Петкова: Ние сме само от 2 месеца в това управление, няма как да сме генерирали 18 млрд лева разходи
Ние сме единствено от два месеца в това ръководство, няма по какъв начин да сме генерирали 18 милиарда лева разноски, съобщи финансовият министър Теменужка Петкова пред народните представители. Да си признаем и да кажем – това е резултатът от последните четири години, моли тя, представена от Българска телеграфна агенция.
В пленарната зала депутатите преглеждат на второ четене план-сметката на страната за тази година.
На обвиняванията на опозицията за рекордно заложени разходи Петкова изясни, че растежът на разноските единствено за обществени и здравноосигурителни заплащания за 2025 по отношение на 2024 година е 5 591 000 000 лева И това са резултати от всички промени, правени през 2022, 2023 и 2024 година От друга страна, добави тя, разноските за прехрана също бележат нарастване с близо 2 милиарда лева, като тук са главно разноски, свързани със остарели отговорности по неизплатени заплащания от предишни години на районното, транспортното министерства и други
За дълга изясни, че до лимита му, съгласно Закона за държавния бюджет, избрани средства могат да бъдат употребявани от Министерския съвет, с цел да се усили капиталът на държавни търговски сдружения в региона на енергетиката, защитата, сигурността, земеделието, икономическото развиване, образованието. Смятам, че това са сфери, в които има нужда да бъдат подкрепени сдружения, с цел да могат да влагат, да имат облаги, уточни финансовият министър.
Във връзка със заложеното нарастване на осигурителните вноски обясни, че се планува нарастване от 1 януари 2027 година с един процентен пункт, а от 1 януари 2028 година – с два процентни пункта. Това е за предвидимост за бизнеса, обществото, акцентира Петкова. По думите ѝ разноските за пенсии са 24 милиарда лева за тази година, 12 милиарда лева от тях са от прехвърляния от държавния бюджет към бюджета на Държавното публично обезпечаване. Така че би трябвало да търсим някакъв вид за баланс, тъй като този % от бюджета непрестанно се усилва, счита финансовият министър.
Във връзка с рецензии за препоръчаното огромно нарастване на заплатите в Министерство на вътрешните работи Теменужка Петкова обясни, че те са избрани на база настоящо законодателство и засягат целия бранш „ Сигурност “.
За плануваното понижаване на прага за регистрация по Данък добавена стойност от 166 хиляди лева на 100 хиляди лева разяснява, че в обстановката сега Министерството на финансите счита, че мярката би дала резултат с оглед упоритостите по повод възстановяване събираемостта от Данък добавена стойност.
Подготвени са и промени в Закона за Данък добавена стойност, с които се транспонира европейска инструкция, която е в действие от 1 януари 2025 година Министерството на финансите оптимално бързо предприе нужните дейности, тъй че измененията в закона ще бъдат импортирани незабавно в Народното събрание, увери Петкова.
За така наречен подаяние от бизнеса към страната изясни, че това е данъчна преференция, от която компаниите ще могат да се възползват в идващите три години, в случай че създадат вноска в централния бюджет.
Финансовият министър взе думата след рецензии от депутати за Данък добавена стойност, за дълга.
Мартин Димитров от ПГ " Продължаваме промяната - Демократична България “ (ПП-ДБ) разкритикува желанието на държавното управление да понижи прага за регистрация по Данък добавена стойност от 166 000 лева на 100 000 лева от 1 април т.г., защото това щяло да рефлектира върху дребния бизнес. Фискът не печели от по-високия предел, акцентира депутатът. Затова ПП-ДБ предлага настоящият предел да бъде непокътнат. В същото време държавното управление не вкарва европейска инструкция, която споделя, че при трансгранична търговия сред страни от Европейски Съюз прагът е 100 000 евро/ 200 000 лева, сподели депутатът. Дисбаланс провокира и високият % на нарастване на заплатите в Министерство на вътрешните работи, уточни Димитров, по тази причина от парламентарната група оферират нарастване от 19%.
Правителството планува, въпреки и не незабавно – 2027-2028 година, повдигане на данъчната тежест с 3%, което е доста тежък удар върху стопанската система, върху капацитета за развиване и напредък, уточни още депутатът. От ПП-ДБ упорстват и да отпадне плануванаъа опция бизнесът да може да подарява на страната средства за вложения, тъй като съгласно тях ще се трансформира в рекет върху бизнеса. На последващо място от ПП-ДБ оферират дългът да нараства с 12 милиарда лева, а не с близо 19 милиарда лева, както предлага кабинетът. Който първата година от своето ръководство не стартира значимите промени, няма да ги стартира въобще, счита Мартин Димитров. Според него не е добра и концепцията за основаване на държавни магазини. От ПП-ДБ ще подкрепим влизане на България в еврозоната, само че такова разсипничество на разноски никой не може да поддържа, приключи представителят на ПП-ДБ.
Мюмюн Мюмюн от ПГ " Демокрация, права и свободи “- Движение за права и свободи се съгласи по принцип, че не би трябвало да се смъква прагът за регистрация по Данък добавена стойност. Такива внезапни придвижвания объркват проектите на доста хора, които желаят да се занимават с бизнес, счита той.

