Правителството на Никарагуа конфискува виден университет, управляван от йезуитите в столицата Манагуа, в последния опит на президента Даниел Ортега да се нахвърли срещу Католическа църква.
Централноамериканският университет (UCA) обяви в сряда, че всички учебни занятия и административни дейности са спрени, след като наказателен съд постанови, че имуществото и финансовите му сметки са прехвърлени на правителството.
Обществото на Исус, йезуитският орден, който управлява училището, каза пред репортери, че правителството е обвинило университета, че е „център на тероризъм, организиран от престъпни групи“.
Объединените нации осъжда конфискацията
Вследствие на съобщението Службата на Върховния комисар на ООН за правата на човека (OHCHR) излезе с изявление, осъждащо конфискацията на университета.
„Въздействието на тази мярка със спирането на учебните занятия сериозно засяга правото на образование, което е от съществено значение за изпълнението на други човешки права“, пише OHCHR.
Агенцията призова Никарагуа да спазва задълженията си по Международния пакт за икономически, социални и културни права, който защитава правото на образование.
Други критици на Ортега, дългогодишен лидер на сандинисткото движение, също се обявиха против затварянето на университета в сряда.
„Несправедливата и незаконна конфискация на UCA от сандинистката диктатура е възмутителна“, написа никарагуанският епископ в изгнание Силвио Хосе Баес в социалните медии.
„По този начин те демонстрират презрението си към интелектуалната свобода, качественото образование и критичното мислене. Всеки ден те потъват все по-дълбоко в своята ирационалност, порочност и страх.”
Друг никарагуанец в изгнание, историкът Дора Мария Телез, също осъди този ход като акт на „диктатура“.
„Университетът с най-високо академично качество в страната е ликвидиран“, каза Tellez, възпитаник. Но, добави тя, класните стаи ще отворят отново, когато страната стане свободна.
Опозиционното движение Tellez, от което е част – Union Democratica Renovadora или UNAMOS – публикува изявление, в което заклеймява края на „последния бастион на критичното мислене и свободата на образованието в Никарагуа“.
Атаки срещу висшето образование
Изземването на университета е част от модела при администрацията на Ортега, която беше изправена пред международна критика за своя груб подход за задушаване на несъгласието.
От февруари 2022 г. законодателният орган на страната, доминиран от лоялисти на Ортега, отмени правния статут на няколко частни университета, смятани за огнища на правителствена опозиция.
Други кампуси – отвъдморските клонове на чуждестранни университети – също бяха затворени.
Тези институции впоследствие бяха поставени под държавна власт чрез Националния съвет на университетите.
Законодателният орган на Никарагуа последва този ход с реформи за ограничаване на независимостта на университетите и намаляване на правителственото финансиране на институции като Централноамериканския университет.
Критиците смятат, че Ортега и неговите съюзници са набелязали университетите заради ролята им в широкоразпространените антиправителствени протести, които разтърсиха страната през 2018 г. Предложените съкращения на социалното осигуряване изкараха десетки хиляди протестиращи по улиците, много от тях младост.
Тези млади протестни лидери често използваха университетите като места за организиране. Политехническият университет в столицата Манагуа – една от институциите, чийто правен статут по-късно беше отменен – беше сред институциите, които видяха млади хора да окупират неговия кампус, изграждайки барикади и трупайки медицински консумативи и оборудване.
Сблъсъци с правителствените сили в крайна сметка доведоха до смъртта на най-малко 355 души през следващата година, някои от които бяха убити в самия университет.
Католическата църква е цел
След протестите през 2018 г. администрацията на Ортега засили усилията си да разбие критиците си, като хвърля в затвора политически съперници и закрива неправителствени групи.
ООН изчислява, че повече от 3200 организации са били принудени да затворят само между юни 2022 г. и юни 2023 г., включително местния клон на Червения кръст.
Сред тези институции са радиостанции, училища и други групи, свързани с Католическата църква. Ортега е открит критик на църквата, особено от 2018 г., когато католическите лидери се опитаха да служат като посредници между правителството и протестиращите.
Преговорите в крайна сметка се провалиха и оттогава Ортега заклейми епископите и свещениците като „заговорници за преврат“, действащи от името на „американския империализъм“.
През 2022 г. Ортега изгони посланика на Ватикана от Никарагуа и полицията арестува виден католически лидер, епископ Роландо Алварес, за „дестабилизираща и провокативна“ дейност.
Когато Никарагуа изпрати със самолет 222 политически затворници в Съединените щати през февруари, Алварес се очакваше да бъде сред депортираните. Но той отказа да се качи на самолета и впоследствие беше осъден на 26 години затвор.
Той също беше лишен от никарагуанското си гражданство, както и политическите затворници, изпратени в изгнание.
Централноамериканският университет, институцията, атакувана в сряда, беше не само видна католическа институция в Никарагуа, но беше и трамплин за някои от най-влиятелните гласове в страната.
Самият Ортега посещава за кратко в началото на 60-те години, за да учи право.
Източник: Ал Джазира и информационни агенции