Незрящи откриха пропуски в условията за придвижване в столичното метро
Незрящи жители демонстрираха какви неналичия в детайлите на наличната среда има в столичното метро. При ревизия в метростанция " Сердика " те обявиха от какво се нуждаят, с цел да се придвижват по-безопасно и независимо.
Няма предупредителна линия за началото на стълбите и за техния край. Липсват и релефни линии, които да ги насочат към входа на метрото, споделиха участници в прегледа на изискванията.
Аз не знам накъде да вляза в метрото, откакто сляза по стълбите, сподели Недялко Димов от център за хора с нарушено зрение. Няма водещи линии към турникетите и разчитаме на непозната помощ и бастун, добави Димов. По думите му огромен % от метростанциите нямат такива насочващи линии. В метростанция “Вардар” има, сподели Димов.
Инспекцията на метрото беше част от акцията " Стъпвай самоуверено " на Комисията за отбрана от дискриминация (КЗД) и Съюза на слепите в България (ССБ). Нашата задача е да създадем налична среда за хората със зрителни усложнения, сподели ръководителят на КЗД Елка Божова. Ще бъдат инспектирани всички метростанции в София, ще се обследват светофарните уредби, както и публичните здания, сподели още Божова. След разбор ще бъде направен отчет с рекомендации до виновните институциите.
Според ръководителя на ССБ Васил Долапчиев нормативната уредба за напредването на хора с увреждания и за слепи е добра, само че действително не се извършва при реализирането на публични планове. Надявам се, че ще има промени, сподели той.
Да види образно кое затруднява хората на място беше и изпълнителният шеф на „ Метрополитен “ ЕАД Николай Найденов. Той беседва с хора със зрителни и двигателни увреждания и увери, че столичното метро съблюдава европейските стандарти за досегаемост. Спазили сме всички интернационалните условия за метода, по който се построяват метростанции - има задоволително рампи, ескалатори и работещи асансьори, сподели Найденов. Той подсети, че „ Метрополитен “ не дава отговор за асансьорите и ескалаторите, които се поддържат от компания. Найденов добави, че на уеб страницата на метрото има телефон, на който жителите могат да позвънят и да потърсят подпомагане. Идват хора от „ Метрополитен “ и им оказват помощ да се придвижват, добави Найденов.
Значи, аз би трябвало да се обадя два дни авансово ли, попита Филип Димитров, който е в инвалидна количка. Той беше безапелационен, че жители с двигателни увреждания изпитват съществени компликации при напредването си с превоза в София. Димитров сподели, че даже някой да желае да му помогне, мъчно би съумял да вдигне и придвижи него и количката му, тъй като общото тегло става към 300 кг. Той описа, че преди дни се е сблъскал с подобен проблем на Централна жп гара, макар че служител на реда е поискал да му спомага.
По време на огледа в метростанция „ Сердика “ незрящите хора бяха с придружители. Незрящите споделиха, че разчитат на помощта от инструктори по подвижност, които да ги научат по какъв начин да вървят по улиците на градовете, в които живеят.
Липсата на тактилни, водещи и ограничаващи линии е най-трудното при образование на незрящите, сподели за Българска телеграфна агенция инструкторът Гергана Бързакова. Обучението по напредване е самостоятелно, като всеки се нуждае от друго време, с цел да се научи, означи тя. По думите ѝ децата се приспособяват по-бързо и елементарно.
В акцията „ Стъпвай самоуверено “ ще бъдат инспектирани и други градове.
Няма предупредителна линия за началото на стълбите и за техния край. Липсват и релефни линии, които да ги насочат към входа на метрото, споделиха участници в прегледа на изискванията.
Аз не знам накъде да вляза в метрото, откакто сляза по стълбите, сподели Недялко Димов от център за хора с нарушено зрение. Няма водещи линии към турникетите и разчитаме на непозната помощ и бастун, добави Димов. По думите му огромен % от метростанциите нямат такива насочващи линии. В метростанция “Вардар” има, сподели Димов.
Инспекцията на метрото беше част от акцията " Стъпвай самоуверено " на Комисията за отбрана от дискриминация (КЗД) и Съюза на слепите в България (ССБ). Нашата задача е да създадем налична среда за хората със зрителни усложнения, сподели ръководителят на КЗД Елка Божова. Ще бъдат инспектирани всички метростанции в София, ще се обследват светофарните уредби, както и публичните здания, сподели още Божова. След разбор ще бъде направен отчет с рекомендации до виновните институциите.
Според ръководителя на ССБ Васил Долапчиев нормативната уредба за напредването на хора с увреждания и за слепи е добра, само че действително не се извършва при реализирането на публични планове. Надявам се, че ще има промени, сподели той.
Да види образно кое затруднява хората на място беше и изпълнителният шеф на „ Метрополитен “ ЕАД Николай Найденов. Той беседва с хора със зрителни и двигателни увреждания и увери, че столичното метро съблюдава европейските стандарти за досегаемост. Спазили сме всички интернационалните условия за метода, по който се построяват метростанции - има задоволително рампи, ескалатори и работещи асансьори, сподели Найденов. Той подсети, че „ Метрополитен “ не дава отговор за асансьорите и ескалаторите, които се поддържат от компания. Найденов добави, че на уеб страницата на метрото има телефон, на който жителите могат да позвънят и да потърсят подпомагане. Идват хора от „ Метрополитен “ и им оказват помощ да се придвижват, добави Найденов.
Значи, аз би трябвало да се обадя два дни авансово ли, попита Филип Димитров, който е в инвалидна количка. Той беше безапелационен, че жители с двигателни увреждания изпитват съществени компликации при напредването си с превоза в София. Димитров сподели, че даже някой да желае да му помогне, мъчно би съумял да вдигне и придвижи него и количката му, тъй като общото тегло става към 300 кг. Той описа, че преди дни се е сблъскал с подобен проблем на Централна жп гара, макар че служител на реда е поискал да му спомага.
По време на огледа в метростанция „ Сердика “ незрящите хора бяха с придружители. Незрящите споделиха, че разчитат на помощта от инструктори по подвижност, които да ги научат по какъв начин да вървят по улиците на градовете, в които живеят.
Липсата на тактилни, водещи и ограничаващи линии е най-трудното при образование на незрящите, сподели за Българска телеграфна агенция инструкторът Гергана Бързакова. Обучението по напредване е самостоятелно, като всеки се нуждае от друго време, с цел да се научи, означи тя. По думите ѝ децата се приспособяват по-бързо и елементарно.
В акцията „ Стъпвай самоуверено “ ще бъдат инспектирани и други градове.
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




