Номинациите за отличията на американските Гилдия на актьорите (SAG) и

...
Номинациите за отличията на американските Гилдия на актьорите (SAG) и
Коментари Харесай

Претендентите за Оскарите вече са напълно ясни: Кои филми са с най-големи шансове?

Номинациите за оценките на американските Гилдия на актьорите (SAG) и Гилдия на режисьорите (DGA) дават действителна визия за конкуренцията за премиите " Оскар " на Американската академия за кинематографично изкуство и просвета, гласуването за които стартира през днешния ден, заяви уеб сайтът Deadline.

По-малко от 12 часа след премиите " Златен глобус ", които бяха раздадени на 10 януари, стартира прегрупиране на силите и подготовка за същинската борба, първо с номинаците на актьорската колегия, а по-късно и на режисьорската.

Номинациите на двете професионални организации са първите два съществени знака, които демонстрират какви са действителните настроения преди началото на гласуването за " Оскар " -ите.

Днес своите номинации ще разгласи и американската Гилдия на продуцентите, чиито награди също са сериозен барометър за триумф в оскаровата конкуренция. След оповестяването им картите ще бъдат сложени на масата и ще стане ясно какво е мисленето на промишлеността в сегашния миг.

И по този начин, какво ни сподели Гилдията на режисьорите?

След две следващи години, в които топ оценката на професионалната организация беше присъдено на дами - Клои Чжао за " Земя на номади " и Джейн Кемпиън за " Силата на кучето ", и след това те победиха на " Оскар " -ите, още веднъж настана време за мъжка доминация.

Въпреки че за наблюдаващите надали е изненада кои режисьори попадат в селекцията - Стивън Спилбърг за " Семейство Фейбълман ", Даниъл Куан и Даниъл Шайнерт за " Всичко на всички места едновременно ", Мартин Макдона за " Баншите от Инишерин ", Тод Фийлд за " Лидия Тар " и Джоузеф Косински за " Топ Гън: Маверик ", някои пропуски ги карат да повдигат вежди.

Виж още: Най-добрите сериали за януари чукат на вратата

Извън конкуренцията за наградата на Гилдията на режисьорите остават Джеймс Камерън, чийто " Аватар: Природата на водата " не откри място и измежду номинираните от актьорската колегия, и Баз Лурман за " Елвис ".

И макар положителната година за дамите и напредъка във връзка с тях, демонстриран от режисьорската колегия през последните няколко години, тази година от шанса да се съревновават за водещата й премия бяха лишени Сара Поли за " Жените приказват ", Джина Принс-Байтууд за " Жената боец ", Чиноние Чукву за " Тил ", Мария Шрейдър за " Нейната дума ".

От друга страна номинациите за премията за режисьорски дебют поемат в изцяло друга посока. Отличието за най-хубав първи пълнометражен ще си оспорват четири дами и един " уединен " мъж - Шарлот Уелс за " След слънце ", Одре Диуан за " Събитието ", Алис Диоп за " Свети Омер ", Антоанета Аламат Кусянович за " Мурена " и Джон Патън Форд за " Емили Престъпницата ".

Номинациите в тази " самостоятелна, мощно интернационална и преобладаващо женска " група може би дават тенденция, че идва бъдещо потомство режисьори. То ще наподобява доста по-различно от съвсем напълно белия мъжки лист (Даниъл Куан е азиатец), към който ще бъде ориентирано цялото внимание тази година.

Ако близкото минало е някаква индикация, най-малко един от номинираните за премията на Гилдия на режисьорите за достижения в региона на игралния филм ще остане отвън конкуренцията в съответната категория на " Оскар " -ите. Неговото място евентуално ще заеме режисьор на чуждоезичен филм и доста евентуално няма да го получи жена. Според наблюдаващите е допустимо измежду кандидатите за режисьорския приз на американската киноакадемия да попаднат Едвард Бергер за немския боен филм " На западния фронт нищо ново " или С.С. Раджамули за " извънредно изобретателния " индийски епос " RRR ".

Колкото до номинациите на американската Гилдия на актьорите, не може да се отхвърли, че за 29 години организацията реализира доста, сходно на режисьорската колегия, която от 75 години предсказва накъде ще задухат оскаровите ветрове.

Миналата година и четиримата артисти, които завоюваха награди на актьорската колегия - Джесика Частейн, Уил Смит, Ариана ДеБоуз и Трой Коцур, след това победиха в съответните категории на " Оскар " -ите. Миналогодишният притежател на топ оценката на американската киноакадемия " CODA: Дете на глухи родители " получи летящ старт точно, откакто завоюва еквивалента на наградата за най-хубав филм на актьорската колегия - за извънреден актьорски състав. Същото се случи и с " Паразит " - през 2020 година южнокорейската ирония сграбчи водещия приз на Гилдията на актьорите, след което сътвори история на " Оскар " -ите.

Понякога, въпреки и доста рядко, се случва артист да завоюва " Оскар ", без първо да е номиниран от актьорската колегия.

Очаквано в тазгодишния лист попаднаха Остин Бътлър, Колин Фарел, Брендън Фрейзър и Бил Наи. За наблюдаващите беше ненадейно и прелестно изненадващо да видят в него името на Адам Сандлър, за сметка на артисти от ранга на Том Круз и Хю Джакман, които се надяваха да получат номинации от актьорската колегия, само че се разминаха с тях.  

Женското актьорско наличие е толкоз мощно тази година, че беше неизбежно някои от заслужаващите самопризнание превъплъщения да бъдат пропуснати. В конкуренцията за най-хубава актриса в основна роля предстоящо откриха място Кейт Бланшет, Вайола Дейвис, Ана де Армас, Даниел Дедуайлър и Мишел Йео, до момента в който отвън нея останаха Оливия Колман, Марго Роби и изненадващо - Мишел Уилямс за ролята й в " Семейство Фейбълман " на Спилбърг.

Уилямс можеше да бъде любимец за поддържаща роля, в случай че овреме не се беше отказала от акцията и не беше насочила вниманието си към категорията за основна роля, смятайки, че превъплъщенията в облика на майки би трябвало да бъдат възнаграждавани. Решението й не се оправда пред актьорската колегия, само че е допустимо да получи компенсация на " Оскар " -ите.

Мишел Уилямс, както и Марго Роби са измежду номинираните във водещата категория за извънреден актьорски състав като част надлежно от " Семейство Фейбълман " и " Вавилон ".

За някои включването на " Вавилон " на Деймиън Шазел в конкуренцията за топ оценката на актьорската колегия може и да е изненадващо, само че следва разумният въпрос: " Защо? Това е филм, в центъра на който са Холивуд и актьорите ".

Споменавайки това, наблюдаващите се питат дали Гилдията на актьорите не сътвори вълнуващ сюжет, който може да се повтори и на " Оскар " -ите. Могат ли Елвис Пресли и Мерилин Монро, които приживе в никакъв случай не са били номинирани за премия на американската киноакадемия, да се окажат в конкуренцията посредством Остин Бътлър като Краля на рока и Ана де Армас като екранната икона. Не би ли било забавно?

В поддържащите категории нямаше нито един потрес измежду цялото море от благоприятни условия. При мъжете място в конкуренцията предстоящо откриха Пол Дейно за " Семейство Фейбълман ", Брендън Глийсън и Бари Киогън за " Баншите от Инишерин ", Еди Редмейн за " Добрата сестра " и Ки Хи Куан (известен и като Джонатан Ки Куан) за " Всичко на всички места едновременно ". Куан - бившето дете звезда от " Индиана Джоунс и Храмът на обречените " и " Дяволчетата ", затвърди позицията си на любимец в наградния сезон и устремът му към " Оскар " наподобява неукротим, откакто ролята му донесе и " Златен глобус ".

При дамите мощна наподобява позицията и на Анджела Басет, която също завоюва премия на Асоциацията на задграничната преса в Холивуд за поддържаща роля за " Черната пантера: Уаканда вечно ". Тя ще срещне мощна конкуренция в лицето на Кери Кондън за " Баншите от Инишерин ", Джейми Лий Къртис и Стефани Хсу за " Всичко на всички места едновременно ", и Хонг Чау за " Китът ".

Изображение: Getty Images; Инфо: БТА/Елена Христова

Източник: vbox7.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР