Ниско е нивото на язовир “Копринка“ край Казанлък, показват данни

...
Ниско е нивото на язовир “Копринка“ край Казанлък, показват данни
Коментари Харесай

Ниско е нивото на язовир Копринка, с 10,13% от общия му обем

Ниско е равнището на язовир “Копринка “ край Казанлък, демонстрират данни на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Към 6 ноември язовирът е на 10,13% от общия си размер, а потребният размер към тази дата е 6,58%. Според статистическите данни на Министерство на околната среда и водите язовирът се цялостни, само че това става с извънредно мудни темпове. 

Основното предопределение на язовир „ Копринка “ е за произвеждане на електрическа енергия. От постъпващите сега 1,306 литра в секунда се източват 1,056. От " Копринка " през река Тунджа се запълва другият важен язовир за Централна България - “Жребчево ”, който е на 19,62% от потребния си размер.

Преди дни от Министерство на околната среда и водите означиха, че за ноември се постанова да се понижат позволените за прилагане водни размери от язовирите. От „ Напоителни системи “ ЕАД показаха, че сдружението е взело всички нужни ограничения във връзка с рехабилитацията на напоителните уреди на язовир „ Копринка “, както и на язовирите „ Тича “, „ Жребчево “, „ Домлян “, „ Тополница “ и „ Пясъчник “. За цитираните язовири е реализирана и предстоящата от сдружението спестовност на вода. 

Според формалния уебсайт на „ Водоснабдяване и канализация “ (ВиК) ЕООД – Стара Загора непълен воден режим е въведен в осем обитаеми места в региона. Те са в общините Стара Загора, Казанлък, Чирпан, Гурково, Николаево и Братя Даскалови. По данни на ВиК равнището на язовир „ Копринка “ няма отношение към водоподаването на територията на област Стара Загора. Той в никакъв случай не е бил източник на вода за питейни потребности, водните ресурси се употребяват единствено за произвеждане на електрическа енергия и за напояване на аграрни площи. 

Въвеждането на частични водни режими не е нещо ново, изясни през август т.г. на конференция в пресклуба на БТА управителят на сдружението в Стара Загора инж. Радостин Миланов. Този режим е щадящ и е най-вече в нощните часове. По думите му към този миг равнищата на река Тунджа също не са били по-различни от тези, които се следят към този момент над 30 години. Пряко въздействие на повърхностните води върху водоподаването за битови потребности няма, няма и директна съгласуваност с равнището на язовир „ Копринка “. Според управлението на ВиК – Стара Загора с изключение на сушата, нарасналата консумация също въздейства върху водоподаването, а изключително в дребните обитаеми места тя се дължи на покриване на небитови потребности. Тогава от сдружението молиха към по-висока просвета на потреблението, изключително в моменти на маловодие.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР