Норвежкото правителство настоява петролните и газовите компании да увеличат проучванията

...
Норвежкото правителство настоява петролните и газовите компании да увеличат проучванията
Коментари Харесай

Природозащитници критикуват Норвегия заради плана за добив на петрол в Арктика

Норвежкото държавно управление упорства петролните и газовите компании да усилят изследванията в отдалечените арктически региони, защото се стреми да затвърди позицията си на максимален снабдител на газ в Европейски Съюз, заяви CNBC.

Този блян обаче провокира недоволството на природозащитниците, които считат, че дейностите на страната са в прорез със устрема към екологични политики.

Норвегия, която не е членка на Европейски Съюз, се трансформира в най-големия снабдител на природен газ в блока, откакто Русия понижи износа поради глобите. В резултат на това енергийната промишленост на страната генерира рекордни доходи, защото цените набъбнаха.

Според отчета в този момент тя се стреми да поддържа енергийната сигурност на континента, като изследва Баренцово море за спомагателни запаси.

По-рано държавното управление разгласи, че възнамерява да предложи на енергийните компании рекорден брой блокове за изследване на петрол и газ в Арктика, " с цел да проучат всички стопански запаси на петрол и газ в наличните региони, в това число в Баренцово море ".

Съобщава се, че в края на предишния месец министърът на петрола и енергетиката на Норвегия Терье Аасланд съобщи, че промишлеността не би трябвало да " оставя камък върху камък " в търсенето на нови открития на въглеводороди.

Говорител на енергийния колос Equinor съобщи пред CNBC, че компанията се надява да види " нови атрактивни площи в Баренцово море ", защото те " желаят да изследват повече ".

Междувременно природозащитниците от " Приятели на Земята - Норвегия ", WWF-Норвегия и " Грийнпийс " Норвегия дефинираха лобирането на страната за продължение на разширението на добива на петрол и газ като " смущаващо ", " извънредно неразумно " и " междинен пръст на Парижкото съглашение ".

Ръководителят на " Грийнпийс " -Норвегия, Фроде Плейм, съобщи пред CNBC, че " петролните сондажи в Арктика са като наливане на бензин в огъня ".

" Както Норвегия, по този начин и петролните корпорации би трябвало да спрат цинично да се възползват от войната на Русия в Украйна ", заяви Плейм. " Агресивната и алчна петролна политика на Норвегия освен затвърждава позицията на Осло като водещ снабдител на сила за Европа, само че и блокира целия континент в бъдеща взаимозависимост от изкопаемите горива. Алтернативата на петрола и газа не е повече нефт и газ, а повече енергийна успеваемост и възобновима сила ", твърди той.

Трулс Гулоусен, началник на организацията " Приятели на Земята - Норвегия ", означи, че преходът от изследване до рандеман може да отнеме към 15 години.

" Норвегия осъществя голяма облага от цените на силата в Европа, а малко страни имат толкоз мощна основа да водят политика във връзка с климата ", сподели Гулоусен пред CNBC.

Норвегия изпомпва петрол и газ от континенталния си шелф повече от 50 години. Смята се, че почти две трети от неоткритите петролни запаси на страната се намират край северното ѝ крайбрежие в арктическото Баренцово море.

 

 

 

``
Източник: 18min.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР