Файненшъл таймс: България вдига таксите, иска да откаже Сърбия и Унгария от руския газ
Новата такса за транспорт на съветски газ през България ще понижи облагите на " Газпром ", а по този начин и средствата, които Русия употребява, с цел да финансира експанзията против Украйна, изясни министър председателят Николай Денков, напомня БНР.
" Когато беше въведена тази опция за импорт на съветски газ, някои от страните получиха позволение да внасят съветски газ въз основа на това, че нямаха други благоприятни условия. Нали, Унгария беше такава, Сърбия. Сега сега към този момент се появиха други благоприятни условия, има интерконектори, тъй че има опция за други възможности и надлежно съветският газ не би трябвало да се употребява с някакви специфични преференции ", разяснява Николай Денков.
Като цитира " лице, осведомено с решението на София ", вестник " Файненшъл таймс " твърди, че фрапантното увеличение на директната такса за " Газпром " цели " да бъдат принудени Сърбия и Унгария да погледнат в друга посока ", т.е., към други вносители на газ. Засега двете страни получават нужните им количества през " Турски поток ", който в България се назовава " Балкански ".
Вестникът цитира острата реакция на унгарския външен министър.
" Новата директна такса, въведена от българските управляващи, е " неприемлива " и е " още един опит да бъдат подкопани енергийната сигурност на Унгария и енергийното съдействие сред Унгария и Русия ", е споделил Петер Сиярто съгласно " Файненшъл Таймс ".
Пред английския вестник министърът на финансите Асен Василев споделя, че засиленият напън на държавното управление върху съветските компании е предиздвикал " Лукойл " да вкара в ход процедура за продажба на бургаската рафинерия и че към този момент " има признаци за интерес " от евентуален покупател. Едва след привършване на договорката данъкът върху облагата ще бъде понижен от 60 на 15 %. Междувременно рафинерията би трябвало да бъде усъвършенствана, тъй че да може да работи с неруски нефт, което ще коства повече от 500 милиона евро.
На брифинг след Съвета по национална сигурност министър председателят Николай Денков съобщи, че все още " няма конкретика за същински планове " за закупуване на бургаската рафинерия.
Агенция " Фокус “ показва материала на английското издание " Файненшъл таймс " без редакторска интервенция:
България наложи наказателни налози върху притежаваните от Русия петролни и газови интервенции, в опит да ги направи по-малко рентабилни и да принуди тях и техните европейски купувачи да търсят други благоприятни условия, разкриват държавни чиновници.
София вкара в петък данък от 20 лв. (10 евро) за мегаватчас директен съветски газ, дни откакто удари притежаваната от Русия рафинерия Лукойл на брега на Черно море с 60% налог върху облагата. Основната цел и на двете ограничения е да се изгонят руснаците от европейския пазар, споделят чиновници.
Член на Европейски Съюз и НАТО, България направи фрапантен поврат, откогато проевропейското държавно управление пристигна на власт през май. До напълно скоро страната беше тясно обвързвана с Москва и не желаеше да се отърси от зависимостта си от съветските въглеводороди.
Новата директна такса възлиза на към една пета от настоящата TTF референтна цена на газа (€50p/MWh). Транзитните такси нормално са ниски едноцифрени проценти от действителните разноски за газ.
" Изчислението е, че макар че не консумираме повече съветски газ, ние към момента сме главно отговорни [за други страни] в Европа, които не престават да употребяват съветски газ “, споделя човек, осведомен с решението на София. " Цялата цел беше да създадем това малко по-малко печелившо и да принудим Сърбия и Унгария да търсят другаде “.
България беше отрязана от доставките на Газпром скоро след началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна, само че тя разреши потреблението на своята газопроводна мрежа за доставяне на Сърбия и Унгария, две от най-проруските държавни управления в Европа, с сериозни газови доставки.
Унгарският външен министър Петер Сиярто разкритикува нарастването на таксата за пренос на газ като " неприемливо ... закон с неразбираема предистория “. Във видео от енергиен конгрес в Русия, където той беше единственият министър на Европейски Съюз, той го назова " следващ опит да се подкопае енергийната сигурност на Унгария и енергийното съдействие сред Унгария и Русия “.
Българският финансов министър Асен Василев съобщи, че задачата не е газът да стане по-скъп за потребителите в Унгария и Сърбия, а да се направи по-малко преференциално за " Газпром “ да доставя газ през България.
" Новият налог е ... изцяло в сходство с задачите на Европейски Съюз за понижаване на зависимостта на Европейски Съюз от съветските изкопаеми горива. Тъй като множеството контракти на Газпром се дефинират на мястото на доставка в дадена страна, данъкът най-вероятно няма да окаже въздействие върху цените на газа надолу по веригата “, съобщи той. " Това единствено ще понижи облагите на " Газпром “.
Той съобщи, че неговото държавно управление е уведомило Брюксел за измененията. Представител на Европейски Съюз заяву, че Европейската комисия " преглежда “ въпроса.
По думите на Василев, натискът на държавното управление върху съветските компании също е предиздвикал Лукойл да стартира процеса на продажба на най-голямата си петролна рафинерия в Югоизточна Европа, която се намира покрай Бургас, български град на брега на Черно море.
" Вероятно има икономическа изгода от промяната на собствеността върху рафинерията “, съобщи той пред Financial Times. " Имаме индикации за интерес. “
Правителството не взе участие в продажбата на рафинерията, която доставя на интернационалните клиенти повече от половината от продукцията си – в това число значими доставки на дизел за Украйна при започване на съветската инвазия.
Но министърът съобщи, че София ще резервира поредност от наказателни ограничения, до момента в който не се включат нови притежатели.
Наскоро наложеният 60-процентов налог облага върху облагите на рафинерията ще бъде понижен единствено до 15 % след продажбата – а в това време имаше наложителна рационализация, с цел да се приготви рафинерията за ефикасна преправка на по-лек неруски недопечен нефт на цена над 500 милиона евро.
Василев, който е и съпредседател на партията " Продължаваме промяната “, една от двете огромни съдружни сили, съобщи, че сигналът за пробуждане на София е пристигнал, откакто Газпром спря да доставя газ след съветската инвазия в Украйна. Първо, едно технократско държавно управление, последвано от новото държавно управление тази пролет, промени позицията на София в прозападна посока и форсира промените, в това число в енергийния бранш, който беше в задънена улица от години, съобщи той.
" През последните три месеца въведохме промени, които бяха блокирани от 10-15 години “, означи той.
България страдаше от спирания на доставките на газ в предишното, изключително през зимата на 2008-2009 година, когато Русия затвори крановете поради спор с Украйна. Последното прекъсване на газа също хвана София без доста ресурси, като напролет на 2022 година нейните складове бяха запълнени до по-малко от 20 %.
Оттогава, сподели Василев, България е добавила реверсивни благоприятни условия към тръбопроводна мрежа от комунистическата епоха, предопределена за превозване на газ към Гърция и Турция. Освен това се свърза с Гърция посредством нова връзка и построява повече трансгранични потенциали към Сърбия и Румъния.
" Доста добре се оправяме “, означи Василев. " Когато Русия спря газа, в границите на 24 часа имахме проект, избегнахме спирания и скокове на цените и преминахме към по-дългосрочни решения. “
Източници: Файненшъл таймс ", организация " Фокус "