Нидерландия и скандинавските страни финансират американско оръжие за Украйна
Нидерландия, Швеция, Норвегия и Дания оповестиха сериозен финансов ангажимент към за доставка на американско въоръжение за Украйна, предопределено да укрепи отбранителните ѝ качества против съветската експанзия.
Нидерландия първа даде старт на самодейността в понеделник, като даде обещание 500 милиона евро за закупуване на американски оръжейни системи, в това число ракети и аварийни елементи за системите Patriot. След нея във вторник Швеция, Норвегия и Дания оповестиха взаимен принос от към 5 милиарда норвежки крони (близо 486 милиона долара).
" Продължаващите доставки на този вид американско въоръжение, което Европа не може да даде в задоволително количество, са решаващи за отбраната на Украйна ", съобщи вицепремиерът на Швеция Еба Буш. Шведският дял възлиза на 275 милиона $ и включва противовъздушни и противотанкови системи.
Европа откри метод да въоръжи Украйна с американско оръжие - и да угоди на Тръмп
Лидер в контактите с Белия дом стана немският канцлер Фридрих Мерц
Инициативата, наречена NATO Prioritised Ukraine Requirements List (PURL) , е координирана от НАТО и се осъществя в тясно съдействие със Съединените щати и украинските управляващи. Всеки финансиран пакет е на стойност към 500 милиона $ и ще бъде одобряван от висшия главнокомандващ на НАТО в Европа, военачалник Алексъс Гринкевич, в сходство с потребностите на Украйна .
НАТО приветства уговорката на първите четири страни и прикани останалите съдружници да се включат. Генералният секретар на Алианса Марк Рюте означи, че това е " основен механизъм за незабавна поддръжка ", и изрази очакване за " още значими обявления през идващите седмици ".
Украинският президент Володимир Зеленски благодари в обществените мрежи за приноса на Нидерландия и скандинавските страни, наблягайки, че той ще ускори въздушния щит на страната и ще помогне за отбрана на цяла Европа от " съветския гнет ".
Според шведското държавно управление, Стокхолм към този момент е дал над 92.8 милиарда шведски крони (около 8.2 милиарда долара) помощ на Украйна от началото на пълномащабната война.
С новия механизъм НАТО и западните съдружници целят да преодолеят рестриктивните мерки в европейското произвеждане и да обезпечат на Киев бърз достъп до сериозно значими оръжейни системи от американските хранилища.
Германия е осигурила две системи „ Пейтриът “ на Украйна по съглашение със Съединени американски щати
Изпращането на спомагателните системи няма да повлияе на приноса ѝ към отбранителния алианс НАТО
Източник: news.bg
КОМЕНТАРИ




