Носителят на Купата на България - Левски, победи шампиона Балкан

...

Левски вдигна Суперкупата на България след успех над Балкан с 1 точка

Носителят на Купата на България - Левски, победи първенеца Балкан с 57:56 (12:8, 14:17, 9:20, 22:11) в конфликт за Суперкупата на страната по баскетбол за мъже, игран в „ Арена Ботевград ". Трофеят е трети в сбирката на „ сините “ след триумфите им от 2018-а и 2019 година, когато победиха като Левски Лукойл. Балкан още веднъж не съумя да стигне до първа Суперкупа в историята си.   Победителят бе избран в забавен дуел с няколко обрата, като гостите наваксаха закъснение от 6 точки в заключителните минута и 40 секунди.   Отборът на Левски стартира по-убедително и поведе с 8:0, а след шест минути игра резултатът бе 12:2. Домакините от Балкан позволиха много неточности първоначално, само че съумяха да се приближат до 8:12 в края на първата четвърт. „ Сините “ задържаха задатъка си и в идващите минути и в средата на втората част водеха с 24:15. Ботевградчани означиха 8 безответни точки и понижиха изоставането си до 23:24 при оставащи по-малко от две минути от първото полувреме. Центърът Джон Флорвиъс се разписа за гостите, а Николай Грозев бе прецизен от наказателната линия и на почивката Левски имаше задатък от 1 точка – 26:25. Флорвиъс означи 12 от 26-те точки за „ сините " досега, а 9 точки за първенците за началните 20 минути натрупа Димитър Димитров.   И двата отбора имаха проблеми при стрелбата, а домакините съумяха да вземат предимство в битката под коша с 24 против 14 битки за Левски досега.   Второто полувреме започва със серия от 6:0 за домакините, които обърнаха до 31:26, с помощта на точните стрелби на Илиян Пищиков, Мартин Сотиров и Димитър Димитров. Балкан задържа самодейността и дръпна с 45:35 в края на третия интервал. В последната четвърт разликата стигна 11 точки в интерес на състава от Ботевград при 52:41 при оставащи пет минути в мача, само че Лъчезар Димитров вкара 5 следващи точки за гостите и съкрати дистанцията до 6 точки, а с нова тройка Златин Георгиев понижи изоставането на „ сините “ до 49:52.   Балкан реагира също с точна пукотевица от далечна отдалеченост на Димитър Димитров, само че последваха сполучливи офанзиви на Левски, приключени от Алекс Симеонов и наказателни удари на Джов Флорвиъс, до момента в който домакините сгрешиха и при оставащи 14 секунди се стигна до тъждество 55:55. Гардът на Балкан Майки Диксън бе фаулиран и осъществя единствено един от двата наказателни изстрела. В ответната офанзива за Левски Флорвиъс означи за преднина от 57:56 единствено 7 секунди преди края, а за ботевградчани Карл Липс не съумя да вкара нов панер и „ сините " ликуваха.    Те отстъпиха в битката под коша (31-41), само че направиха по-малко неточности (13-19) в дуела.   Джон Флорвиъс бе най-резултатен за успеха на Левски, завършвайки с „ дабъл-дабъл " от 19 точки и 12 битки. Алън Арнет се регистрира с 12 точки, 4 битки и 2 асистенции, а Алекс Симеонов добави 8 точки и 3 битки.   За Балкан Димитър Димитров осъществя 18 точки и 7 битки, а Николай Грозев се регистрира с 11 точки и 6 битки.
Източник: novsport.com