Николай Василев: Държавата е в режим Вземане на дългове и

...
Николай Василев: Държавата е в режим Вземане на дългове и
Коментари Харесай

Николай Василев: Държавата е в режим „Вземане на дългове и раздаване на пари“


Николай Василев: Държавата е в режим „ Вземане на задължения и разпределяне на пари “. От 2019 година се натрупат дефицити, а това бяха положителни години и можеше да имаме остатъци, аргументира се някогашният министър на стопанската система.
Никакъв разсъдък не виждам,
изумен съм от обратите, които настъпиха с бюджета единствено последните 24 часа, разяснява някогашният министър на стопанската система Николай Василев в предаването „ Офанзива с Любо Огнянов “ по Нова тв.
Според него са направени две промени:
„ Едната е вярна – 2,4 милиарда лева от транспорт на газ, които я влязат, я не влязат, само че към този момент нито един лев не е влезнал, ги махнаха от приходната част на бюджета, с цел да не се заблуждаваме, че ги имаме и да ги изхарчим авансово, преди да разберем, че ги няма. Второто е – отделиха поименно за кои общини ще има финансови разноски. Тоест да не си мисли ръководещата партия,
че ще има единствено за нейните общини. “
Въпреки това Василев продължава да е сериозно надъхан към дерогацията и не схваща за какво въобще я има.
„ От началото съм на страната на хората,
които подлагат на критика тази дерогация – изясни той в предаването. – Изобщо не разбрах преди година и половина за какво ни трябваше тази дерогация. Не знам дали ще си спомним през последните 15-20 години по какъв брой тематики България е заплашвала с несъгласие Европейски Съюз. Не мога да се сетя дали е имало такива случаи.
А в този момент за ползите на една съветска рафинерия,
заплашихме Европейски Съюз с несъгласие, получихме право на дерогация, а се оказа следното – държавният бюджет не завоюва нито един лев за година и половина. Потребителите също не завоюваха, тъй като плащаха цена, която щеше да си е такава и в случай че нямаше дерогация. Говори се, че рафинерията е спечелила от дерогацията милиарди, които са отишли в бюджета на друга страна – агресор. А ние? Всеки фен може да допусна
за какво някой го е правил това нещо. “
Според Николай Василев през всичките години от 2019-а политиците желаят да имат големи дефицити, а в действителност това са били положителни години за стопанската система и е трябвало да има остатъци. „ Не могат да ме впечатлят с причини за 3% недостиг. С друга бюджетна политика, можеше да приключим този мандат с 30 милиарда дълга, в този момент ще го приключим със 70 милиарда “, сподели Николай Василев в предаването „ Офанзива с Любо Огнянов “.
Самият той не би подкрепил и обществената част
на този бюджет, тъй като системите не са реформирани.

„ Раздаваме пари в големи количества, без да има покритие в Национален осигурителен институт или стопански напредък – аргументира се някогашният министър. – Не знам от какъв брой години никой не приказва за стопански напредък, вложения, в това число непознати вложения, поддръжка на дребния
и междинния бизнес, финансови пазари,
лицензионни, регистрационни, разрешителни режими и тяхното облекчение, стимулиране на износа. За тези неща не се приказва. В момента страната е само в режим „ взимане на задължения и разпределяне на пари “. Бих подкрепил страната да има доста по-голям стопански напредък, по-големи вложения и по натурален път, без бюджетни дефицити, цялото население
да има по-високо приходи. “
Растежът идва от вложения, експорт, нововъведения, инфраструктура, туризъм, разяснява още някогашният министър на стопанската система.

„ Не съм сигурен, че въобще сме се запътили и сме се доближили към Еврозоната – добави още той. – Ние бяхме по-близо до Еврозоната преди 15 години, в сравнение с сме в този момент. Сегашният финансов министър два пъти отсрочва датата. Първо беше 23-та, след това 24-та, в този момент е 25-та. Не бих се учудил да я отсрочи и за по-нататък. Но в случай че някой желае съществено да влиза в Еврозоната, той не води такива политики. “
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР