както стана ясно, е огромен!

Иначе и без майчинство българската жена ще си отгледа децата. Защото може и знае по какъв начин!
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР