Борбата на световете: как бактериите предизвикват креационистите
Невероятен 35-годишен опит разкрива сложността на еволюционния развой.
Американският биолог Ричард Ленски, подложен на офанзиви от страна на креационистите, организира през 1988 година един от най-смелите опити в историята на биологията. Той стартира да култивира 12 популации от идентични бактерии в обособени контейнери.
Идеята е да се следи тяхната еволюция. Проектът, умислен за няколко месеца, се трансформира в многогодишно проучване. Изследване, което продължава повече от 35 години от екип в Мичиганския държавен университет. През това време бактериите са минали през към невероятните 75 000 генерации. Това може да се съпостави с еволюцията на човешкия тип за над милион и половина години.
Испанският биолог Алехандро Кусе от Политехническия университет в Мадрид и сътрудниците му стигат до заключението, че „ еволюцията може да бъде предсказуема в кратковременен план„. Тяхното проучване, оповестено в списание Science, демонстрира, че до 75% от първите адаптивни стъпки на бактериите могат да бъдат планувани.
Ленски и екипът му работят с бактерията Escherichia coli, която живее в човешките вътрешности. В един пробен резервоар при 31 500-то потомство бактериите се научават да се хранят с натриев цитрат, което води до появяването на нов тип, само че единствено в една на 12 популации.
Експериментът на Ленски е изключително важен, защото биолозите съхраняват замразени проби от бактерии от всяко 500-о потомство, което дава опция да се изследва тяхната еволюция от 1988 година насам. Това отваря вратата към отговорите на редица метафизичен въпроси за различните еволюционни пътища.
Въпреки това Ленски акцентира разликите сред следените лабораторни условия и комплицираната среда на естествения свят. Там бактерията е подложена на климатични промени и други взаимоотношения. Той предизвестява да не се вършат преждевременни изводи по отношение на прогнозирането на еволюцията в природата, макар че признава голямото значение на новите резултати от проучванията.
Кузе и екипът му се надяват, че в близкото бъдеще тяхната работа ще помогне да се планува еволюцията на патогените и вредителите, както и да се повлияе на избора на антибиотици за попречване на устойчивостта при бактериите. Изследванията им акцентират смисъла на разбирането на еволюционните процеси за решение на медицинските и биотехнологичните провокации.