Как повече от $2 млрд. гният по тавани и мазета?
Невероятните истории за купени за жълти стотинки, откраднати или изчезнали неизвестно по какъв начин картини на огромните художници, са почтени за филм. Много платна, които костват десетки милиони са забравени на мухлясали тавани в дребни жилищни здания, чакащи да бъдат открити и да осветят още веднъж гения на някои от най-великите майстори на четката на всички времена.
Все още никой не може да уточни местонахождението на произведения като „ Гълъбът с граховото зърно “ на Пабло Пикасо, „ Справедливите съдии “ на Ян ван Ейк, „ Рождество със св. Франческо и св. Лоренцо “ на Караваджо, „ Богомолци напущат църквата в Нюнен “ от Винсент ван Гог и „ Концертът “ на Йоханес Вермер, написа вестник 168 часа.
Цената на всички тях би надхвърлила 2 милиарда $, но дали тези пари към този момент са в ръцете на някой търговец, още веднъж не може да се каже сигурно. Но е реалност, че постоянно велики творби на изкуството биват инцидентно откривани, потънали в прахуляк на някой таван или купени от антиквар за смешна сума.
Такъв бе и казусът от последните дни с картината на Рембранд „ Портрет на Исус “. Тя попада в ръцете на белгийски предприемач от Лиеж, който я купува преди 10 години от заседнал в задължения човек, който среща в бара.
Мъжът взема решение да му помогне, като заплаща цели 500 $ за неугледното платно.
Негов другар обаче го кара да ревизира творбата при експерт по ренесансовите художници. След доста разбори се оказва, че картината в действителност е дело на популярния холандски художник Рембранд Харменсон ван Рейн, а същинската й цена доближава 30 млн. евро. Името на предприемача към този момент остава анонимно по негово предпочитание, само че скоро картината ще излезе на търг.
Подобна забавна орис имат и други картини на Рембранд. Една от тях
отново изобразява Исус
и е наречена „ Изследване на главата и сплетените ръце на млад мъж като Христос в молитва “. Творбата бе пусната на търг на 5 декември предходната година в Лондон от интернационалната аукционна къща „ Сотбис “. Заради по-малките си размери тя бе продадена за „ скромните “ 6 млн. паунда. Но се оказа още по-скъпа.
Върху нея бяха открити два пръстови отпечатъка, за които експерти бяха съвсем сигурни, че са на самия художник. Това бе доказано и от специфичен разбор, който откри, че това е маслена схема върху дъбова поставка.
„ Не е необичайност да се открият отпечатъци по лака на разнообразни произведения, само че в тази ситуация с картината на Рембранд те са се отбелязали в първия пласт багра под лака – това може би значи, че художникът е преместил платното, до момента в който то към момента не е било сухо “, изясни тогава съпредседателят на отдела в „ Сотбис “ за творби на старите майстор – художници, Джордж Гордън.
Всъщност на отпечатъците първи се натъкват реставраторът Мишел ван де Лаар и научният откривател Ари Уалърт. Те вършат откритието си преди платното да бъде изложено в Лувъра през 2011 година, само че оповестяват за находката си седем години по-късно.
Според експерти това произведение на Рембранд е основано през 1655 година Има догатки, че моделът, който е театралничил за него, бил млад евреин и комшия, живеещ до дома му в Амстердам.
Експерти настояват, че картината била нарисувана посредством техника, позната като „ ten eersten opmaken “ – т.е. изобразяване с спомагателни цветове и пластове, които бързо се наслагват преди платното да е сухо. За нея се считало, че се практикува единствено от най-хубавите художници в света. Произведението пък е едно от общо седемте маслени картини в света, изобразяващи Исус.
През 2007 година пък се разплете мистерията
към друга безследно изчезнала картина на Рембранд. Произведението „ Мъж със златен шлем “ бе намерено напълно инцидентно в сбирката на президента на частна компания в японския град Осака. Картината, с размери 75,8 на 56,1 см, бе открита, до момента в който близки подреждат сбирката на починалия си татко. Същото платно дълги години бе изложена в държавния музей в Берлин и се смяташе за оригинал, само че още през 1986 година експертиза сподели, че картината е била нарисувана от един от учениците на художника.
Неясна остава обаче ориста на неговото произведение „ Буря в Галилейско море “, нарисувано през 1633 г. и оценено на 3,2 милиона английски лири. То бе единственият морски пейзаж, основан от холандеца. Картината бе откраднато на 18 март 1990 година от музея „ Изабела Стюърт Гарднър “ в Бостън, дружно с още 12 други произведения. Този щурм се считаше за най-голямата кражба на творби на изкуството в Америка. Престъпниците се дегизираха като служители на реда. Тогава бе оповестена и великодушна премия за информация за бандата. Цели 5 милиона $, само че даже и това не оказа помощ за разкриването им.
2014 година пък бе белязана с откриването на още една неповторима картина. На таванската стая в дома си
французин намери прашно платно
Мъжът се обажда на френския колекционер Марк Лабарб, който стига до извода, че високото метър и половина и съвсем два метра необятно произведение е втора версия на известната „ Юдит обезглавява Олоферн„, нарисувана от италианския занаятчия Караваджо през 1607 година
На 27 юни тази година шедьовърът беше пуснат на търг в Тулуза, а упованията за продажбата бяха, че тя ще възлезе на 150 млн. евро. Преди да бъде открита тази картина, се знаеше, че съществува единствено копие на платното.