Нова система за управление на артилерийския огън бе тествана за

...
Нова система за управление на артилерийския огън бе тествана за
Коментари Харесай

Тестваха нова система за управление на артилерията в Корен по време на военно учение


Нова система за ръководство на артилерийския огън бе тествана за първи път на полигона Корен - част 10-дневно обучение на артилерийските подразделения от Сухопътните войски. Днес беше последният, финален, стадий на подготовката, в който се включиха всички типове артилерийски системи на армията. Маневрите бяха следени от зам.-министъра на защитата Анатолий Величков, зам.-началника на защитата генерал-лейтенант Пламен Атанасов и командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.

Над 580 военнослужещи със 120 бойни и специфични машини и над 45 тона изстреляни муниции - това е равносметката от учението.

Според сюжета, задачата на артилеристите бе да отхвърлен противников десант. Предните разследващи постове първи предадоха координатите на разкрития съперник към тактическия действен център. Тук командването преценя с какъв вид артилерия най-ефективно да се порази задачата.

За първи път бе тествана новата система за ръководство на огъня, създадена от офицери от Асеновград.

Полк. Петър Кръстанов, шеф „ Подготовка на артилерийските формирования “ в КСВ: Използвайки тази система, значително редуцираме времето за осъществяване на огневите задания - близо 50%. Освен това системата пренебрегва човешкия фактор и грешките са сведени до най-малко.

Една от огневите задания, които бяха изпълнени през днешния ден, бе с батареи от 152 мм. гаубици - най-мощното и най-далекобойно оръжие в българската войска.

В багра се включиха и страховитите системи за залпов огън „ Град “.

Над 15 км. далекобойност, четири изстрела в минута - това е гордостта на артилерията-самоходната установка „ Гвоздика “.

В днешното обучение бе употребена и най-модерната системата за ръководство на огъня „ Вулкан “,с която от 2003 година разполагат единствено самоходните гаубици.

Подпполк. Диан Димов, зам.-началник щаб на 2-ра механизирана бригада: Тактиката, която използваме сега, е гаубицата излиза от скривалище на огнева позиция, унищожава набелязаната цел и се прибира в скривалище до поява на втора цел.

Подполк. Николай Радев, пълководец на 61-ви артилерийски дивизион: Времето от разкриването до поразяването на задачата е по-малко от минута и половина.

Едновеременната пукотевица от всички типове артилерийски системи бе кулминационната точка на учението.





Полк. Лъчезар Мишев, пълководец на 4-ти артилерийски полк: Идеята при обмисляне на учението беше да се синхронизират дейностите на другите по диаметър системи на въоръжение в Сухопътните войски, да се координират техните дейности, с което да се сведат до най-малко времето за разкриването и поразяването задачите на съперника.

Следващата задача пред артилеристите е парада за Гергьовден, на който ще бъде показано най-доборто ни въоръжене.
Източник: skandal.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР