Преди 4 милиарда години Ганимед претърпява удар, който е можел да унищожи Земята
Нови данни разкриват последствията от прелом на спътника на Юпитер.
Преди към 4 милиарда години спътникът на Юпитер Ганимед е бил ударен от метеорит, 20 пъти по-голям от този, който може би е предизвикал изгубването на динозаврите на Земята. Ново проучване демонстрира, че това събитие трагично е трансформирало оста на въртене на спътника, в който, съгласно учените, може да има условия за живот.
Ганимед, най-големият сателит в Слънчевата система, от дълго време притегля вниманието на учените поради неповторимите си характерности, като да вземем за пример съществуването на подповърхностен океан, евентуално подобаващ за живот. Изследователите означават, че повърхността на Ганимед е покрита с бразди, образуващи концентрични кръгове, което свидетелства за последствията от мощен удар на метеорит. Въпреки това степента на това влияние и неговите последствия до неотдавна оставаха незнайни.
Изследване, оповестено в списание Scientific Reports, откри, че мястото на удара съответствува съвсем тъкмо с точка от меридиана, ситуирана против Юпитер. Това разреши на учените да заключат, че ударът е бил толкоз мощен, че е провокирал изместване на оста на въртене на Ганимед, сходно на това, което се е случило с Плутон след мощен удар.
Предполага се, че метеоритът, провокирал тази трагична смяна, е бил с диаметър към 190 благи (около 305 км). За съпоставяне, метеоритът, който съгласно една от теориите е предизвикал изгубването на динозаврите на Земята, е бил с диаметър към 10 км. Ударът в Ганимед е основал кратер с диаметър от 870 до 1000 благи (от 1400 до 1600 километра). Този кратер, образувал се незабавно след удара, още преди заобикалящата го материя да се стабилизира, е образец за по този начин наречените „ краткотрайни “ кратери, постоянно изучавани в лабораторни и компютърни модели.
Ганимед остава значима цел за галактически проучвания заради неповторимите си характерности. През 2015 година телескопът „ Хъбъл “ откри доказателства, че подповърхностният солен океан на Ганимед може да доближава дълбочина до 60 благи (около 100 км), което е 10 пъти по-дълбоко от земните океани.
Европейската галактическа организация възнамерява да изпрати на Ганимед сондата JUICE, която ще дойде на спътника през 2034 година Тази сонда ще прекара шест месеца в орбита към Ганимед, събирайки данни, които ще оказват помощ да се отговори на въпросите, повдигнати от новото проучване. Получената информация може да хвърли светлина върху историята на гигантския удар и еволюцията на Ганимед.




